Vláčna mrkvová torta so syrovým krémom

Mrkvová torta je chutný múčnik, ktorý má nezameniteľnú chuť. Recept na mrkvovú tortu, resp. mrkvový koláč, je jednoduchý a dokážete ho pripraviť rýchlo, aj keď ste začiatočník.

Je mrkvová torta skutočne zdravá?

Ak ste už niekedy mrkvovú tortu mali, potom si iste dokážete pod týmto pojmom utvoriť veľmi presnú predstavu. Jej chuť je totiž veľmi výrazná. A navyše, mrkvová torta je skvelá aj pre deti. Jedná sa o kombináciu vláčneho korpusu, chrumkavých orieškov, sviežej mrkvy a škorice, niekedy aj s doplnením krémového syra. Vzhľadom na použité suroviny by sa mohlo zdať, že sa jedná o zdravý dezert, ktorý si môžete dopriať bez obáv z množstva obsiahnutých kalórií. Je to však naozaj tak?

Mrkva patrí medzi jeden z najkalorickejších druhov zeleniny, rovnako tak oriešky obsahujú veľké množstvo tuku. To však nie je hlavným problémom s kalóriami pri tomto múčniku. Dôležité je, že obsahuje väčšinou aj množstvo cukru, bielej múky a oleja. Z toho dôvodu sa nejedná o až taký zdravý dezert, keď si ho však doprajete s mierou, nemusíte sa báť o svoju štíhlu líniu.

Navyše môžete ľahko suroviny nahradiť o niečo zdravšími alternatívami a vytvoriť napríklad fitness mrkvovú tortu s tvarohom. V zdravšej verzii môžete tiež pripraviť mrkvovú tortu zo špaldovej múky. Vo výsledku vás však kúzlo tejto maškrty pohltí natoľko, že na množstvo kalórií úplne zabudnete.

Pôvod mrkvovej torty

Údajne história tohto mrkvového múčnika siaha do roku 1827, kedy v Anglicku vyšla francúzska kuchárka, ktorej autorom bol Antoine Beauvilliers. Práve tá obsahovala prvý recept na takzvaný carrot cake. Avšak pokiaľ by ste sa o históriu tohto dezertu chceli zaujímať ešte ďalej v čase, pravdepodobne má svoj pôvod v stredovekých mrkvových pudingoch.

Pôvod mrkvového pudingu pochádza od Arabov. Tí začali pestovať mrkvu cielene. Pravdepodobne z toho dôvodu, že zohnať cukor bolo ťažké, preto využívali mrkvu vďaka vysokému obsahu cukru ako sladidlo. Následne sa mrkvový puding rozšíril do sveta, hlavne v Anglicku sa stal obľúbenou pochúťkou.

svieža mrkvová torta
Zdroj foto: Nataliya Arzamasova / Shutterstock.com

V polovici 20. rokov sa mrkvová torta dostala aj do Ameriky. Stala sa významným dezertom. Po druhej svetovej vojne bol totiž veľký prebytok konzervovanej mrkvy, americký filantrop George C. Page z toho dôvodu najal pekára, aby z nej spracoval produkt, ktorý by sa dal predávať. A tak vznikol mrkvový múčnik.

Recept na mrkvovú tortu s krémom

So šťavnatým mrkvovým koláčom či tortou sa dnes stretnete hlavne v ich podobe s krémovou čiapočkou navrchu. Táto neodmysliteľná dvojica však vznikla až v 60. rokoch. Jedným z dôvodov bola obľúbenosť cheesecakov. My sme pre vás pripravili aj alternatívu v podobe sviežej mrkvovej torty s mascarpone krémom na vrchu. Môžete si teda vybrať, čo vám bude chutiť viac.

Suroviny

Na cesto

  • 150 g polohrubej múky,
  • pol vrecka prášku do pečiva,
  • 150 g cukru,
  • štipka soli,
  • mletý zázvor,
  • muškátový oriešok,
  • 30 ml mlieka,
  • 75 ml oleja,
  • 2 lyžice masla,
  • 2 veľké vajcia,
  • 50 g hrozienok,
  • 20 g nasekaných vlašských orechov,
  • 2 mrkvy,
  • maslo a múka na vysypanie formy / papier na pečenie.

Na syrový krém

  • 50 g masla,
  • 200 g krémového syra,
  • 100 g práškového cukru.

