Kategória

Rastliny a kvety

Kategória rastliny a kvety je vašim sprievodcom do spoznávania sveta prírody. Nájdete tu široký výber informácií o rastlinách a kvetoch, ktoré sa nachádzajú v našich podmienkach a našej záhrade. Priebežne aktualizujeme a pridávame nové hodnotné informácie nielen o rôznych druhoch rastlín a kvetov, ale aj o ich pestovaní, starostlivosti a využití v rôznych oblastiach života.

Jednotlivé články obsahujú podrobné popisy jednotlivých druhov rastlín a kvetov, vrátane ich vlastností, návodov na pestovanie a tipov pre úspešnú starostlivosť či množenie rastlín. Môžete objavovať rôzne rastliny a kvety vhodné pre vašu záhradu (ako napríklad stromy a kríky), interiér, balkón alebo dokonca aj pre špecifické klimatické podmienky.

Využite kategórie rastliny a kvety ako zdroj inšpirácie a znalostí, ktorý vám pomôže rozšíriť vaše záhradnícke zručnosti a prehĺbiť vaše porozumenie k tomuto rozmanitému svetu prírody.

Ako pestovať zeleninu, rastliny alebo ovocie na záhrade alebo v byte? To je otázka, ktorá trápi mnoho záhradkárov, nielen začiatočníkov. Pozrite sa, čo všetko si dokážete vypestovať sami u vás doma. Na Tipio.sk vám prinášame mnoho rád z pestovania byliniek, zeleniny, rastlín a ovocia.

Pestovanie zeleniny

Vypestovať doma si môžete paradajky, paprika, uhorky, cibuľu, cesnak, hrášok či reďkovky. Možno tiež premýšľate ako pestovať cuketu, kaleráb, petržlen alebo mrkvu. Dnes sa teší obľube aj pestovanie batátov. Pokiaľ máte v záhradke viac miesta môžete pestovať hlávkovú kapustu, zeler, kôpor, fenikel, repu alebo pór.

Pestovanie byliniek

Bylinky často využívame ako dochovadlá do polievky alebo hlavného jedla. V byte či na záhrade si sami môžete vypestovať bazalku, pažítku, rozmarín, koriander, bobkový list, žeruchu alebo majoránku. Ďalej si tiež môžete doma pestovať a zbierať rebarboru, liberček, oregano, tymian, šalviu, rascu alebo chilli papričky.

Na čaj je vhodné pestovať mätu, materinu dúšku, prípradne môžete vyskúšať vypestovať zázvor, ktorý sa označuje za superpotravinu.

Ak chcete pestovať huby, určite vyskúšajte šampiňóny alebo hlivu ustricovú.

Pestovanie ovocia

V slovenských záhradkách si klasicky pestujeme jablká, hrušky, jahody, maliny, ríbezle, čučoriedky, egreše a ďalšie ovocie.

Exotické ovocie

Dnes si už môžete v našich podmienkach vypestovať avokádo, citrón alebo mango. Exotické ovocie sa dnes teší popularite, preto môžete vyskúšať pestovať melón, ananás, pomelo alebo hurmikaki.

Pestovanie rastlín

Rastliny nemajú iba dizajnovú funkciu, kedy ozdobia záhradu či interiér. Často majú tieto rastliny pozitívne zdravotné účinky na naše zdravie.

Ak chcete mať farebnú záhradu odporúčame pestovať levandule, magnólie, pivonky, kapucínku, ľalie, hortenzie, hyacinty alebo echinaceu.

Vo vašej záhrade sa tiež určite bude dariť, keď budete pestovať rododendron, motýlí ker, mandevillu alebo fuchsiu. Ďalšie obľúbené rastliny sú oleander, juka, kala, bobkovišeň alebo plamienok.

Pestovanie izbových rastlín

Medzi izbové rastliny, ktoré si môžete pestovať patrí aloe vera, rýmovník, begónia, orchidea, kalanchoe, cyklámen, kolopejka, kávovník či dracena. Vo vnútri si tiež vypestujete eukalyptus, bromélie, bonsaj, lopatkovec, alebo dnes populárne riasokoule.