Domáci trdelník – recept, ktorý si môžete pripraviť aj doma

Domáci trdelník patrí k pochúťkam, ktoré si vychutnávame hlavne na Vianoce, na vianočných trhoch, a cez fašiangy. Upiecť si ho môžete aj doma, jeho príprava nie je náročná. Skúste overený recept na trdelník.

Pôvod trdelníka

Hoci sa trdelník tvári ako staročeská či slovenská sladká pochúťka z kysnutého cesta, jeho pôvod pochádza o niekoľko kilometrov ďalej. Originálny názov „kürtőskalács“ pochádza zo Sedmohradska, teda oblasti dnešného Rumunska. Prvé zmienky boli zaznamenané okolo roku 1784 v kuchárke grófky Márie Mikes. Recept na trdelník sa potom rozšíril ďalej na západ.

Ako urobiť domáci trdelník

Klasický trdelník sa správne pečie na otvorenom ohni. Cesto je omotané okolo špeciálnych foriem, tzv. trdlo na trdelník. Aj keď nemáte pec na trdelník, môžete si ho upiecť aj doma na plechu v rúre.

Na co namotat trdelník?

Ak nemáte potrebnú formu na trdelník, popustite uzdu svojej fantázii. Omotajte pár zaváracích pohárov alobalom a na ne môžete cesto na trdelník namotať. Využiť môžete aj pivné poháre alebo zvyšné ruličky z papierových utierok. Využiť môžete dokonca aj váš drevený valček. Trdelník na valčeku položte oboma koncami valčeka na menší plech.

Recept na domáci trdelník

Nelámte si hlavu s tým, čo potrebujete na výrobu trdelníka. Základom je kvások a kysnuté cesto, ktoré treba obmotať. Pokiaľ nemáte formu na trdelník, nič sa nedeje, postačí vám niečo podlhovasté a oblé, čo máte doma, napr. drevený valček či zaváraninový pohár.

Suroviny

  • 500 g polohrubej múky,
  • 3 polievkové lyžice cukru múčka,
  • 250 ml mlieka,
  • 80 g masla,
  • 2 vajcia veľkosti M,
  • 42 g droždia,
  • štipka soli,
  • Olej alebo rozšľahaná bielky,
  • škoricový cukor,
  • vanilkový cukor,
  • nasekané orechy (vlašské, lieskové, mandle, pistácie).

Postup prípravy

  1. Najskôr si pripravíme kvások. Droždie rozdrobte do misky, zalejte trochou mlieka a premiešajte. Pridajte trochu cukru a zasypte trochou múky. Misku postavte na teplé miesto, aby vzišiel kvások.
  2. Do veľkej misy nasypte preosiatu múku, cukor a soľ. Premiešajte a pridajte ostatné suroviny vrátane hotového kvásku.
  3. Suroviny spracujte v cesto (nesmie sa lepiť, byť riedke ani veľmi husté) a nechajte ho pol hodiny kysnúť.
  4. Akonáhle je cesto vykysnuté, predhrejte si rúru na 180 stupňov.
  5. Cesto si preložte na dosku a vyvaľkajte z neho tenkú placku.
  6. Cesto narežte na pásiky, ktoré namotajte na olejom vymastené nerezové formičky určené na pečenie trdelníkov (alternatívou môžu byť aj zaváraninové poháre obalené alobalom).
  7. Takto namotané trdelníky potrite buď rozšľahaným bielkom alebo olejom a obaľte vo vopred pripravenej zmesi cukru, škorice a orieškov.
  8. Pečte vo vyhriatej rúre asi 8 minút.
  9. Plniť ich môžete podľa svojej ľubovôle, napríklad vanilkovým krémom alebo Nutellou.
trdelník
Zdroj obrázku: Lesub / Shutterstock.com

Tipy na vylepšenie

  • Trdelník na plechu nesmie ležať, forma na trdelník musí na plechu stáť, vyhnete sa tak nerovnomernému pečeniu.
  • Ak sú formičky na trdelník veľmi vysoké, položte ich na okraje pekáča tak, aby sa trdelníky nedotýkali dna.
  • Výborný trdelník je aj samotný bez náplne. Pokiaľ máte radi plnené múčniky, odporúčame karamelový krém, Nutellu, vanilkový krém alebo zmrzlinu.

Domáci trdelník si môžete posypať podľa svojej vlastnej chuti, niekto dá prednosť iba cukru, iný si trdelník nedokáže predstaviť bez orieškov (oriešky zvoľte podľa svojej chuti, niekto dáva prednosť klasickým vlašským, iný zase pistáciím, mandliam alebo lieskovým) a škorice. Cesto na trdelník však môžete upiecť aj bez posypky, stačí ho len po upečení pocukrovať.

Je len na vás, akým príchutiam dáte prednosť, nakoniec bude možno tiež chutiť rovnako ako ten legendárny skalický trdelník.

Zdroj: thekitchn.com, woolworths.com.au


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.