Labrador – čo treba vedieť pred jeho zaobstaraním

Labrador či labradorský retriever je spolu s ovčiakom považovaný za jedno z najmúdrejších psích plemien vôbec. Jedná sa o jedno z celosvetovo najpopulárnejších plemien, ktoré sa za každú cenu snažia potešiť svojho pána a urobiť mu radosť. Na nasledujúcich riadkoch sa preto zameriame na to, čo treba vedieť pred jeho obstaraním, ako sa o labradora starať a aké prvky by nemali chýbať pri jeho výcviku.

O plemene

Všeobecne sa predpokladá, že labradory pochádzajú z kanadského Newfoundlandu, konkrétne práve z oblasti Labrador, podľa ktorej boli pomenovaní. Ich predkovia sú pravdepodobne novofundlandské psy, ktorí boli využívaní ako lovci s vynikajúcou schopnosťou aportovania, a práve vďaka tejto schopnosti zaujali aj chovateľov v Anglicku.

Miestne zákony v tom čase však dovoz psov z kanadských provincií zakázali, a tak boli chovatelia nútení prísť s vlastným šľachtením. To prinieslo celú škálu rôznych farebných variantov labradorských retrieverov, pričom najviac bol spočiatku uprednostňovaný čierny labrador, postupne sa začali rozmáhať aj iné sfarbenia (napr. zlaté, biele alebo hnedé). Do našich končín sa labradory dostali niekedy počas prvej svetovej vojny.

Vzhľad labradora

Labradory sú priamo stvorení na šport a zodpovedá tomu aj ich telesná stavba. Majú robustnú kostru a pomerne dobré osvalenie. Psy sú obvykle mohutnejší ako sučky, ktoré sa zväčšujú až s pribúdajúcim vekom. Veľkosť labradora sa samozrejme líši v závislosti od toho, či sa jedná o fenku alebo psa. Výška sa svorne pohybuje okolo 50-60 cm a váha labradora v dospelosti je v priemere niekde medzi 29 a 36 kg u psov a 25–32 kg u feniek.

Srsť labradora je krátka, hustá a môže mať širokú paletu sfarbenia. Čo sa vzhľadu hlavy týka, labradory majú pomerne širokú lebku, na ktorej sú usadené sklopené špicaté uši a výrazné, veľké oči. U čistokrvného labradora je potom srsť vždy jednofarebná, maximálne s menšou bielou škvrnou v oblasti hrudníka.

Zlatý retriever vs labrador

Zlatý labrador a zlatý retriever sú od seba pre neskúseného psíčkara prakticky nerozoznateľní. Pokiaľ však budete dostatočne pozorní, ich rozlíšenie pre vás nebude predstavovať žiadny problém. Nižšie sme si pre vás pripravili jednoduché porovnanie, vďaka ktorému sa jednoducho nemôžete pomýliť.

Labradorský retriever

  • Priemerná výška: 50-60 cm
  • Váha: 29-36 kg (psi)
  • 25-32 kg (fenky)
  • Vek dožitia: 10 až 12
  • Srsť: krátka, hustá, rôzne farby podľa konkrétneho druhu
  • Postava: atletická a robustná kostra

Zlatý retriever

  • Priemerná výška: 51-61 cm
  • Váha: 30-34 kg (psi)
  • 25-32 kg (fenky)
  • Vek dožitia: 10 až 12 rokov
  • Srsť: hustá, zvlnená, dlhšia, vždy sfarbená do zlata
  • Postava: atletická a robustná kostra
plemeno psa labrador
Zdroj foto: Ian McGlasham / Shutterstock.com

Zlatí labradory a zlatí retrievery sú pre neskúsené oko na prvý pohľad rovnakí. Akonáhle však prídete bližšie a zameriate sa na srsť, okamžite spoznáte, kto je kto. Labradory majú srsť totiž relatívne krátku, zatiaľ čo zlatí retrieveri majú srsť veľmi dlhú. V priemere sú tiež zlatí retrievery o niečo väčšie, čo však nemusí platiť vždy.

Čo sa vlastností týka, labradory sú o niečo náročnejší na tréning a na pohybovú aktivitu. Zlatý retriever je tiež o niečo umiernenejší a citlivejší, čo môže predstavovať istú výhodu pre menej skúsených psíčkarov. Obaja však vyžadujú dostatok pozornosti a rozhodne nie sú vhodní pre niekoho, kto im nemôže dopriať dostatok času na tréning.

Druhy labradora

Jednotlivé druhy labradorov sa od seba odlišujú v podstate iba farbou. Najčastejšie môžete stále naraziť na pôvodného čierneho labradora, avšak výnimkou už nie je ani zlatý, hnedý alebo dokonca biely. Farbené varianty zahŕňajú teda môžu zahŕňať napríklad tieto druhy:

  • hnedý,
  • biely,
  • čokoládový,
  • čierny,
  • zlatý,
  • strieborný.

