Clematis (plamienok): Pestovanie, druhy, rozmnožovanie

Clematis, rastlina známa tiež pod názvom plamienok, je obľúbenou ozdobou mnohých slovenských záhrad. Aké má druhy, ako na jej pestovanie a ako sa starať o túto popínavú rastlinu? 

Plamienok môže spríjemniť prostredie pergol, terás, stĺpov, rôznych besiedok a tiež plotov. Ako by ste mali rastlinu clematis pestovať, aby sa vám odvďačila bohatým kvetenstvom?

Ako clematis vyzerá?

Clematis alebo plamienok (lat. Clematis) patrí právom medzi najkrajšie popínavé dreviny. Kvety dosahujú v priemere až 15 cm, pričom sa môže upnúť až do výšky 10 metrov. Nie je problém ho využiť na zakrytie nevzhľadného múru alebo iného miesta na záhrade. Obvykle je opadavý, ale nájdu sa aj vždyzelené druhy.

Na zachytenie využíva stopky, ktoré sú ovíjivé. Preto potrebuje byť pri konštrukcii z pletiva, drôtov alebo dreva, po ktorej sa môže plaziť. Na rozdiel od brečtanu však pôsobí vzdušným a ľahkým dojmom, takmer až krehkým.

Najobľúbenejšie druhy plamienka

Na celom svete nájdete vyše 20 odrôd, ktoré sa od seba odlišujú svojim vzrastom, farbou kvetov alebo veľkosťou listov. V súčasnosti môžu kvety tejto rastliny dosahovať dĺžku až 25 centimetrov. Plamienky sú vo väčšine prípadov videné na slovenských záhradách a balkónoch v bielej či ľahko ružovkastej farbe, výnimkou nie sú ani fialové odtiene.

Medzi plamienkami nájdete veľké množstvo druhov. Najobľúbenejšia je asi veľkokvetá. Ale aj medzi ostatnými sa nájdu krásne rastliny, ktoré vám na záhrade budú robiť radosť.

  • Plamienok plotný (lat. Clematis vitalba )
  • Plamienok alpský (lat. Clematis alpina )
  • Rubens – Plamienok horský (lat. Clematis montana ) – popínavý plamienok
  • Madame le Coultre dorastá do výšky až 4 metrov. Kvitne bielo, pričom kvety majú v priemere až 15 cm.
  • Huldine – kvitne až do októbra. Kvety možno nie sú také veľké, ale sama rastlina dokáže vyrásť až do výšky 5 metrov.
  • Hagley Hybrid – má tmavo ružové kvety. Vyžaduje výživnú pôdu, zato sa odvďačí bohatstvom kvetov.
  • Ruppel – sa vyznačuje výrazne ružovými kvetmi so zvlneným okrajom. Je to jeden z najvyšších druhov plamienka.
  • Ruby Glos – má rubínovo sfarbené kvety a výhodou je, že ju môžete pestovať aj v kvetináči.
  • Prince Henrik – je modro sfarbený plamienok, ktorý kvitne až do konca septembra. Hodí sa do menších záhrad, dorastá totiž maximálne do 2,5 metra.
  • The President – nie je príliš náročný na pestovanie, kvitne až do októbra a dosahuje do výšky asi 3 metrov. 
Zdroj foto: ylyastik / Shutterstock.com

Pestovanie plamienka (clematis)

Ak sa rozhodnete vysadiť si niektorý z clematisu pri stene, orientujte ich na juhovýchod alebo juhozápad. Jej nadzemná časť totiž vyžaduje dostatok slnečného svitu. Naopak spodnú časť koreňového krčku pri zemine musíte pred slniečkom chrániť. Obvykle sa toto rieši vysadením nízkych letničiek alebo zakrpatene rastúcich drevín.

Ako vysádzať clematis?