Postup prípravy

  1. Ešte, než sa do toho pustíte, dajte rúru rozohriať na 180 °C.
  2. Formu vymažte trochou masla a vysypte hrubou múkou. Prípadne vyložte dno papierom na pečenie.
  3. Mrkvy ošúpte, na jemnom strúhadle ich nastrúhajte.
  4. Do misky preosejte múku a pridajte prášok do pečiva. Pridajte krupicový cukor, soľ, štipku či dve mletého zázvoru a štipku čerstvo nastrúhaného muškátového orieška.
  5. V druhej miske zmiešajte mlieko, olej, rozpustené maslo a vajcia.
  6. Tekuté suroviny pridajte k suchej zmesi, zľahka metličkou premiešajte. Pridajte hrozienka, nasekané vlašské orechy a vmiešajte nastrúhané mrkvy.
  7. Toto cesto si žiada iba krátku manipuláciu, čím dlhšie sa mu budete venovať, tým viac mu to uškodí. Z toho dôvodu miešajte iba krátko a intenzívne, aby vzniklo hladké liate cesto.
  8. Cesto nalejte do pripravenej formy, vložte do rúry a pečte zhruba 35 minút.
  9. Po vybratí z rúry ho nechajte chladnúť vo forme.
  10. Po vychladnutí môžete posypať múčkovým cukrom. Prípadne si môžete vyrobiť spomínaný syrový krém navrch alebo ním koláč naplniť.
  11. Príprava krému je jednoduchá a múčnik pozdvihne na úplne inú úroveň. Maslo nechajte zmäknúť pri izbovej teplote, aby sa s ním lepšie pracovalo. Prešľahajte mäkké maslo so syrom, nakoniec pridajte práškový cukor. Na záver stačí iba dôkladne premiešať a môžete sa vrhnúť na potretie koláča.

Pokiaľ nemáte v obľube syrový krém, môžete vyskúšať recept mrkvovú tortu s mascarpone.

Budete potrebovať: 

  • 50 g masla,
  • 250 g mascarpone,
  • 100 g práškového cukru.

Maslo nechajte zmäknúť pri izbovej teplote, aby sa s ním lepšie pracovalo. Mäkké maslo vyšľahajte s práškovým cukrom. Po premiešaní miešame ďalej a postupne pridávame mascarpone. Takto vyšľahaný mascarpone krém môžete natrieť na mrkvovú tortu.

Odporúčame: Vyskúšajte recept na vláčnu tekvicovú tortu so slaným karamelom.

mrkvová torta
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

TIP: Buďte inovatívny a vyskúšajte si pri pripraviť aj s inými chutnými krémami na torty

Najčastejšie chyby pri príprave

Mrkvová torta je jednoduchá na prípravu a jedná sa o veľmi vďačný zákusok, ktorým nikto nepohrdne. Je však dôležité myslieť na pár zásad pri príprave,aby si zachovala vláčnu konzistenciu a skvelú chuť. 

  • U liateho cesta je dôležité najskôr zmiešať všetky suché suroviny, potom tie tekuté, až následne ich potom môžete zmiešať dohromady. To by malo prebehnúť bleskovo, cesto musí byť rýchlo v rúre.
  • Čím dlhšie budete cesto miešať, tým horšia bude jeho konzistencia. Vyšľahávaním dosiahnete iba tak ťažkého a hutného cesta. Z toho dôvodu stačí suroviny iba rýchlo spojiť a hneď naliať do formy.
  • Vzhľadom na to, že sa pri pečení užíva prášok do pečiva, e nutné, aby všetky suroviny mali izbovú teplotu. V inom prípade sa to kypriacemu prášku nebude páčiť, a cesto bude spľasknuté a hutné.
  • Mrkvu strúhajte naozaj najemno. Nie je dobré snažiť sa uľahčiť si prácu na hrubom strúhadle, nastrúhaná mrkva by potom totiž nestihla zmäknúť, a to by viedlo k zlej konzistencii koláča.
  • Pri natieraní torty krémom ju vždy nechajte úplne vychladnúť. V opačnom prípade by sa maslo v kréme mohlo rozpustiť, čím by vznikol nepekný výsledok.
  • Koláč má prirodzene hutnejšiu konzistenciu, nesnažte sa ho preto vylepšovať pridaním väčšieho množstva kypriaceho prášku, to by mu mohlo uškodiť na chuti.
Zdroj foto: TorriPhoto / Shutterstock.com

Ako ozdobiť mrkvovú tortu

Recept na tento dezert sa priamo nabáda k inováciám. Z toho dôvodu sa môžete stretnúť s mnohými rôznymi variáciami.

  • Môže teda vytvoriť mrkvovú tortu s ovocím, karamelom alebo pridajte ananás, pomarančový džús a podobne.
  • Ak si dáte tento dezert v Nemecku, pravdepodobne bude ozdobený marcipánovými mrkvičkami.
  • Oproti tomu napríklad v Británii si zakladajú na tom, že krém by mal byť bez akýchkoľvek ozdôb. Môžete sa teda inšpirovať.

TIP: Mrkvovú tortu je možné pripraviť v mnohých rôznych podobách, napríklad ako mrkvový chlebík alebo aj ako klasický mrkvový koláč na plech.

Zdroj: ifoodreal.com, fitfoodiefinds.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.