Rôzne farebné varianty vychádzajú z troch základných, teda čiernej, hnedej a zlatej. Čokoládový labrador je v podstate iba svetlejší labrador hnedý, biely labrador je extrémne svetlý zlatý variant a strieborný labrador je skôr do šeda.

Ako sme spomínali vyššie, srsť labradora by mala byť vždy jednofarebná, maximálne s bielou škvrnou v oblasti hrudníka. Pokiaľ tomu tak nie je, s najväčšou pravdepodobnosťou je váš psík kríženec labradora s iným plemenom.

Tu a tam sa môžete stretnúť s pojmom austrálsky labrador, ktorý však nie je úplne presný, pretože takýto poddruh labradorského retrievera neexistuje. Jedná sa o austrálskeho labradoodla, čo je samostatné čistokrvné plemeno, ktoré vzniklo skrížením labradora a pudla.

Kríženci labradora

Keďže je labrador veľmi populárne plemeno, naraziť na kríženca rozhodne nie je žiadnou výnimkou. Často sa stretnete napríklad s labradorom kríženým s vlčiakom. Tieto psy sú potom vzhľadovo o niečo mohutnejšie, zvyčajne majú zdvihnuté uši ako ovčiaky, ale srsť a papuľa sú skôr do labradora. Tieto psy potom vyžadujú zvýšenú pozornosť na cvičisku a vyžadujú dennodenný pobyt na čerstvom vzduchu.

Pomerne dosť sa objavuje aj kríženec labradora a zlatého retrievera. Keďže sú si tieto plemená dosť podobné, nikdy vlastne neviete, ku ktorému plemenu bude inklinovať viac. V tomto prípade je nutné poznať rodokmeň psíka, aby ste mohli skutočne rozhodnúť o tom, či je čistokrvný alebo nie.

Povaha labradora

Labrador je naozaj priateľský pes, ktorý si skvele rozumie aj s deťmi a ostatnými zvieratami v domácnosti. Svojho pána nadovšetko miluje a neustále sa mu snažia zavďačiť. Sú extrémne energickí a zbožňujú všemožné aktivity. Ak sa im aktivít nedostáva, môžu sa však začať správať deštruktívne, čo sa prejavuje hryzením, kopaním, škrabaním a podobne. Rovnako ako u všetkých retrieverov je jeho najobľúbenejšou činnosťou aportovanie.

Títo štvornohí maznáčikovia sú tiež často využívaní ako asistenčné psy napríklad pri canisterapii. Vynikajú totiž vysokou empatiou a dokážu vycítiť, že s človekom nie je niečo v poriadku. To ide ruka v ruke s tým, že sa dokážu naučiť prakticky všetko, čomu venujete dostatok pozornosti. Na druhú stranu z neho nikdy nevychováte strážcu, pretože ľudí naozaj miluje, a to aj tých cudzích.

Šteňa labradora

Pokiaľ ste sa už pre tohto mazla rozhodli a zaobstarali si šteňa, odporúčame čo najskôr začať s jeho výcvikom. Šteniatka labradora vyžadujú pozornosť už od raného veku a čím viac sa týmto roztomilým guličkám chlpov budete venovať, tým šťastnejší budú.

šteňa labradora
Zdroj foto: Natalia Fedosova / Shutterstock.com

Ako cvičiť labradora?

Labradory sú extrémne inteligentní, majú až nutkavú túžbu potešiť svojho pána a pohyb je pre nich navyše nekonečnou zábavou. To všetko dohromady znamená, že sú pri tréningu vo svojom živle a ich vycvičenie by nemal byť problém ani pre tých, pre ktorých je labrador prvým psíkom.

Rovnako ako u všetkých psov vyžaduje aj výchova labradora dávku trpezlivosti a priateľského prístupu. Labradory totiž priamo neznášajú hrubé zaobchádzanie a rozhodne pomocou neho nič nedosiahnete. Za správne vykonaný kúsok alebo uposlúchnutý príkaz vždy psíka odmeňte pohladením a maškrtou, pri neuposlúchnutom ale nezvyšujte hlas a pokojne vytrvajte.

S tréningom je samozrejme dobré začať čo najskôr, ale nikdy šteniatko nepreťažujte. Zo začiatku je dobré chodiť iba na kratšie prechádzky, aby sa mohol psík čo najskôr socializovať. Labradory totiž majú sklony k bojazlivosti a pokiaľ sa v ranom veku nezoznámia s čo najviac situáciami, môžu pre nich v dospelosti predstavovať neprekonateľný problém.

Ako sa starať o labradora?

Čo sa starostlivosti týka, labrador nie je nijako extrémne náročný. Stačí ho raz týždenne vyčesať, pravidelne zastrihovať pazúriky a čistiť chrup. Je však pravdou, že aj pri vyčesávaní dosť pĺzne. Nie je preto vhodný pre puntičkárov, ktorí musia mať vždy všetko perfektne upratané.

