Ako sa varí ryža – 4 tipy, ako ju správne pripraviť a ochutiť

Ako uvariť ryžu, to je otázka, s ktorou sa pri varení stretávame často, pokiaľ si nie sme istí, ako dlho danú surovinu variť. Prinášame vám skvelé tipy, ako uvariť ryžu, aby bola presne podľa vašich chutí a na taký spôsob, ako si prajete.

Vyskúšajte overené tipy – ako správne uvariť ryžu a pripravte si chutný obed či večeru, kde hlavnú rolu hrá práve ryža.

Spôsoby, ako uvariť ryžu

Ako uvariť ryžu v hrnci

Varenie ryže v hrnci je asi najčastejší spôsob jej prípravy. Nemáte tu čo pokaziť, stačí dodržať správny pomer vody, nezabudnúť ryžu osoliť a strážiť ju pred koncom varenia.

  1. Pri varení ryže je dôležité ju dôkladne premyť, najlepšie dovtedy, kým pôjde čistá voda.
  2. Ryžu zalejte v pomere 1:2 (ryža:voda) a osoľte.
  3. Na miernej teplote varíme približne 15-20 min. podľa druhu ryže a toho, ako ju máme presne radi. Nezakrývajte pokrievkou.
  4. Ryžu musíte pri konci varenia strážiť, aby sa vám nerozvarila a mala presne takú konzistenciu, ako požadujete.

Dobrá rada, ako uvariť ryžu, aby bola sypká: Je lepšie variť ryžu vo väčšom a širšom hrnci, než v menšom a vysokom, pretože skôr vstrebe vodu a rovnomerne zmäkne. Vo vyššom hrnci je ryža na spodku skôr mäkká a tiež je veľmi utlačená, nikdy nebude tak nadýchaná a sypká v porovnaní s nízkym hrncom.

Aký je správny pomer ryže a vody? Pri varení ryže dodržujte pomer 1:2, teda 1 diel ryže na 2 diely vody. Je to ideálny pomer, kedy sa všetka voda vstrebe, nemusíte ju zlievať a ryža nezostane ako blato, ale pekná sypká.

Ako uvariť ryžu v ryžovare

Ak vlastní vaša domácnosť ryžovar, máte vyhrané. Tento spôsob prípravy je najjednoduchší, pretože ryžu nemusíte kontrolovať. Postup je podobný:

  1. Dôkladné premytie ryže.
  2. Pridajte soľ a obľúbené korenie.
  3. Varte v pomere 1:1,5 (ryža: voda).
  4. Dobre zamiešajte a dajte pokrievku. Zapnite ryžovar.
  5. Keď sa voda vyparí, sám sa vypne, ale ryžu zostane stále zahrievať.

Takto uvarená ryža býva veľmi chutná, možno ju použiť ako prílohu alebo do rôznych jedál, pretože je krásne sypká a nelepí sa.

ako sa varí ryža
Zdroj foto: HikoPhotography / Shutterstock.com

Ako uvariť ryžu v rúre

Príprava ryže v rúre trvá o trochu dlhšie ako v hrnci, výsledok však stojí za to.

  1. Najprv si predhrejte rúru na 200 – 220 stupňov.
  2. Ryžu dobre premyte a vložte do sklenenej zapekacej misy (môže byť aj menší plech alebo iná nádoba), zalejte vodou v pomere 1:2 (ryža: voda).
  3. Pridajte jednu olúpanú cibuľu vcelku a pokvapkajte olivovým olejom. Zakryte misku
  4. Duste asi 30, max. 35 min. Cez sklenené okraje nádoby pekne uvidíte, či sa všetka voda už odparila a ako ryža vyzerá.

Ako uvariť ryžu v mikrovlnke

Pokiaľ ste sa rozhodli pre najrýchlejšiu možnosť, potrebujete špeciálnu nádobu vhodnú do mikrovlnky. Potom je postup nasledujúci:

  1. Ryžu dobre prepláchneme a dáme do pripravenej nádoby.
  2. Zalejeme vodou. Pridáme toľko vody, aby voda stále približne 2 cm nad ryžou. Zakryjeme a dáme do mikrovlnky.
  3. Na ako dlho a na aký stupeň? To je veľmi ťažké odhadnúť, pretože každá mikrovlnka je úplne iná, jednoducho to musíte vyskúšať priamo u vás doma.
    Na začiatok vyskúšajte variť ryžu 5 min na najvyššom stupni a potom ešte 5-7 min. na strednom stupni. Je to však vysoko individuálne, preto ryžu postupne skúšajte.

