Ako zahustiť polievku – 7 tipov na jej zahustenie

Ako zahustiť polievku – otázka, s ktorou sa stretávate zrejme často, napríklad pri varení zeleninových či strukovinových polievok. Prinášame vám 7 tipov, ako zahustiť polievku rôznymi spôsobmi, nielen jedným, ako ste celý život zvyknutí.

Naše tradičné polievky zvyknú byť husté a sýte, niekto má doslova rád polievky, v ktorých „stoja lyžice“. Každý z nás určite dobre pozná zahustenie múkou, teda zápražkou z múky a vody. Existuje však mnoho ďalších spôsobov, ako zahustiť polievku a my vám prinášame okrem klasickej verzie aj 7 ďalších spôsobov na zahustenie polievky.

Zahustenie polievky zemiakmi

Zahustenie polievok zemiakmi patrí práve medzi tie zdravšie varianty. Okrem polievok tak môžeme zahusťovať aj rôzne omáčky. Zemiaky môžete do polievky klasicky nastrúhať alebo ich pridať nakrájané na kúsky, uvariť a potom rozmixovať. Niekto zvykne pridávať aj rovno pripravené rozmixované zemiakové pyré.

Počas sezóny niekoľko skúsených kuchárov používa na zahustenie zeleninových polievok aj pečenú tekvicu, pri nej si však dajte pozor na oveľa výraznejšiu chuť, preto sa nehodí do úplne každej polievky.

Viac zeleniny

Viac zeleniny = hustejšia polievka. Pri zeleninových polievkach, ale aj pri omáčkach (napr. sviečková) je vhodné pridať väčšie množstvo zeleniny, ktorú potom rozmixujte. Zelenina sama o sebe vytvorí hustejšiu konzistenciu polievky. Zeleninu pridávajte podľa typu polievky, pridať môžete viac zemiakov, mrkvy, brokolice a pod.

Smotana

Ak chcete zjemniť chuť omáčky či polievky, použite na to kvalitnú smotanu. Vždy sa oplatí siahnuť po smotane s vysokým obsahom tuku (aspoň 30%). Okrem zjemnenia chuti dosiahneme aj zahustenie polievky.

smotana na zahustenie polievky
Zdroj obrázku: Maren Winter / Shutterstock.com

Obilniny

Ovsené vločky, quinoa, krúpy, pohánka či pšeno – tieto obilniny nechajte v polievke rozvariť, čím prirodzene polievku zahustí. Ak však máte niektorú obilninu, ktorá má pre vás výraznejšiu chuť, dajte si pozor, aby nezmenila chuť celej polievky. Je to len vecou zvyku a skúseností. Obilniny sú navyše veľmi zdravé, plné vlákniny, minerálov a dodávajú telu kvalitné nutričné hodnoty, preto sa odporúčajú pridávať do stravy na spestrenie jedálnička.

Škrob

Škrob dokáže v kuchyni veľké divy a používa sa zrejme od začiatku gastronómie. Polievku či omáčku najlepšie zahustíte škrobom, postačí pridať jednu lyžičku a postupne miešať. Množstvo pridávajte postupne podľa požadovanej hustoty jedla. Majte však na pamäti, že zahusťovanie polievky škrobom nie je úplne najzdravšou možnosťou, raz za čas to však nikomu neublíži.

Žĺtky

Biele polievky môžete zahustiť a zároveň aj zjemniť chuť vajíčkom, resp. žĺtkom. Do uvarenej vriacej polievky prilejte jeden žĺtok rozmiešaný v mlieku alebo smotane. Potom už polievku nevarte, aby sa vajíčko nezrazilo, nechajte iba odstáť.

Zahustenie múkou

Zátrepka

Pripravíme ju tak, že v studenej vode rozmiešame múku. Po dôkladnom rozmiešaní nalejeme do horúcej polievky. Namiesto vody môžete využiť aj mlieko alebo odobrať časť polievky a nechať ju vychladnúť.

Na 1 liter polievky pripravíme približne 120 ml vody s 1 PL múky. Použiť môžete hladkú, polohrubú alebo hrubú múku podľa preferencii. Pripravenú zátrepku postupne vlievame do vriacej polievky a stále miešame. Potom necháme polievku ešte asi 15 minút povariť.

Zápražka z múky

Ako urobiť zápražku? Na zápražku potrebujeme pridať rovnaké množstvo múky a tuku. V menšom kastróliku alebo na panvici zahrejeme tuk a do rozohriateho pridáme múku a opražíme.

  • Svetlá zápražka – múku opražíme s tukom len krátko, používame ju do bielych polievok.
  • Zapražená zápražka – múku s tukom opražíme dozlatista, používame do ostatných polievok.
  • Suchá zápražka – pripravíme ju tak, že na panvici iba nasucho 5-10 min. opražíme múku, bez tuku.

Stále miešame, aby sa zápražka nepripálila. Použiť ju môžeme v prípade diéty alebo do polievok pre deti.

Zásmažka do polievky – pripravuje sa rovnako ako zápražka, akurát obsahuje väčšie množstvo tuku ako múky.

Bezlepkové zahustenie polievky

Zátrepku aj zápražku môžeme tiež pripraviť aj pre celiatikov, stačí vymeniť klasickú múku za zdravší variant. Na zahustenie polievky môžete použiť napríklad kukuričnú múku, ryžovú či hrachovú múku. V podstate použiť môžete akúkoľvek, ktorú máte radi.

Ktorý spôsob zahusťovania polievky preferujete u vás doma? Máte jeden zaužívaný spôsob alebo sa snažíte vždy prispôsobiť podľa daného druhu polievky?

Zdroje: bbcgoodfood.com, simplyrecipes.com, masterclass.com


Ďalšie tipy do kuchyne

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.