Tlačenka – recept na kvalitnú domácu tlačenku

Domáca tlačenka je pochúťkou pre všetkých milovníkov mäsa a zabíjačiek. Nasekané kúsočky mäsa v rôsole sú súčasťou každej slovenskej zabíjačky. Ako pripraviť tú najlepšiu domácu tlačenku?

Tlačenka je jednou z mnohých delikates domácich zabíjačiek, ktoré sa pravidelne vykonávajú na dedinách, najmä v období fašiangov. Nemusíte čakať na mäsiara, poctivú tlačenku si môžete pripraviť aj v pohodlí domova. Prezradíme vám jednoduchý recept, ktorý hravo zvládnete.

História a vznik tlačenky

Či je tlačenka slovenským výrobkom, o tom môžeme len polemizovať. Podobný mäsový výrobok sa totiž ponúka napríklad v Španielsku alebo Nemecku, odtiaľ tiež pochádza predchodca tlačenky. Dokonca medzi mäsiarmi koluje legenda, ktorá rozpráva o jednom strýkovi z dediny, ktorý bol pozvaný na zabíjačku. Tu a tam si nejaké mäso prihodil do vrecka v kabáte. Kvôli chladnému počasiu a dlhej ceste domov mu pochúťky z mäsa natoľko stuhli, že sáčok ráno z vrecka vytiahol a nakrájal na kolieska. Bol veľmi milo prekvapený, ako jeho domáca tlačenka z vrecka chutí. Vrecká na tlačenku sa dnes na jej výrobu používajú bežne, avšak skôr ako obal na tlačenku slúžili väčšinou žalúdky, ktoré sa náležite vyprali.

Z čoho sa skladá tlačenka

Poctivá domáca tlačenka musí byť pripravená z tuhšieho mäsa, avšak pečeň a koža musia byť uvarené domäkka, pokojne môžu byť aj trochu rozvarené. Kožu a mäso nakrájajte maximálne na 2 cm, pečeň by mala byť o niečo drobnejšia.

Čo ide do domácej tlačenky?

Do tlačenky patrí určite bravčová pliecko. Pečeň, obličky, srdce, bravčové nožičky, koleno zo stehna a bravčové jazyky.

Ako ochutiť domácu tlačenku?

Na ochutenie tlačenky je najlepšie použiť klasicky soľ, majorán, nové korenie a korenie podľa chuti. Určite nezabudnite ani na bobkový list.

Odporúčame: Vajíčková tlačenka je taktiež obľúbeným pokrmom

Recept na tlačenku

Možno sa vám zdá, že výroba tlačenky je zložitá, opak je však pravdou. Tento recept na tlačenku je jednoduchý, aj keď časovo náročnejší.

Suroviny

  • 3 bravčové nožičky,
  • 1 bravčové koleno,
  • ½ kg bravčového pleca,
  • ½ kg bravčového bôčiku,
  • korenie – bobkový list, cesnak, soľ, korenie, nové korenie, majorán.

Postup prípravy

  1. Pripravte si veľký hrniec, do ktorého vložte bravčové nožičky a koleno. Zalejte vodou, pridajte nové korenie a bobkový list a uvarte domäkka.
  2. Akonáhle je mäso úplne mäkké, vyberte ho z hrnca a vývar sceďte a nechajte vychladnúť.
  3. Pri chladnutí zozbierajte z povrchu vývaru masť.
  4. Vývar sceďte do druhého hrnca a nechajte vychladnúť.
  5. Do vývaru vložte bravčové pliecko a bravčový bok a uvarte domäkka.
  6. Medzitým si pripravte už uvarené mäso. Z nožičiek a kolena stiahnite kožu, ktorú nakrájajte na veľmi drobné kúsky.
  7. Mäso nakrájajte na menšie kocky. Akonáhle sa uvarí aj zvyšné mäso, nechajte ho vychladnúť a nakrájajte ho aj na menšie kocky.
  8. Všetko nakrájané mäso aj kožu zmiešajte vo veľkej mise, osoľte, pridajte korenie, cesnak a majoránku. Všetko dôkladne premiešajte.
  9. Nakoniec všetko zalejte vývarom, premiešajte.
  10. Teraz je na čase zmes naplniť do tlačenkových vrecúšok. Naplnené vrecká poriadne zaviažte a nechajte úplne vychladnúť.
  11. Tlačenku uložte do chladničky, aby celá stuhla.

Zabíjačková tlačenka je kvalitne pripravená, pokiaľ je na reze kompaktná. Mäso nesmie z tlačenky vypadávať, nesmie byť tiež mazľavá.

domáca tlačenka
Zdroj foto: Sergii Koval / Shutterstock.com

Tipy ako vylepšiť tlačenku

  • Pri dochucovaní myslite na to, že mäso do seba natiahne veľké množstvo soli, tlačenka by mala byť slanšia.
  • Koža slúži ako akási spojka, pokiaľ sa hotová tlačenka rozpadá, je v nej málo kože.
  • Pozor si tiež dajte na to, koľko vody k mäsu pridávate, potrebujete silný vývar, ktorý pri vychladnutí stuhne.
  • Na dochutenie slúži cesnak, nebojte sa väčšieho množstva.
  • Najviac si vychutnáte tlačenku s cibuľou.
Vyskúšajte tiež jednoduchý postup prípravy huspeniny. 

Čo robiť, keď tlačenka nestuhne

Niekedy sa stane, že tlačenka jednoducho nestuhne. Na vine môže byť neustále obracanie. Nechajte ju v kľude vychladnúť, maximálne ju jedenkrát obráťte. Bravčová tlačenka, ktorá nestuhla sa dá zachrániť jedine tak, že uvaríte viac bravčových nožičiek, z ktorých budete potrebovať najmä kožu. Už hotovú tlačenku vyberte z vrecka a zmiešajte ju s prevarenými kožami.

Správne uskladnenie tlačenky

Ako uskladniť tlačenku?

Domáca tlačenka bez problému v chladničke vydrží aj týždeň. Aby ste si ju vychutnali čo najdlhšie, ideálny spôsob uskladnenia je zavarenie. Niekto dokonca tlačenku zamrazí do mrazničky, avšak nečakajte, že bude chutiť rovnako, ako tlačenka čerstvá.

Ako rozmraziť tlačenku?

Tlačenku vložte do chladničky a nechajte ju pozvoľna rozmraziť.


Zdroj: epicurious.com, bonappetit.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.