Kokosová bábovka – recept s lahodnou chuťou kokosu

Kokosová bábovka bude mať u vás doma vždy úspech. Je sladká, rýchla a vydrží dlho vláčna. Vyskúšajte tento overený recept na bábovku s vôňou kokosu, ktorú milujú všetci.

Bábovky stále patria medzi obľúbené múčniky, ktorými sa zavďačíte každému. Je to taký evergreen medzi múčnikmi. Preto sa nechajte inšpirovať a namiesto klasickej si upečte šťavnatú kokosovú bábovku.

Recept na kokosovú bábovku

Šťavnatá kokosová bábovka, rovnako ako iné druhy báboviek, má v kuchyni svoje nenahraditeľné miesto. Táto takmer hrnčeková bábovka je jednoduchá a rýchla, všetky ingrediencie sa zmiešajú dohromady, nebudete potrebovať ani šľahať.

Suroviny

 • 1 hrnček a 3 polievkové lyžice polohrubej múky,
 • 1 hrnček kokosu,
 • 1 ⅓ hrnčeka krupicového cukru,
 • 300 g tvarohu,
 • 5 vajec,
 • 2 polievkové lyžice vody,
 • 1 balenie prášku do pečiva,
 • ¾ hrnčeka oleja,
 • múka na vysypanie formy.

Postup prípravy

 1. Než sa pustíte do práce, rozohrejte si rúru na 175 stupňov.
 2. Múku s práškom do pečiva preosejte cez sito.
 3. Pridajte ostatné sypké suroviny a premiešajte.
 4. Následne pridajte zvyšné ingrediencie a vymiešajte tekuté hladké cesto.
 5. Zmes nalejte do vopred pripravenej formy na bábovku.
 6. Vložte do rúry a pečte asi 40 minút – či je bábovka hotová vyskúšajte špajdľou.
 7. Po upečení nechajte bábovku aspoň 20–30 minút vychladnúť.

Pre ešte kokosovejšiu chuť bábovky vysypte formu kokosovou hrubou múčkou alebo strúhaným kokosom. Recept si môžete ľahko upraviť aj podľa seba, môžete do nej napríklad nalámať na kúsky bielu čokoládu, verte, že sa po nej tak rýchlo zapráši, že budete musieť pripraviť ešte jednu.

Aký kokos zvoliť?

Ako prvé vás iste napadne klasický strúhaný kokos. Ten môžete využiť na posypanie formy, ale tiež ho pridať aj do cesta. Pokiaľ vám v bábovke nevadia menšie kúsky, prisypať do cesta môžete aj kokosové lupienky. Ďalšou možnosťou je kokosová múka. Tú môžete pridať namiesto časti obyčajnej múky.

Odporúčame: Recept na kokosový koláč

Chuť bábovky zvýrazní aj kokosové mlieko (alebo iný kokosový nápoj, prípadne mandľový), ktoré zároveň zaistí, že bude bábovka bezlaktózová. Pokiaľ milujete kokos nadovšetko a pýta sa vám ešte viac zvýrazniť chuť bábovky, potom môžete pridať prírodnú kokosovú arómu, ktorá sa používa do pečenia.

hrnčeková kokosová bábovka
Zdroj foto: Fortyforks / Shutterstock.com

Kokosová bezlepková bábovka

Smútiť nemusia ani celiatici, ktorí sa musia vyhýbať lepku. Kokosová bábovka bez lepku sa dá totiž pripraviť aj z bezlepkovej múky ako je napríklad múka kokosová. Bábovka z kokosovej múky je totiž rovnako dobrá, ako tá klasická.

Bábovka patrí medzi univerzálne múčniky, ktoré je možné rôzne obmieňať. Tiež kokosová bábovka má svoje obmeny, výborná je kokosová bábovka s jogurtom, kokosová bábovka s čokoládou, bábovka z kokosového mlieka, bábovka s rumom, s pudingom alebo s orechmi. Receptov je mnoho, záleží iba na vašich preferenciách.

Zdroj: delish.com, epicurious.com


Ďalšie recepty na bábovku

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.