Francúzsky quiche – recept na slaný koláč

Slaný koláč quiche si obľúbite po prvom kúsku. Pokiaľ už máte dosť sladkých múčnikov, vyskúšajte recept na kiš, ktorý je vynikajúci. Koláč je vhodný na oslavu aj pre každú návštevu.

Poďme sa pozrieť na históriu delikatesy, ktorá je dnes obľúbená po celom svete! Na konci nájdete, ako si quiche pripraviť.

História quiche

Quiche Lorraine, ako sa pôvodne tento pokrm volá, pochádza z francúzskeho Lotrinska – v origináli Lorraine. Lahodný pokrm, po slovensky vyslovuje „kiš“, má podľa legendy svoje základy práve tam. Možno ale jeho pôvod bude ešte o niečo zložitejší, lebo už počas 14. storočia podobné slané koláče pripravovali Angličania. Tí do nich ale dávali mäso a ryby, toto vo francúzskej dobrote nenájdete. Ešte zaujímavejšia je možnosť, že bol koncept ovplyvnený nemeckou nadvládou Lotrinska. Napovedá tomu aj názov koláča – jeho meno sa totiž zrejme vyvinulo z nemeckého slova „kuchen,“ čo je po slovensky „koláč.“

Anglická podoba koláča je dokonca zaznamenaná aj v historických prameňoch – vraj už v roku 1399, kedy bol korunovaný Henrich IV., bol pri tejto príležitosti podávaný akýsi sladký koláč. Ten ale na rozdiel od jeho francúzskej podoby obsahoval med a šafrán. Francúzsky quiche teda s tým anglickým zrejme nebude mať veľa spoločného.

Pôvodný recept quiche

Aj keď si dnes pod touto dobrotou predstavíme najskôr lahodné a chrumkavé cesto, pôvodný lotrinský quiche bol z chlebového cesta. To sa postupným zdokonaľovaním vyvinulo v dnešnej veľmi chrumkavej a krehkej kruste práve veľmi typickej pre túto delikatesu. Cesto na quiche je dnes oveľa lahodnejšie ako jeho pôvodná chlebová podoba.

lotrinský koláč quiche lorraine
Zdroj foto: Slawomir Fajer / Shutterstock.com

Postupne sa tento koláč rozširoval do celého sveta. A rovnako tak jeho podoby – zatiaľ čo pôvodne sa lotrinský quiche larraine pripravoval zo smotany, vajec a slaniny, dnes je už v jeho koncepte často obsiahnutý aj syr. Dodnes je koláč z chlebového cesta pripravovaný v Bádensku, blízko Bodamského jazera na pomedzí Nemecka, Rakúska a Švajčiarska.

Modifikácia quiche

Hľadáte pravý postup výroby quiche? Tradičný postup je veľmi ťažké nájsť, pretože ako tento slávny pokrm obletel celý svet, každý si ho priblížil svojej kultúre a chuťovým preferenciám. Po druhej svetovej vojne sa totiž tento koláč rozšíril doslova do všetkých kútov sveta. Najviac si ho obľúbili Američania, ktorí v čase hippies tento pokrm s obľubou pripravovali. Originálny quiche Lorraine sa tak stretol s mnohými obmenami. Môžete ho ochutnať ako:

  • špenátový quiche,
  • brokolicový quiche,
  • hubový quiche,
  • quiche s plodmi mora,
  • cuketový quiche.

V Amerike má tento koláč, ktorý je vynikajúci za tepla aj za studena, dokonca takú veľkú obľubu, že sa tu každoročne 20. mája niekoľko gastronomických firiem predháňa v tom, kto na sviatok francúzskeho koláča napečie väčšiu dobrotu. Slaný koláč tu totiž v tento deň oslavuje svoj vlastný sviatok.

Recept na slaný koláč quiche

Dosť už bolo rozprávania, teraz prejdeme k praxi. Ideme si pripraviť klasický recept na domáci slaný koláč quiche. Príprava nie je zložitá a chuť koláča si veľmi obľúbite!

Suroviny

  • 20 dkg hladkej múky,
  • 6 vajec,
  • 10 dkg masla,
  • 2 lyžice olivového oleja,
  • lyžičku soli,
  • 8 plátkov slaniny,
  • 450 ml smotany 33%,
  • 2 cibule,
  • 15 dkg strúhaného syra,
  • štipku muškátového orieška,
  • polohrubú múku na vysypanie formy,
  • korenie.

