Ako prebudiť muškáty zo zimného spánku a zaistiť bohaté kvety

Muškáty zdobia naše okná či balkóny po väčšinu roka. Kedy dať muškáty von a ako sa o ne správne starať? Poradíme vám, ako ich prebrať zo zimného spánku a pripraviť na novú sezónu.

Pred pár mesiacmi sme sa rozprávali o správnom spôsobe, ako zimovať muškáty. V tom čase sme naše muškáty pripravili na výdatný zimný odpočinok, kedy im stačila len šetrná zálievka a občasná kontrola, či sa nám na nich neusadzujú nejakí „nezvaní hostia“. Teraz je zima v plnom prúde, ale správny záhradkár vie, že čas príprav na jarnú sezónu vo februári/marci práve začína.

Kedy prebudiť muškáty zo zimného spánku?

Ak ste svoje muškáty uložili na zimný spánok, ideálny čas na ich “prebudenie” a obnovenie aktívneho rastu je začiatkom marca. Tento čas sa ale môže líšiť v závislosti od lokálneho podnebia a toho, kedy sa očakáva posledný mraz.

Kontrola zimujúcich rastliniek

Prvým krokom, ktorý bude potrebné urobiť, je dôkladná kontrola všetkých rastliniek. Aj keď sme zazimovali iba silných a zdravých jedincov, mohlo sa stať, že niektorý cez zimu uhynul. Takú rastlinku odstránime. Naopak, niektorí jedinci mohli mať snahu rásť aj v zime. Stáva sa to, pokiaľ podmienky zimovania nie sú úplne optimálne, ale zimné prírastky nie sú pre rastliny dobré. Výhonky bývajú slabé a kvet vyčerpávajú. Pri správnej ďalšej starostlivosti naberú aj vysilení jedinci silu k rastu a vytváraniu bohatého kvetenstva.

Kedy strihať muškáty

Ďalší krok sa mnohým pestovateľom možno páčiť nebude, ale pre správny rast je nesmierne dôležitý. Vezmite do rúk záhradnícke nožnice a všetky muškáty skráťte na výšku 3-4 centimetre. Možno vám pohľad na zdanlivé ničenie rastliniek trhá srdce, ale radikálny strih kvetom veľmi prospeje. Odľahčí ich to a v lete sa vám odvďačia záplavou kvetov.

Kvalitný substrát

Po zostrihu prichádza čas na presadenie do nového, kvalitného substrátu. Ak chcete vašim kvetinkám zaistiť optimálne podmienky, voľte každoročne nový substrát, ideálne určený priamo na pestovanie pelargónií. Ten býva obohatený o rašelinu, minerálne hnojivo a dôležité vápenné zložky, ktoré rastlina nutne potrebuje k svojmu životu. Na spodok kvetináčov dajte vrstvu drenáže, ktorá zabráni zahnívaniu korienkov.

hnojivo na muškáty
Zdroj foto: Zanete / Shutterstock.com

Zálievka áno, ale opatrne

Zostrihané a presadené rastlinky nezabudnite pravidelne zalievať, ale pamätajte, že menej niekedy znamená viac a preto to s vodou radšej veľmi nepreháňajte. Muškáty si oveľa jednoduchšie poradia so suchom ako s premokrením. Zalievajte ich vždy ku koreňom alebo do misky.

Dostatok svetla

Presadené rastlinky umiestnite do chladnejšej miestnosti a zaistite im čo najviac svetla. Tu zotrvajú ešte pár týždňov alebo skôr mesiacov, až do doby, keď budú mrazy, aj tie prízemné, definitívne zažehnané. Až potom ich so všetkou parádou premiestnite von na okno, terasu, záhradu alebo balkón, kde vám budú robiť radosť až do jesene.

Hnojenie pre bohaté kvitnutie

Zhruba mesiac po presadení musíme začať kvety hnojiť. V tom čase sa už na ostrihaných výhonkoch objavujú náznaky nových listov. Pelargónie všeobecne dobre a rýchlo rastú. Ani sa nenazdáte a celé kríčky pekne obrazia a nebude dlho trvať a nájdete na nich aj kvetné puky, čo je neklamná známka toho, že nová sezóna kvitnutia sa začala.

Vzhľadom na to, že žiadny učený z neba nespadol, mohlo sa stať, že vaše muškáty zimu neprežili. Chybami sa človek učí, nabudúce to určite dopadne lepšie, ale tento rok to už zachránite najskôr len tým, že vyrazíte do záhradníctva zakúpiť nové muškáty.

Najobľúbenejšia farba muškátov

V obchode budete prekvapení širokou škálou rôznofarebných kvietkov pelargónií, stačí si len vybrať. Oveľa dôležitejšie ako počet kvetov sú na rastline zdravé a silné listy, ktoré svedčia o kvalitnom koreňovom systéme. Vybrané jedince si ešte v predajni poriadne skontrolujte aj zo spodu listov, kde sa často a radi schovávajú malí nenápadní votrelci, ktorí by potom v pokoji vášho domova mohli začať konať svoje dielo skazy.

Dobré rady pri pestovaní muškátov

A ešte niekoľko posledných rád na záver, aby sa tento rok vaše pelargónie stali vašou pýchou.

  1. Nikdy ich nesadte do nádob bez odtokových otvorov a vždy ich umiestnite na slnečnom mieste. Slniečko muškátom prospieva, ale zálievka na pravé poludnie za plného slnka, môže byť pre kvetinu fatálna.
  2. Zalievame buď ráno, alebo večer, ak je však potreba častejšie, potom ráno aj večer. Vodu vždy vedieme ku koreňom, nikdy nie na listy alebo na kvety. Výnimkou môžu byť extrémne horúčavy, kedy môžeme na noc rastliny rosiť rozprašovačom.
  3. Ak chcete mať kvetináč plný zelene a kvetov, nešetrite na počte rastliniek a do 60 cm dlhého kvetináča vysaďte 6-8 rastlín, ak sú drobné, potom ešte viac.

A nakoniec si už len zostáva priať, aby tohtoročná záhradná sezóna nebola skúpa na pekné slnečné dni, pretože práve také dni majú muškáty úplne najradšej.

Zdroj: gardenersworld.com, almanac.com


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.