Ideálnou dobou na výsadbu plamienka je jar. Pokiaľ si budete v záhradníctve vyberať vhodnú rastlinu, vyberajte si takú, ktorá dosahuje aspoň do výšky 60 centimetrov, nie je polámaná a ako oporu má prútik. Sadenice clematis vysaďte až o 15 centimetrov hlbšie, než rástli v kvetináči. 

Pôda pre clematis

Na pestovanie je plamienok celkom náročný a hneď tak s niečím sa neuspokojí. Zemina by mala byť pred tým, než do nej rastlinu zasadíte, dostatočne prekyprená do hĺbky. Nemali by jej chýbať dôležité živiny, preto je nutné ju prihnojiť vyzretým záhradným kompostom a doplniť vápnikom, ktorý plamienok potrebuje. Na ťažkú, ílovitú, studenú, suchú alebo mokrú pôdu radšej zabudnite, pretože v nej sa tejto nádhernej drevine dariť nebude. Na vlahu si plamienok potrpí. Zvlášť v sparnom lete a v prvom roku po výsadbe je nutné ho pravidelne a výdatne zalievať.

Zdroj foto: Andrew Pustiakin / Shutterstock.com

Ako zazimovať plamienok?

Aby tuzemskú zimu v zdraví prežil, musíte plamienok na jeseň chrániť – napríklad tým, že okolo neho navrstvíte suché listy alebo čečinu. Ak chcete, aby vaša krásna rastlina clematis prezimovala, premiestnite ju na miesto, kde nemrzne. Jedine tak rastlina prežije – a na jar zase krásne vykvitne. Po zime, až budete rastlinu opäť presádzať do exteriéru, ju zasaďte o 10-15 centimetrov hlbšie, než v kvetináči.

Ako sme sa už zmienili, drevina potrebuje živnú pôdu, aby dobre prospievala. Preto druhý rok po výsadbe pridajte do zeminy, v ktorej plamienok rastie, záhradný kompost. Potom už len stačí vždy na jar doplniť pôdu o kombinované hnojivo, ktoré bude obsahovať základné zložky, a to draslík, fosfor a dusík vrátane stopových prvkov.

Rez plamienka

Akonáhle na jar plamienok vysadíte, mali by ste skrátiť výhonky na spodných pár očiek. Druhým rokom sa rastlina hlboko zreže na prvý spodný pár očiek, a tým sa posilnia mladé letorasty. Aby sa neuchytili na nevhodnom mieste, včas ich priviažete tam, kde ich chcete mať. Pozor si dávajte hlavne na to, že zdrevenené výhony sú veľmi krehké a často sa lámu. Lepšie je preto s nimi pracovať, keď sú v zelenom bylinnom stave.

Napríklad pri plamienku veľkokvetom, ktorý patrí na slovenských záhradách k najobľúbenejším, je nutné vykonávať hlboký rez plamienka každým rokom. Kvitne totiž na silných letorostiach, ktoré tvoria postranné kvetné vetvičky.

Pestovanie plamienka v kvetináči

Aj túto rastlinu je možné úspešne pestovať v nádobách. Tu je však vhodnejšie si vyberať nižšie odrody, ktoré mávajú drobnejšie kvetenstvo. Do substrátu pridajte hrsť mletého vápenca. A to, čo platilo pre rastliny na záhonoch, platí aj pre tie v kvetináči.

Potrebujú dostatok vlahy, korene v tieni a pravidelný rez. Na zimu je však nutné ich chrániť proti premrznutiu. Dá sa to urobiť aj tak, že pod kvetináč dáte polystyrénovú dosku a nádobu obalíte kokosovou rohožou. Ak ju nemáte, môžete ju nahradiť aj bublinkovou fóliou a netkanou textíliou.

Ako rozmnožiť plamienok

Najjednoduchšia je kúpa plamienka v niektorom záhradníctve. Ale ak už vám rastie na vašej záhrade, môžete sa pustiť do rozmnožovania clematisu, a to správne odobratými odrezkami alebo zo semien. 

Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Rozmnožovanie odrezkami 

Od júna do augusta môžete rastlinu množiť odrezkami, ktoré ihneď vysádzate do zmesi piesku s rašelinou v pomere 1:1. Posledný z páru listov na odrezkoch by sa mal nachádzať tesne pod povrchom. Asi po 6 týždňoch sa odrezky zakorenia a v nasledujúcich týždňoch potom mladé rastlinky pekne a rýchlo rastú.

Rozmnožovanie zo semien

Výsadba plamienka zo semien je pomerne obtiažna. Semená predtým, než ich dáte do pôdy, musíte nechať odpočívať po dobu dvoch mesiacov v chladničke. Pritom nesmú zvlhnúť a musíte ich pravidelne kontrolovať, aby vám neplesniveli. Ak použijete semená zo svojej vlastnej rastliny, čo máte na záhrade, môže sa stať, že nový plamienok bude trochu odlišný od pôvodného. Líšiť sa bude napríklad v inej farebnosti.

Zaujímavé tipy na pestovanie plamienka

  • Máte na záhrade pergolu alebo altánok? Samotná konštrukcia vyzerá celkom smutne a prázdne. Ale keď k nej vysadíte plamienok zároveň s popínavými ružami, získate veľmi útulné miesto na svoj odpočinok po práci.
  • Alebo ho môžete tiež nechať sa vynúť po vyslúžilom drevenom rebríku. Získate zaujímavú záhradnú dekoráciu za málo korún.
Zdroj foto: Artistas / Shutterstock.com

Ako sa o clematis starať?

V letných horúcich dňoch plamienkom postačí starostlivé každodenné zalievanie a pravidelné hnojenie.

  • Rastline sa bude dariť najlepšie v polotieni, neznáša priame slnečné lúče a žiaru.
  • Ak sa rozhodnete tieto krásne kvety umiestniť do kvetináčov, sú vhodné menšie odrody, ktoré sa nerozrastú do veľkých pnúcich rastlín.
  • Pokiaľ sa ale rozhodnete ozdobiť si touto rastlinou napríklad balkónové zábradlie alebo kamenný múr, kúpte pokojne väčšiu odrodu, ktorá sa krásne rozrastie do väčšej plochy.

Pre ten najlepší substrát, ktorý pomôže clematis lepšie rásť aj kvitnúť, budete potrebovať:

  • kvalitný substrát,
  • hrsť mletého vápenca,
  • hnojivo.

Choroby plamienka

Hubová choroba spôsobuje vädnutie plamienkov. Napadnutá rastlina celá uvädá a uschne. Najlepšou ochranou proti tejto chorobe je, keď napadnuté výhonky odstrihnete a spálite. Na jej vzniku sa podieľa kolísanie teplôt a premokrenie. Možno tiež použiť chemickú ochranu v podobe včasného postreku.

Ďalšou chorobou, ktorá môže plamienok napadnúť, je pleseň šedá, ktorá sa prejavuje najmä na listoch, výhonkoch a kvetoch, a to bielym povlakom. Opäť je nutné, aby ste napadnuté časti rastliny odstrihli a zlikvidovali. Potom je tiež dobré okolo nej nechať voľné miesto, aby voľne prúdil vzduch. Pleseň sa najviac šíri za teplého a vlhkého počasia. Ochranou pred ňou môže byť ranná zálievka a vhodný chemický prípravok.

Zdroj foto: Predrag Lukic / Shutterstock.com

Clematis je vytrvalá popínavá rastlina, ktorá pri správnej starostlivosti vydrží aj niekoľko rokov. Pozor si dávajte len v prípade blízkosti detí alebo zvierat, kvety tejto rastliny sú veľmi dráždivé a môžu im spôsobiť zápalové pľuzgiere alebo poškodiť ich zdravie. Ozdobte si aj svoju záhradu krásnym plamienkom.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.