Najinteligentnejšie plemená psov – 5 psích géniov

Každý majiteľ psa by chcel mať doma inteligentného parťáka, ktorý poslúchne na slovo. Len o počúvaní to ale nie je – a psia inteligencia sa určuje aj inak. Aj keď si asi každý majiteľ o svojom psovi myslí, že je najlepší a najmúdrejší, len vedci vedia, ktoré plemená majú na to byť géniovia predpoklady. Pokiaľ teda chcete mať skutočne šikovného psa, vyberajte len medzi niektorými plemenami. Ktoré sú teda najinteligentnejšie psy?

Psí test inteligencie

Za inteligentného psa nemožno označiť iba psa, ktorý počúva. Podobne, ako sa inteligencia skúma u ľudí, sa skúma aj u psov, a preto sa berie do úvahy viac zložiek jeho správania. Patrí sem:

  • inštinktívna inteligencia,
  • adaptívna inteligencia,
  • poslušnosť – a s tým súvisiaca pracovná inteligencia.

Nasledujúci rebríček inteligentných psích plemien napísal Stanley Coren (psychológ), ktorý sa dlhé roky venuje správaniu psov a napísal o nich aj viacero kníh.

Najinteligentnejšie plemená psov

Podľa výskumov vedcov bol zostavený rebríček tých najinteligentnejších psích plemien. A aj keď sa samozrejme od seba rôzne líšia, práve tieto plemená majú najvyšší potenciál. A ak si ich zaobstaráte domov, môžete si byť istí, že nezískate len chlpatého psieho kamaráta.

Border kólia

Psie plemeno zvané border kólia sa na špici tých najmúdrejších psích plemien drží skutočne dlho, a len tak ich z trónu asi nikto nesadí. Border kólia sú elegantné psy, skvele, a hlavne rýchlo sa učia a majú všetky predpoklady zažiariť aj v rôznych psích súťažiach. Na svojom pánovi obvykle veľa lipnú, nedajú naňho dopustiť – a sú tak skutočnými parťákmi. Je dokázané, že border kólie sa dokážu naučiť počas svojho výcviku na stovky rôznych povelov.

inteligentná border kolia
Zdroj foto: Elayne Massaini / Shutterstock.com

Pudel

Pudlíci sú priateľskí, obvykle načesaní a tiež veľmi elegantní. Toto plemeno je veľmi obľúbené, a to najmä preto, že o pudloch sa traduje, že patria medzi najveselšie a najviac spoločenské psie plemená. Podobne ako border kólia sa aj pudle sa veľmi dobre a rýchlo učia nové povely a dobre sa tak s nimi pracuje. Často sa zúčastňujú aj najrôznejších psích súťaží, a dokonca bývajú aj obľúbenou atrakciou v cirkusoch. Nie je totiž ťažké s nimi zocvičiť číslo, a to práve vďaka ich vysokej inteligencii.

Nemecký ovčiak

Nemeckého ovčiaka asi ani netreba predstavovať, ide o plemeno, ktoré sa často využíva na prácu u polície, u záchranných zložiek a v armáde. Nie je to samozrejme samo sebou. Nemeckí ovčiaci sú veľmi učenliví, inteligentní a poslušní. Aj oni veľmi lipnú na svojom pánovi, a predovšetkým sú nebojácni. Okrem práce u polície či armády, kde vyhľadávajú drogy alebo výbušniny, sa nemeckí ovčiaci často nasadzujú na stráženie najrôznejších objektov. Nemecký ovčiak ale potrebuje nielen výcvik, ale aj veľa pohybu a starostlivosti. Ide predsa len o väčšie psie plemeno, a tak sa nehodí napríklad do malých panelákových bytov. Viac ako pekní sú potom spoľahliví a tiež sebavedomí.

Zlatý retriever

V rebríčku najinteligentnejších psov rozhodne nesmie chýbať najrozšírenejšie plemeno zlatý retriever, ktoré je využívané na asistenčné a vodiace činnosti. Áno, práve zlatí retrievery sú cvičení ako asistenční a vodiaci spoločníci pre osoby s postihnutím alebo nevidiacich. Učia sa to už od malička, a akonáhle si na svojho pána zvyknú, urobia pre neho čokoľvek. Samozrejme, že ide o veľmi spoločenské a múdre plemeno, navyše sú retrievery veľmi roztomilí. Vie ale tiež napríklad výborne plávať a využívajú sa aj pri rôznych terapiách. Aj retrievery ale potrebujú veľa pravidelného pohybu.

Doberman

Dobermani majú povesť výborných strážcov a ochranárov. Na prvý pohľad nie je toto plemeno vzhľadom príliš milé a vyzerajú skôr drsne, až vzbudzujú strach, sú ale veľmi múdri, oddaní a učenliví. Potrebujú veľa starostlivosti a skutočne kvalitný výcvik. Pokiaľ sa rozhodnete na obstaranie dobermana, získate síce dobrého spoločníka, a hlavne ochranára, musíte ale počítať s tým, že vám váš nový miláčik zaberie veľa času. Pôvodom ide o nemecké plemeno a bolo vyšľachtené práve na to, aby bránilo majetok a tiež svojho pána.

Medzi ďalšie najinteligentnejšie plemená psov patrí malé pastierske plemeno šeltia (sheltie), toto plemeno je vhodné najmä do rodín s malými deťmi. Ďalej medzi psích géniov môžeme radiť aj ďalšie plemená:

Vždy záleží hlavne na prístupe samotného pána k svojmu psovi. Každý pes, ktorému sa človek venuje, môže byť šikovný.

Zdroj: animalwised.com

Prečítajte si tiež: Plemená vhodné pre seniorov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.