Domáci pita chlieb – recept na netradičné pečivo

Pita chlieb sa podobá chlebovej placke, pridávajú sa však do nej rôzne chutné náplne, ktoré nájdete aj v článku. Vyskúšajte recept na domáci plnený pita chlieb.

Každá krajina má svoje národné pečivo. Ako je u nás úplnou samozrejmosťou chlieb a rožky, inde je národným jedlom pita chlieb. Navyše má pôvod už v dávnych dobách. Možno vás prekvapí, aká je jeho história.

Čo je pita chlieb?

V našich končinách sa najčastejšie stretnete s klasickým kváskovým chlebom, prípadne s jeho ďalšími variáciami. To je však veľká škoda, pretože sa ponúkajú aj ďalšie alternatívy klasického pečiva, práve jednou z nich je pita chlieb. Ten je najčastejšie vyrábaný z pšeničnej múky. Správna príprava spočíva vo vysokých teplotách, vďaka čomu vznikne veľké vrecko vo vnútri chleba.

Zaujímavosťou je, že prvé záznamy o pita chlebe pochádzajú zhruba z roku 2500 pred Kristom v Mezopotámii. Potom sa odtiaľ začal šíriť aj do priľahlých oblastí. Využiť ho môžete ako prílohu alebo dokonca ako vrecko na naplnenie. V tejto dobe sa z pita chleba stala pomerne populárna alternatíva, s ktorou sa stretnete najmä v zahraničnej kuchyni. Ide totiž o tradičný pokrm blízkovýchodnej a stredomorskej kuchyne.

Ide o niečo málo zdravšiu potravinu, než je náš tradičný „biely“ chlieb. Príprava je totiž oveľa jednoduchšia a nie je potrebné veľké množstvo technických procesov. Dokonca si túto placku môžete pripraviť aj vo fitness variante. Ponúka sa tak obrovské množstvo možností, ako si pitu vychutnať.

Kde pitu ochutnať?

Pokiaľ prípadne váhate, s čím jesť pita chlieb, môžete ho vyskúšať priamo ako súčasť niektorého z typických jedál. Vyrazte teda niekedy do rýchleho občerstvenia. Toto pečivo je totiž typickou súčasťou takzvaného gyrosu a falafelu, čo sú tradičné grécke a libanonské pokrmy.

pita chlieb s dipom
Zdroj foto: Natasha Breen / Shutterstock.com

Kde kúpiť pita chlieb?

Pokiaľ vás táto relatívne exotická potravina zaujala a chceli by ste ju ochutnať, avšak nechcete sa hneď púšťať do výroby domáceho pita chleba, nemusíte zúfať. Pitu bežne zoženiete v obchodoch ako Lidl, Kaufland, alebo Billa.

Ako ohriať pita chlieb?

Je to veľmi jednoduché. Pitu ohrejte na panvici, ktorú si najskôr trochu predhrejte. Pokiaľ máte sendvičovač alebo toastovač s rovnými nástavcami, môžete si pitu ohriať v ňom.

Čo o pita chlebe určite neviete

  • V tejto dobe je pita chlieb často považovaný ako grécky, libanonský, sýrsky, prípadne aj arabský výmysel. Vzhľadom na jeho pôvod v Mezopotámii to však nie je tak úplne pravda.
  • Vo vnútri je typické veľké vzduchové vrecko. Ako teda naplniť pitu? Po rozrezaní sa ponúka skvelá možnosť na naplnenie čímkoľvek, čo vás napadne. Vďaka tomu sa vám pita len tak nepreje, môžete si ju totiž pripraviť na naozaj mnoho spôsobov.
  • Okrem spojenia s falafelom či gyrosom sa s pita chlebom môžete stretnúť dokonca aj pri príprave tradičného kebabu alebo souvlaki, čo sú kúsky mäsa, a niekedy aj zeleniny, pripravované grilovaním na špajli.
  • Nášmu tradičnému chlebu sa podobá len máloktoré pečivo vo svete. V Oriente sa však vyrába aj mnoho ďalších druhov s nápadnou podobnosťou pity. Väčšinou je však rozdiel v príprave a výsledok sa tak ľahko líši. Príkladom môže byť indický naan.
  • Hoci sa tento špecifický chlieb môže zdať ako veľmi netradičná potravina, ktorú doma zďaleka nevyužijete, opak je pravdou. Nemusíte sa totiž zamerať iba na východnú kuchyňu. Pitu môžete naplniť aj rôznymi druhmi mäsa alebo napríklad aj zeleninovými náplňami, skvelá je kombinácia špenátu a šampiňónov. Záleží však len na vás, čím ju naplníte.