Ako zvoliť veľkosť porcie ryže na osobu? Na dospelého človeka sa udáva hmotnosť 80 až 100 g ryže. Na 1 osobu môžete uvariť pol šálky ryže, štandardne platí, že pre 4 osoby sa varí 2 plné šálky ryže.

Ako ochutiť ryžu

Soľ je samozrejmosťou a základom, aby vám ryža chutila. Ryžu však môžete dochutiť aj:

  • cibuľou a cesnakom – do hrnca stačí pridať celú olúpanú cibuľu alebo pár strúčikov cesnaku,
  • bylinkami – majorán, koriander, ligurček, šalvia, pažítka, petržlenová vňať,
  • korením – vhodné je karí korenie, kurkuma, badián, rasca, mletá paprika,
  • klinčekmi – niekto ich zvykne aj zapichnúť do cibule a tak pridať do hrnca,
  • vývarom – namiesto vody ju môžete zaliať vývarom, čo jej dodá vynikajúcu chuť.

Obľúbené druhy ryže

Vedeli ste, že na svete existuje viac ako 8 000 druhov ryže? Zrejme ste ich ešte neskúšali všetky, preto vám prinášame prehľad tých, ktoré sa u nás používajú najčastejšie.

Dlhozrnná ryža

Jazmínová ryža

Patrí medzi jeden z najčastejšie používaných druhov ryže u nás. Vo svete sa používa najmä na prípravu čínskej kuchyne. Táto ryža sa lepí, nedá sa pripraviť úplne na sypký spôsob, preto je vhodná ako príloha k omáčkam alebo do sladkých jedál. Pravá jazmínová ryža má výraznejšiu chuť aj vôňu s kvetinovým nádychom. Najviac sa k tomuto druhu hodí kuracie mäso a zelenina.

Doba varenia: cca 15 minút

Ryža basmati

Na rozdiel od jazmínovej, táto ryža je typická svojou sypkou konzistenciou, nelepí sa, preto je vhodná pre všetkých, ktorí nemajú radi ťažkú, lepivú ryžu. Hodí sa ku všetkým jedlám, ktoré sa podávajú bez omáčky, vtedy najlepšie vynikne jej jemná oriešková chuť.

Je vhodná pri diétach, redukčných aj zdravotných, pretože má veľmi nízky glykemický index. Na druhú stranu je vhodná napríklad na desiatu do práce, pretože dokáže na dlhšie zasýtiť.

Doba prípravy: 10 minút

Guľatozrnná ryža

Arborio ryže

Ryža Arborio je ryžou, ktorá sa najviac hodí na prípravu krémového rizota (šafránové rizoto, hubové rizoto a pod.), rovnako ryžového nákypu či rôznych kaší. Ryža obsahuje viac škrobu, preto bude po uvarení lepivá a zachováva si svoju krémovosť. Tento druh je typický pre talianské rizotá a celkovo taliansku kuchyňu, pretože práve z ich územia táto ryža pochádza a dodnes sa tam pestuje.

Doba varenia: cca 20 minút

Sushi rýža

Pokiaľ ste sa rozhodli uvariť ryžu na sushi, je potrebný aj jej správny výber. Aby sa vám domáce sushi podarilo, táto ryža je nevyhnutnosťou. Kúpite ju v špecializovaných čínskych obchodíkoch alebo v predajniach so zdravou výživou. Obsahuje väčšie množstvo škrobu, čo jej zaistí potrebnú lepivosť a sushi bude držať svoj tvar. Je drahšia ako klasická biela ryža.

Na prípravu sushi môžete použiť aj japonskú Nishiki ryžu, ktorá je priesvitná a výborne drží tvar.

Doba prípravy: 10 – 15 minút

Ryža dopĺňa náš jedálniček o komplexné sacharidy. Je bohatá na vitamíny, hlavne skupiny B, ale aj na minerály fosfor, železo, draslík a esenciálne aminokyseliny. Neobsahuje cholesterol, má nízky glykemický index, je ľahko stráviteľná a vhodná aj pre celiatikov.

Receptov, ako urobiť ryžu nájdete naozaj stovky, každý má svoj obľúbený, ktorý používa zrejme dookola. Ako pripravujete ryžu u vás doma a ktorý spôsob je ten váš najobľúbenejší?

Zdroj: delish.com, recipetineats.com


Ďalšie rady do kuchyne

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.