Ako vyčistiť žalúzie – najefektívnejšie a najrýchlejšie metódy

Žalúzie patrí v dnešnej dobe k štandardnému vybaveniu každého bytu, domu či kancelárie. Ich účel je primárne praktického charakteru, problém však nastáva v čase, keď ich chcete vyčistiť. Napriek tomu existuje hneď niekoľko účinných praktík, ako si s ich vyčistením poradiť.

Čistenie mokrou metódou

Pripravte sa na to, že čistenie horizontálnych žalúzií nie je úplne jednoduchá záležitosť a rozhodne vám to nejaký čas zaberie. S najväčšou pravdepodobnosťou, zvlášť, ak použijete techniku ​​mokrého čistenia, budete musieť zároveň umyť aj okno. To však umývajte až po tom, čo budete mať žalúzie dokonale čisté. 

Na vyčistenie budete potrebovať:

  • čistú utierku (najlepšie z mikrovlákna),
  • kýblik s vodou a saponátom – v obývacej izbe vám postačí obyčajná čistá voda, ale v miestnostiach, ako je napríklad kuchyňa, kde sa drží mastnota, budete musieť použiť aj čistiaci prostriedok.
  • gumové rukavice.

Najjednoduchší spôsob, ako si poradiť so žalúziami mokrou technikou, je najskôr žalúzie stiahnuť dole a zatiahnuť.

  1. Namočenou a dobre vyžmýkanou handričkou ho utierajte zvrchu dole. Buďte však opatrní, aby ste nezničili štruktúru lamiel.
  2. Potom nechajte žalúzie poriadne preschnúť, než ho opäť vytiahnete hore, aby ste mohli umyť okno, ktoré sa pri čistení lamiel zašpinilo.

Táto metóda je zdĺhavá, preto ju používajte naozaj len v prípade, že sú lamely veľmi znečistené.

horizontálne žalúzie
Zdroj foto: nikkytok / Shutterstock.com

Prečítajte si tiež: Ako sa zbaviť plesne na stenách?

Čistenie ultrazvukom

Ultrazvuková metóda sa hodí na všetky typy žalúzií (hliníkové, látkové). Tento proces čistenia funguje tak, že sa žalúzie odmontuje a ponorí do vodného kúpeľa v ultrazvukovej čističke. V tej sa za pomoci ultrazvuku vytvorí nespočet bubliniek, ktoré odlúpnu všetku usadenú nečistotu. Bohužiaľ túto metódu nezvládnete svojpomocne a budete si na to musieť pozvať špecializovanú firmu. Žalúzie však bude vyzerať ako nové.

Čistenie sprchou

Ak ste šikovní, dokážete si žalúzie z okien zložiť aj sami. Zvlášť pri vertikálnych žalúziach by s tým nemal byť žiadny problém. V tom prípade postačí, keď zložené žalúzie osprchujete. Len si dávajte pozor, aby prúd vody nebol príliš silný a nezničil ich. Lamely nenechávajte voľne uschnúť, pretože na nich zostanú zaschnuté kvapky. Radšej ich utrite handričkou. 

Čistenie špeciálnou kefou

Na trhu sa dajú zakúpiť aj špeciálne kefy na čistenie vnútorných aj vonkajších žalúzií, ktoré boli vyvinuté presne na tieto účely. Dokážu umyť hneď niekoľko lamiel súčasne. Bohužiaľ medzi lamelami vedú povrázky, ktoré nie sú umiestnené úplne na krajoch, ale spravidla sa nachádzajú 15 cm od okraja, takže budete musieť s kefou zložito manipulovať. Častokrát potom pri povrázkoch zostáva špina, a tak tento spôsob čistenia nie je praktický.

Čistenie vysávačom

Ďalším spôsobom, ako vyčistiť žalúzie, je použiť vysávač. Ten však musí mať možnosť regulácie výkonu, inak si svoje lamely poničíte. Vysávač s nastavením nízkeho výkonu sa často využíva pri čistení vertikálnych žalúzií. Využívajte vysávač s plochým a širokým nadstavcom, tzn. hrubicou na nábytok. Tento spôsob je efektívny pri čistení hrubých nečistôt a prachu, s mastnotou a škvrnami si však neporadí.


Ďalšie tipy do domácnosti

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.