Ak chcete svojho štvornohého miláčika naozaj potešiť, choďte s ním pravidelne plávať. Chvost labradorov je totiž veľmi silný a na plávanie je ako stvorený, vďaka čomu plávanie doslova zbožňujú. Dávajte si však pozor na čistotu vody a nikdy nepúšťajte psíka niekam, kam by ste sami nevliezli.

Je labrador vhodný do bytu?

Pri dostatočnom tréningu a socializácii nie je problém labradora chovať v byte. Kým mu budete dopriavať dostatok pohybu, dokáže sa správať pokojne a ukážkovo. Pozor si však dávajte na jeho chvost, s ktorým prakticky neustále vrtí a všetko v jeho dosahu by mohlo skončiť skazou.

Chovať ho však môžete aj na záhrade. Labrador v zime vonku v pohode vydrží, pretože pochádza z drsných podmienok, avšak vyžaduje kontakt s rodinou a odlúčenie ťažko nesie. Ak ho teda chcete udržiavať vonku, musíte ho pravidelne navštevovať, hrať sa s ním a brať ho na prechádzky.

Kŕmenie labradora

Labradory nie sú známi iba svojou hravosťou a láskou k ľuďom, ale aj sklonmi k prejedaniu. Dokážu doslova zožrať, na čo prídu, preto musíte ich stravu starostlivo strážiť a vycvičiť ich tak, aby skutočne jedli len to, čo majú. Nedovoľte cudzím ľuďom ich kŕmiť kdečím. Na kŕmenie vyberajte iba kvalitné a šetrne vyrábané granule, ktoré psíkovi nespôsobia žalúdočné problémy a obsahujú dostatok živín.

Odporúčame prečítať: Čo pes nesmie jesť a prečo?

Čím kŕmiť šteňa labradora?

U šteniatka je výber krmiva ešte dôležitejší. Dávajte si pozor na surové mäso, ktoré môže obsahovať rôzne parazity a baktérie. Všetko radšej prevarte. Svojmu psíkovi tiež doprajte dostatok zeleniny a ovocia na doplnenie dôležitých vitamínov. Kvalitné značky granúl obvykle obsahujú minerálne látky potrebné na rast, preto nie je potrebné žiadne minerály umelo pridávať.

Frekvencia kŕmenia potom záleží na veku psíka. V prvých 8-16 týždňoch ho kŕmte 4x denne, potom prejdite na 3 kŕmne dávky za deň a vo veku okolo 8 mesiacov môžete prejsť na štandardné kŕmenie 2x denne, ktorého sa potom už držte celý psíkov život.

Zdravie a choroby labradora

Labrador je predovšetkým športovec a k tomu ešte pomerne mohutný. Jeho ochorenia sa tak vzťahujú práve na tento fakt. Najčastejšie trpia na dyspláziu bedrového kĺbu a iné kĺbové ťažkosti. Základom na prevenciu je kvalitná strava obsahujúca látky pre zdravie kĺbov a pravidelný pohyb. Dôležité je tiež nezaťažovať šteniatko príliš skoro a byť pri výcviku trpezlivý.

Ako sme spomínali vyššie, labradory majú tiež sklony k tomu jesť viac, než je zdravé. To môže viesť až k obezite, ktorá so sebou nesie ďalšie zdravotné riziká v podobe vysokého krvného tlaku, zvýšeného cholesterolu a ďalšej záťaže pre kĺby. Dávajte si preto dobrý pozor na to, čo váš psík je a v akých dávkach. Vždy mu tiež doprajte iba naozaj kvalitné krmivo.

Prečo si zaobstarať labradora

  • Miluje svojho pána
  • Skvele vychádza s deťmi aj inými zvieratami
  • Prekypuje energiou a hravosťou
  • Výborne reaguje na tréning
  • Možno ho chovať v byte aj na záhrade

Prečo si labradora neobstarávať

  • Dosť pĺzne a chlpy budete mať všade
  • Nie je to strážca
  • Vyžaduje dosť času na tréning

Labrador sa rýchlo stane miláčikom rodiny

Labradory sú vhodnou voľbou aj pre psíčkarov-začiatočníkov, ktorým nevadí trocha chlpov a majú dostatok času na jeho výchovu. Sú neuveriteľne priateľskí a budú vás bezvýhradne milovať za akýchkoľvek podmienok. Ich extrémna hravosť a energickosť však vyžaduje vyhradenie dostatku času na tréning a pohybové aktivity, bez ktorých budú labradory trpieť úzkosťou a deštruktívnym správaním. Pokiaľ ste mu však pripravení jeho lásku opätovať, lepšieho rodinného psa si snáď ani nemôžete priať.

Zdroje: petplan.co.ul, labradortraininghq.com, hillspet.com, rover.com


Ďalšie psie plemená

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.