Odporúčame tiež: Domácí kváskový chlieb

Recept na pita chlieb

Výroba domáceho pita chleba sa môže zdať na prvý pohľad zložitá, opak je však pravdou. Jediné, čo je potrebné, je dodržať pár zásad pri pečení, inak sa jedná o naozaj jednoduchý recept. Iste to hravo zvládnete aj bez pekárskych skúseností.

Suroviny

Na 3-4 domáce pita chleby budete potrebovať:

  • 10 g čerstvého droždia,
  • 200 ml vlažnej vody,
  • 300 g múky,
  • 1,5 lyžice olivového oleja,
  • štipku cukru,
  • lyžičku soli.

Postup prípravy

  1. Najprv si pripravíme cesto. Do misy rozdrobte kvasnice, pridajte k nim štipku cukru a prilejte malú časť z uvedeného množstva vody.
  2. Túto zmes rozmiešajte na hladkú kašu. Nechajte na teplom mieste vzísť kvások.
  3. Ten zalejte zvyškom vody a pridajte lyžicu a pol olivového oleja. Následne môžete prisypať múku a soľ. Ľahko premiešajte, aby sa suroviny spojili.
  4. Potom si cesto vezmite do rúk a vypracujte ho v hladkú a nelepivú hmotu.
  5. Nechajte kysnúť zhruba trištvrte hodiny na teplom mieste.
  6. Pomúčte si pracovnú plochu, vyklopte na ňu vykysnuté cesto a rozdeľte ho na 3-4 chleby. Pokiaľ chcete menší, voľte radšej väčší počet.
  7. Kúsok cesta rozvaľkajte na okrúhlu placku, ktorá by mala mať zhruba 0,3 až 0,5 cm.
  8. Pripravte si papier na pečenie, každý kúsok cesta bude potrebovať vlastný. Nechajte dokysnúť ešte aspoň štvrť hodiny.
  9. Medzitým dajte rozohriať rúru. Ideálne aspoň na 230 stupňov s horným ohrevom.
  10. Celý úspech receptu spočíva v úspešnom pečení. Pri tom je dôležitá skutočne vysoká teplota. Ak budete pitu piecť na plechu, potom nechajte nahriať aj plech. Inak by totiž mohol rúru ochladiť a chlieb by tak nevytvoril správnu konzistenciu. Ďalšou možnosťou je piecť pitu priamo na mriežke.
  11. Placky vkladajte do rúry po jednej. Každú by ste mali piecť zhruba 6 až 8 minút. Pre chrumkavejšiu spodnú časť môžete ku koncu pečenia na chvíľu placku obrátiť.
  12. Akonáhle zapečený pita chlieb vytiahnete z rúry, mali by ste do nej ľahko buchnúť päsťou, to z dôvodu, aby sa dostala von aspoň časť horúceho vzduchu a placky tak spľasli. Hrozí však prasknutie placky, čo síce nie je žiadna tragédia, ale ak by ste sa tomu chceli vyhnúť, môžete pitu iba ľahko narezať či prepichnúť a stlačiť, tým tiež vypustíte časť horúceho vzduchu.
  13. Ešte horúce chleby vložte do misy vystlanej čistou utierkou a prikryte ich ďalšou utierkou. Vďaka tomu by mali zostať vláčne. V inom prípade by ste získali veľmi chrumkavé pečivo, to by sa akurát horšie plnilo.
  14. Akonáhle máte pripravenú náplň, stačí odrezať pite na strane kúsok okraja, placku roztvoriť, aby vznikla dutina. Potom už stačí vložiť akúkoľvek náplň podľa toho, na čo máte chuť.

