Ako nastaviť okná na zimu – ušetrite za energie a zbavte sa plesní

Zimné mesiace už sú tu a k nim patrí aj príprava vašej domácnosti na zimný režim. Vedeli ste, že v zimnej sezóne je nutné pripraviť aj plastové okná na iný vzduch a systém tesnenia? Nastavenie okien nie je zas tak zložité. Rozhodne nemusíte volať odborníka, ľahko zvládnete nastaviť tesnosť okien aj sami.

Príprava domácnosti na zimu

Plastové okná a ich nastavenie na zimnú sezónu sa dotýka ako okien v dome, tak v byte. Zimný režim je nutné nastaviť najmä preto, aby ste ušetrili v zime na energiách za kúrenie. Pokiaľ totiž necháte nastavený letný režim okien, bude vám cez špáry unikať až príliš tepla von, dovnútra sa zas môže dostať zbytočne veľa čerstvého, ale zato studeného vzduchu.

Vďaka zimnému nastaveniu plastových okien zamedzíte nepríjemnému roseniu okeníc aj tvorbe plesní okolo okien, na stenách a parapetoch. Takýchto plesní sa po vytvorení zbavíte len veľmi ťažko. Pokiaľ sa totiž raz vytvorí, zbavíte sa jej zase až na jar s novou teplotou a vzduchom. V lete totiž okná bývajú nastavené na malú tesnosť, najmä kvôli letným, horúcim dňom, kedy je potrebná cirkulácia vzduchu von aj dovnútra.

Ako nastaviť plastové okná na zimu

Ak máte nové plastové okná, tak vedzte, že od výrobcu sú nastavené automaticky na letný režim vetrania. Ak ste doteraz nikdy okná nenastavovali, je veľmi pravdepodobné, že sú stále v režime vetrania pre nízku vlhkosť vzduchu za letného obdobia.

Preto je nutné nastaviť okná na zimu. Na to budete potrebovať malé kliešte alebo imbusový kľúč. Nastavovací čap, vďaka ktorému okná nastavíte, sa väčšinou nachádza na kovovom ráme na krídle okna. Každý výrobca používa iný čap, preto sa môžu líšiť od tých, ktoré uvidíte na internete. Môže sa jednať o malú skrutku s otvorom uprostred, oválny čap alebo aj šesťhranný výstupok podobný tlačidlu.

  • šesťhranný výstupok,
  • oválny čap,
  • čap s bodkou,
  • čap bez bodky.

Šesťhranný výstupok

Vyzerá nastavovací čap ako šesťhranný výstupok? Potom na ňom nájdite rovnú čiaru, ktorá môže byť vodorovne alebo zvisle. Pre letný režim bude táto čiara nastavená na vodorovnú pozíciu. Pri zimnom období je nutné nastaviť okná do zvislého nastavenia.

Oválny čap

Oválny čap býva v základnom nastavení nastavený v polohe 45 ° na šikmo. Aby ste docielili čo najmenšie prúdenie vzduchu, je nutné nastaviť oválny čap do vodorovnej polohy. Pre letnú sezónu stačí čap povoliť do zvislej polohy.

Čap s bodkou

Čap s bodkou vyzerá ako malý prepínač so šesťhranným otvorom a bodkou uprostred. Pokiaľ je bodka, ktorá značí smer nastavenia dole, je plastové okno nastavené do letného režimu. V zimnom období je teda nutné bodku nastaviť na pravú stranu, aby bol tlak na rám okna dostatočne silný a neprepustil príliš veľa vlhkosti dovnútra. Otáčajte v smere hodinových ručičiek.

Čap bez bodky

Čap bez bodky je oveľa jednoduchší na nastavenie. Stačí si vziať imbusový kľúč a otočiť čapom smerom k tesneniu okna. Pokiaľ chcete o niečo viac vetrať alebo nastaviť okná na letný režim, stačí opäť čap posunúť smerom od tesnenia.

plastové okná v zime
Zdroj foto: Vitaliy Hrabar / Shutterstock.com

Ako vetrať počas zimy

Jedna vec je utesnenie okien do zimného režimu, druhou vecou je však samotné vetranie. Čerstvý vzduch je pre vašu domácnosť aj samotné zdravie všetkých členov domácnosti veľmi dôležitý. Vetrajte krátko a intenzívne, preto otvorte okná dokorán na maximálne päť minút. Takto stačí vyvetrať v každej miestnosti dvakrát denne, najlepšie raz ráno a druhýkrát večer.

Kúrenie sa postará o čerstvý komfort, vaše miestnosti sa opäť zahrejú behom chvíle. Pokiaľ vetráte, nie je potrebné kúriť, preto radiátory počas vetrania pokojne vypnite a po zatvorení okien ich môžete zase zapnúť.

Zdroj: homemaster.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.