Cesnaková polievka – recept na tradičnú cesnačku

Cesnaková polievka alebo aj cesnačka je skvelou polievkou, ktorá v chladných dňoch zahreje a podporí zdravie. Jej príprava nie je zložitá, uvariť si ju zvládnete do pol hodiny. Vyskúšajte chutný recept na cesnakovú polievku so zemiakmi.

Poctivá cesnačka je obľúbená hlavne pre svoju schopnosť podporovať chatrné zdravie v období chrípok a prechladnutí. Celé kúzlo sa skrýva v obsahu cesnaku, ktorý má na naše telo skvelé účinky. Obsahuje množstvo vitamínu a dôležitých minerálnych látok. Ako prírodné antibiotikum bráni rozvoju prechladnutia, avšak pozitívne pôsobí aj na srdce, cievy a znižuje hladinu cholesterolu. Vďaka obsiahnutým látkam sa stará aj o zdravie čriev, pretože má schopnosť zahubiť parazity. Cesnak je skvelý aj v boji proti stresu.

Vyskúšajte aj recept na cesnakovú pomazánku plnú vitamínov. 

Recept na cesnakovú polievku

Uvariť si cesnačku je rýchle a jednoduché, pričom výsledok je skvelý. Vystačíte si iba s minimom surovín. Pri servírovaní môžete do taniera pridať aj trochu syra, ktorý sa v teplej cesnakovej polievke začne rozpúšťať.

cesnačka
Zdroj foto: maripic / Shutterstock.com

Suroviny

 • 3 väčšie zemiaky,
 • 750 ml vývaru, prípadne vody,
 • 1 cibuľa,
 • 7 strúčikov cesnaku,
 • 2 lyžičky majoránky,
 • lyžička rasce,
 • masť či iný tuk,
 • soľ a korenie.

Postup prípravy cesnačky

 1. Zemiaky olúpte a pokrájajte na menšie kúsky. Strúčiky cesnaku očistite a nakrájajte na plátky, prípadne môžete množstvo cesnaku zvýšiť podľa chuti.
 2. K zemiakom a cesnaku pridajte lyžičku rasce a všetko zalejte vývarom či vodou.
 3. Zemiaky nechajte variť do zmäknutia, potom prisypte majoránku. Vyberte uvarené zemiaky z hrnca.
 4. Pripravte si cibuľu na jemné kúsky, na panvici rozpáľte masť či olej a cibuľu opražte.
 5. Potom pridajte zemiaky, osoľte, okoreňte a trochu zemiaky popučte.
 6. Môžete ich vrátiť do čirej cesnakovej polievky, a ešte všetko spoločne nechať povariť, avšak môžete ich tiež servírovať do hlbokého taniera a následne ich zaliať polievkou.

Tip: Okrem vylepšenia v podobe syra, chutí skvele aj cesnaková polievka s krutónmi. Prípadne môžete podávať cesnačku v bosniaku.


Recepty na ďalšie polievky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.