Recepty na plnky do pita chleba

Výber ľahkej a chutnej náplne nie je vôbec zložitý, všetko totiž záleží len na vašej chuti. Premýšľate čo dať do pity? Už nemusíte. Poďme sa pozrieť na tri rôzne spôsoby čím môže byť pita chleba naplnený.

Pita chlieb s bravčovým mäsom

Tento recept na pitu je s jogurtom, preto si dávajte pozor, ak máte nejaké zdravotné problémy, zvoľte iný vhodný jogurt. V prípade potreby si ale môžete pripraviť pita chlieb s mletým alebo trhaným mäsom.

Suroviny

  • kus bravčového mäsa,
  • jogurt gréckeho typu,
  • uhorku,
  • cesnak,
  • citrónovú šťavu,
  • soľ a korenie,
  • kôpor,
  • mätu.

Postup prípravy

  1. Kus bravčového mäsa upečte podľa chuti v rúre. Ešte lepšia je príprava v pomalom hrnci. Po vychladnutí ho nakrájajte na veľmi tenké plátky.
  2. Pripravte si tzatziki – zmiešajte jogurt s najemno nastrúhanou uhorkou, prelisovaným cesnakom. Osoľte, okoreňte a pokvapkajte citrónovou šťavou.
  3. Ak máte radi čerstvé bylinky, pridajte ešte nasekaný kôpor alebo mätu.
  4. Potom stačí zmiešať mäso s dresingom a naplniť pitu.
Plnený domáci pita chlieb s bravčovým mäsom
Zdroj foto: Viktoria Hodos / Shuttterstock.com

Pita chlieb s kuracím mäsom

Suroviny

  • kuracie prsia (alebo inú obľúbenú časť mäsa),
  • jogurt gréckeho typu alebo kyslú smotanu,
  • rukolu,
  • soľ a korenie,
  • citrónovú šťavu.

Postup prípravy

  1. Kuracie prsia opražte na panvici a okoreňte. Využiť môžete napríklad aj kúsky pečeného kurčaťa a podobne.
  2. Zmiešajte jogurt s najemno nasekanou rukolou, okoreňte a pokvapkajte citrónovou šťavou.
  3. Potom môžete podávať.

Plnený pita chlieb na činský spôsob

Ak máte radi čínske jedlá, potom môžete vyskúšať túto ľahkú netradičnú náplň v kombinácii s pitou.

Suroviny

  • kuracie kúsky,
  • kukuričný škrob,
  • olej,
  • sójová omáčka,
  • žĺtok,
  • biely jogurt,
  • soľ a korenie.

Postup prípravy

  1. Kuracie kúsky zmiešajte s trochou škrobu, vďaka tomu vznikne škrupina. Pridajte olej, sójovú omáčku a jeden žĺtok. Všetko dobre premiešajte a následne opečte na panvici.
  2. Na výrobu dresingu stačí biely jogurt osoliť a okoreniť a dať ho do chleba pod mäso.

Táto zaujímavá pšeničná placka ponúka široké využitie. Či už ju zvolíte ako prílohu, napríklad k cícerovému hummusu, alebo ako vrecko na naplnenie, získate pomerne exotický pokrm. Výhodou je, že toto pečivo môžete bez problémov pripraviť aj v zdravom variante z celozrnnej múky a zvoliť zeleninovú náplň. Všetko závisí len od vašich chutí.

Zdroj: mygreekdish.com, natashaskitchen.com


Tipy na ďalšie recepty

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.