Najúčinnejšie domáce repelenty proti kliešťom

Vzhľadom na to, že sezóna kliešťov sa čoskoro rozbehne naplno, je dôležité dobre sa pred týmito nepríjemnými parazitmi chrániť. Bojovať proti nim môžete aj za pomoci prírody – rôznych byliniek a korenia. Pripraviť si domáci repelent nie je zložité. Ako na to?

Prírodný repelent z klinčekov a liehu

Existuje celý rad prírodných produktov, ktoré kliešťom naozaj nevoňajú. Jedným z nich je práve klinček, ktorý má mnoho z nás bežne doma.

Na prípravu repelentu budete potrebovať:

  • 20 gramov klinčekov,
  • 100 ml liehu.

Roztlačené klinčeky stačí zmiešať s liehom a nechať zhruba 2- 3 týždne vylúhovať. Po uplynutí tejto doby stačí tekutinu scediť, pre ľahkú aplikáciu ju potom prelejte do rozprašovača. Ideálne je nanášať priamo na telo chvíľu pred tým, než sa vydáte von. Pri dlhšom pobyte je dobré aplikáciu opakovať, pretože silica klinčekov pôsobí zhruba dve hodiny.

Domáci repelent zo šalvie a oleja

Na výrobu repelentov sú mnohokrát využívané liehové základy, avšak ich problémom je, že na tele zas tak dlho kvôli odparovaniu nevydržia. Preto je väčšinou lepšie kombinovať bylinky či korenie s olejom. Skvele sa k tomu hodí práve šalvia. Ako na to?

Na výrobu tohto repelentu budete potrebovať:

  • pohár na zaváranie,
  • citrusy – využiť môžete pomaranče, citróny, ale napríklad aj grepy a limetky,
  • cca 25 lístkov šalvie lekárskej.

Zaváraninový pohár naplňte citrusmi, pridajte lístky šalvie a zalejte olejom. V tme a chlade nechajte macerovať aspoň týždeň, ideálne však môžete všetko nechať poriadne rozležať až mesiac. Potom už len stačí zmes scediť a môžete používať. Najlepšia je aplikácia na pulzujúce miesta – zápästie, krk, či napríklad za ušami. Takto pripravený domáci repelent vás pred kliešťami ochráni zhruba dve hodiny.

Prípadne môžete citrusy a šalviu zvariť vo vode, čím tiež vznikne repelent. Ten sa však skvele hodí najmä pre využitie na domácich miláčikov. Pokiaľ zmes votrite do srsti svojho psa, bude aj on prírodne chránený.

prírodný repelent proti kliešťom
Zdroj foto: encierro / Shutterstock.com

Fenikel ako spoľahlivý odpudzovač

Ďalšia vec, ktorú môžete využiť na výrobu spoľahlivého domáceho repelentu proti kliešťom, sú feniklové semienka. Ich aróma totiž naozaj odradí všetky kliešte v okolí. Stačí vziať niekoľko semienok a umiestniť ich do látkového vrecka. To potom vždy noste pri sebe, keď vyrážate do prírody. Pre zvýšenie účinku je dobré vrecko s feniklom občas premlieť medzi prstami, aby sa znovu rozvoňalo.

Myslite však na to, že je dôležité semienka raz za čas vymeniť, pretože postupne prestávajú voňať. Je to však praktické riešenie, pri ktorom nie je potrebné nič pripravovať. Jednoducho stačí mať vždy pri sebe vrecúško s feniklovými semienkami.

Vďaka svojmu prírodnému zloženiu sa tieto repelenty hodia pre každého. Z čisto prírodných surovín môžete ľahko získať spoľahlivú ochranu pred nepríjemnými kliešťami, ktorých výskyt je v prírode skutočne hojný. Preto je dôležité repelent používať, či už vyrážate do lesa alebo napríklad na lúku.

Odporúčame: Jednoduchý postup ako správne vytiahnuť kliešťa

Zdroj: diynatural.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.