Pokiaľ nebudete chcieť pripravovať vlastné cesto, môžete vyskúšať aj variant quiche z lístkového cesta. To sa hodí najmä pokiaľ s prípravou začínate a bojíte sa, že by ste vlastné cesto nezvládli.

Klasický quiche potom môžete podľa ľubovôle obmieňať so sezónnou zeleninou a pripraviť si tak napríklad tekvicový, s cuketou alebo brokolicový quiche.

Postup prípravy

  1. Najprv spracujte maslo, hladkú múku a štipku soli. Potom pridajte 7 lyžíc studenej vody a utvorte hladké cesto.
  2. Cesto nechajte odpočinúť v chladničke aspoň štvrť hodiny.
  3. Nachystajte si koláčovú formu a vymažte ju maslom a vysypte polohrubú múkou.
  4. Rúru si predhrejte na 200 stupňov Celzia.
  5. Vyvaľkajte vychladnuté cesto do tvaru koláčovej formy.
  6. Na panvici si orestujte slaninu.
  7. Na masle opekajte cibuľu dozlatista. Potom k nej pridajte slaninu.
  8. Dno cesta popichajte vidličkou a položte naň papier na pečenie. Ten zaťažte fazuľami. Pečte 20 minút. Potom papier s fazuľami odoberte a pečte ešte 5 minút.
  9. V mise ušľahajte vajcia, smotanu, cibuľu a polovicu dávky syra. Pridajte soľ a korenie. Naplňte touto zmesou koláč. Posypte náplň zvyškom syra.
  10. Pečte v rúre na 180 stupňov Celzia zhruba 25 minút.
  11. Nechajte koláč vychladnúť vo forme a potom krájajte a podávajte na tanieroch.
Vyskúšajte tiež recept na slané palacinky plnené šunkou a syrom alebo špenátové palacinky. 

Ako quiche podávať

Vláčny koláč nie je dobré príliš prepiecť. Skutočne dodržte dobu, počas ktorej má byť v rúre, a potom ho nekompromisne vyberte. Koláč je typický pre svoju vláčnosť najmä vo svojom strede, kde býva pružný. Presušený koláč stráca aj na chuti.

S krájaním koláča sa rozhodne neponáhľajte. Vhodné je počkať aspoň štvrť hodiny, kým sa do neho pustíte. Vďaka tomu, že chvíľu počkáte, bude držať pohromade nielen náplň, ale aj korpus.

Už sa tešíte, keď si vytvoríte klasický koláč? Quiche môžete samozrejme obmieňať podľa chuti. Tento koláč je pôvodným francúzskym, kedy je quiche cibuľový obohatený iba o chuť vyprážanej slaniny. Quiche so slaninou sa podáva s francúzskou vekou alebo so šalátom. Najčastejšie sa na jeho konzumáciu podáva biele víno.

Tip: Pripraviť môžete aj mini quiche koláčiky a potešiť tak svojich hostí originálnymi a hlavne chutnými jednohubkami.

mini špenátový quiche slaný koláč
Zdroj foto: Natasha Breen / Shutterstock.com

Lotrinsko tento slaný koláč miluje a ľudia ho používajú ako obed, večeru, alebo ako pohostenie pri slávnostných udalostiach. Koláč so slaninou si môžete pripraviť aj vy, je to pôvodný a tradičný koncept. Keď sa ale vyberiete do Lotrinska a na Quiche sa spýtate, budete prekvapení. Každá rodina má totiž svoju vlastnú obmenu. Existuje napríklad zeleninový quiche koláč so špenátom, so švajčiarskym syrom, alebo domáci paprikový quiche.

Quiche na rôzne spôsoby

Quiche môžete obmeniť podľa vlastných chuťových preferencií. Bezlepkový quiche vytvoríte veľmi ľahko, iba vám odporučíme použiť silikónovú formu na koláč. V sezóne sa potom hodí napríklad paradajkový quiche s cibuľou a syrom. Nie je problém si vytvoriť aj originálny špargľový quiche, na ktorý postrúhate parmezán. Mnohí ľudia si pochvaľujú aj obmenu, kedy je použité mäso z rýb – napríklad quiche s lososom.

Prajeme vám dobrú chuť!

Zdroj: spendwithpennies.com, bbcgoodfood.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.