Fazuľová polievka s klobásou – recept ako od babičky

Fazuľová polievka je skvelou voľbou, pripravíte ju rýchlo a jednoducho. Vyskúšajte overený recept na fazuľovú polievku s klobásou, ktorá je zdravá a dodá vám množstvo živín.

Fazuľa a jej liečivé účinky

Fazuľa svojim tvarom pripomína obličky – a práve týmto orgánom významne prospieva. Vo fazuliach okrem iného nájdeme totiž aglutíny, ktoré majú silné močopudné účinky. Tiež vie rozpúšťať močové kamienky. Ďalej obsahuje vitamíny z radu B a predovšetkým riboflavín – teda vitamín B2. Nájdeme v nich aj ostatné vitamíny ako vitamín E a ďalšie látky. Najmä potom kyselinu listovú, karotén, niacín, horčík, vápnik a meď. Podobné vitamíny sa nachádzajú aj v pórovej polievke, vyskúšajte aj tento chutný recept. 

Vedeli ste, že … fazuľa sa prezýva „mäso chudobných”? To preto, že obsahuje takmer 30% rastlinných bielkovín. Vďaka tomu, že majú veľmi nízky glykemický index, citeľne znižujú hladinu cukru v krvi.

Fazuľa má tiež významný vplyv na funkciu čriev – okrem iného zabraňuje zápche a tiež chráni pred vznikom nepríjemných hemoroidov. V neposlednom rade významne chráni naše cievy a srdcia a tiež si poradí s vysokým cholesterolom a krvným tlakom. Vďaka tomu, že fazuľa neobsahuje takmer žiadne kalórie, je aj výbornou a oceňovanou surovinou počas redukčných diét. 

fazuľová polievka
Zdroj foto: Di Gregorio Giulio / Shutterstock.com

Akú fazuľu použiť do polievky?

Najlepšia fazuľová polievka je z čerstvej fazule z vašej záhradky. Chutná je tiež polievka z bielej fazule na kyslo. Pokiaľ ju však nepestujete, môžete si pripraviť klasickú fazuľovú polievku z konzervy. Tú ale najprv poriadne prepláchnite – nálev, v ktorom fazuľa v plechovke býva ponorená, by chuť polievky pokazil. 

Každý druh fazule je iný a tiež sa líši dobou, za ktorú sa stihne uvariť. Malá fazuľa sa logicky varí kratšiu dobu, pokiaľ ale budete polievku variť z veľkých maslových fazúľ, počítajte s tým, že sa polievka môže variť aj niekoľko hodín – a to aj v prípade, že bola fazuľa vopred namočená.

Recept na fazuľovú polievku s klobásou

Každá polievka môže byť trošku iná, naše babičky do nej pridávali pre lepšiu chuť ešte kúsok údeniny. Pokiaľ však dbáte na zdravú stravu, fazuľovú polievku s údeným mäsom radšej vynechajte. Ak si ale radi občas doprajete, môžete polievku vylepšiť aj slaninkou alebo klobáskou

Vyskúšajte tento recept na výbornú fazuľovú polievku z bielej fazule.

Suroviny

  • 200 gramov fazule – najlepšie bielych,
  • 1 cibuľa,
  • 1 mrkva,
  • 50 gramov slaniny alebo klobásy,
  • 3 väčšie strúčiky cesnaku,
  • bujón,
  • bobkový list, nové korenie, štipka tymiánu,
  • olej,
  • soľ a korenie.

Tip: Zvolená údenina, resp. klobása polievke pridá špecifickú chuť. Zvoliť môžete napríklad kvalitnú údenú klobásu alebo jemne pikantné paprikové chorizo.

Postup prípravy

  1. Fazuľu je nutné poriadne prepláchnuť a na noc namočiť. Pokiaľ sa fazuľa deň vopred nenamočí, nemá šancu počas varenia zmäknúť.
  2. Príprava polievky potom začína orestovaním cibuľky na oleji, masle či na masti – ako to robili práve naše babičky najčastejšie.
  3. Kým cibuľka zozlatne, nastrúhame si najemno mrkvu, ktorú potom k cibuľke pridáme. Chvíľu mrkvu s cibuľou restujeme a potom k nim pridáme na kocky nakrájanú údeninu podľa chuti, prelisovaný cesnak a všetko korenie.
  4. Vodu z namočenej fazule zlejeme a nasypeme fazuľu do hrnca k ostatným surovinám. Potom zalejeme čerstvou vodou.
  5. Pre lepšiu chuť je možné pridať kocku bujónu. Fazuľa by mali byť ponorená vo vode. Takto polievku varíme, kým nám fazuľa úplne nezmäkne.
  6. Hotovú fazuľovú polievku s klobásou dochutíme soľou. Môžeme aj zahustiť – pokiaľ sa ale chcete múke vyvarovať, polievku rozmixujte tyčovým mixérom.
  7. Na záver je možné pridať aj štipku majoránu pre výraznejšiu vôňu.

Ďalšie recepty na polievky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.