Nádchovník – pestovanie, liečivé účinky a využitie

Nádchovník sa stal obľúbenou izbovou rastlinou mnohých domácností. Jeho hlavnou výhodou je veľké množstvo pozitívnych účinkov. Jeho pestovanie nie je náročné a ponúka mnoho využití.

Rastlina nádchovník

Nádchovník, známy aj pod označením rýmovník (lat. Plectranthus amboinicus L.) je liečivá bylinka, ktorá je s obľúbou celoročne pestovaná aj ako izbová rastlina v kvetináčoch či ako balkónovka v letnom období. Jej pestovanie si nevyžaduje žiadne špeciálne nároky, rozrastá sa rýchlo a nesporným benefitom je využitie lístkov a stoniek tejto rastliny pre zdravotné účely – má protizápalové a detoxikačné vlastnosti.

Je nádchovník jedovatý?

Nádchovník nie je jedovatý, nemusíte sa ho báť. Má skôr liečivé účinky. Výrazne pomáha napríklad proti astme a alergickej nádche.

Pestovanie nádchovníka

Rastlinu nádchovník si samozrejme môžete zaobstarať v záhradníctve, avšak vypestovať si ho doma je jednoduché. Stačí požiadať niekoho, kto už má túto rastlinu doma, či by vám odstrihol jednu byľ s lístkami. Z tej potom získate novú rastlinu – rozmnožovanie nádchovníka nie je nič zložité. Podzemok vložte do vody, následne sa v priebehu niekoľkých dní objavia korienky. 

rozmnožovanie rastliny nádchovník
Zdroj foto: Elena Loginova / Shutterstock.com

Nie je potrebné bohaté prihnojovanie, avšak doprajte mu dobre priepustnú piesočnatú zeminu. Akonáhle byľ zakorení, môžete ju vložiť do substrátu. Potom už stačí venovať rastline dostatok starostlivosti, aby mohla prosperovať. 

Kam umiestniť nádchovník

Nádchovník potrebuje dostatok svetla, vyhnite sa však stanovištiam s priamymi slnečnými lúčmi. Najvhodnejšie je miesto s rozptýleným svetlom, teda ideálne v blízkosti okna, avšak s možnosťou tieňa. Najlepšie urobíte, ak ho umiestnite na východnú, severovýchodnú, či severozápadnú stranu. Nádchovníku dokonca nevadí ani stanovište v blízkosti radiátora, musíte však strážiť, aby zemina nebola dlho vyschnutá.

Zálievka a prihnojovanie

Pokiaľ občas zabudnete túto rastlinu zaliať, vlastne sa takmer nič nedeje. Nádchovník totiž vydrží bez zálievky pomerne dlho, je však citlivý na prelievanie. Pokiaľ chcete podporiť rast hnojivom, je vhodné špeciálne hnojivo pre bylinky. Prihnojovanie však nie je nevyhnutné.

Rozmnožovanie nádchovníka

Nádchovník sa rýchlo rozrastá, z jednej rastliny tak počas krátkeho času môžete mať niekoľko. Stačí odstrihnúť podzemky a zasadiť ich do nového kvetináča. Zo staršieho rýmovníka potom môžete ostrihať lístky a spracovať ich. Pokiaľ ho však chcete zachovať, mali by ste ho na jar vždy presadiť do o niečo väčšieho kvetináča, aby mohol pokračovať v raste.

Využitie nádchovníka a liečivé účinky

Nádchovník  je v domácnosti užitočný v mnohých smeroch. Samozrejme môžete využívať jeho lístky, napríklad na inhaláciu alebo výrobu čajov a sirupov. Výrazné silice s vôňou mäty, medovky a gáfru vám uľavia od prechladnutia.

Pokiaľ máte plný nos, stačí mať po ruke vždy aspoň jeden lístok nádchovníka. Ten potom len rozlomte a privoňajte si, dutiny sa vďaka tomu uvoľnia. Okrem toho však táto rastlina dokáže skvele osviežiť celú domácnosť a prečistiť vzduch vďaka svojim antibakteriálnym účinkom, je totiž silne aromatická. Jej vôňa je navyše veľmi protivná pre rôzny hmyz ako sú muchy a komáre, preto môžete nádchovník použiť aj ako prírodný repelent.

Čaj z nádchovníka

Medzi najobľúbenejšie recepty z nádchovníka patrí rozhodne čaj. Príprava čaju z bylinky nádchovník je jednoduchá. Zalejte jeden lístok (toto množstvo je skutočne dostačujúce, pretože má silnú vôňu aj chuť) horúcou vodou. Dochutiť nádchovníkový čaj odporúčame medom a citrónom.

Sirup z nádchovníka

Suroviny na sirup

  • 30-50 čerstvých lístkov,
  • 1 ks citrón,
  • 1 kg cukor.

Postup prípravy

  1. Lístky zasypte cukrom do hrnca a pridajte nakrájaný citrón na kolieska.
  2. Zalejte vodou tak, aby bolo všetko pod vodou.
  3. Druhý deň dajte variť sirup na 3 hodiny.
  4. Následne preceďte lístky a citrón a hotový sirup za tepla prelejte do sklenených fliaš a uzavrite.
surup z bylinky nádchovníka
Zdroj foto: Kerdkanno / Shutterstock.com

S nádchovníkom sa v domácnostiach môžeme stretnúť pomerne často, jeho účinky sú totiž skvelé. Navyše rastie skoro sám, takže mu nemusíte venovať toľko starostlivosti, pričom sa bude bohato rozrastať. Vždy tak budete mať dosť lístkov na výrobu produktov, ktoré uľavia od nádchy, horúčky, či bolestí.

Zdroj: gardenerspath.com

Ako pestovať ďalšie rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.