Pudel – čo musíte vedieť pred jeho zaobstaraním?

Keď sa povie výstavný pes, mnohým ľuďom okamžite naskočí práve pudel. Toto nesmierne inteligentné a spoločenské plemeno však ponúka oveľa viac ako len svoj vzhľad. Dokáže byť totiž aj verným členom rodiny a hodí sa aj pre menej skúsených chovateľov. Poďte sa s nami pozrieť, aký pudel je, čo potrebuje a ako sa oňho správne starať.

O plemene pudel

Čo je však pomerne jasné, je fakt, že bol pudel vyšľachtený na aportovanie a mal pre lovcov získavať kačice alebo iné vtáky z vody. K jeho prerodu na spoločníka došlo až o niečo neskôr. Za jeho predkov sa považuje retriever alebo írsky vodný španiel. Celá rodová línia však vysledovaná doteraz nebola.

Nie je úplne známe, odkiaľ presne plemeno pudla pochádza. Oficiálne sa uvádzajú dve krajiny – Francúzsko a Nemecko. Vo Francúzsku bol dokonca uznaný za národné plemeno, ale nemeckí chovatelia sa stále dušujú, že toto plemeno pochádza od nich.

Vzhľad pudla

Pudla si pravdepodobne nepomýlite. Už na prvý pohľad totiž dobre spoznáte jeho veľmi hustú a zvlnenú srsť, ktorá je navyše extrémne jemná. Pudel však môže mať aj takzvanú šnúrovú srsť, ktorá je zapletená do šnúr a prilieha k jeho telu.

Celkovo je však na pudlovi vidieť predovšetkým jeho nesmierna elegancia. Je dobre osvalený a vždy sa tak trochu „nosí“. Má pretiahnutý ňucháč a okrúhle oči. Uši má obvykle dlhé a zvesené pozdĺž hlavy. Jeho ozdobou je potom nepochybne aj jeho dlhý a vztýčený chvost, ktorý jeho majitelia vždy ponechávajú v prirodzenej dĺžke.

Strihy pudla

Len ťažko by sme hľadali plemeno, pri ktorom dokážu jeho majitelia prejaviť toľko kreativity ako práve u pudlov. Kvôli výstavám totiž prichádza s celým radom strihov, vďaka ktorým vzhľad svojho pudla ešte umocňujú. Aké sú tie najznámejšie strihy?

Klasický strih pudla

Tento strih je pravdepodobne najstarší a pre pudlá aj najikonickejší. Pri ňom má pudel vyholenú zadnú časť nôh, zatiaľ čo predná časť a konce končatín aj chvosta sú osrstené. Tento strih mal predtým aj praktickú funkciu, kedy predná časť srsti bránila psovi pred prechladnutím vo vode a vyholená zadná časť uľahčovala plávanie.

Moderný strih pudla

Na výstavné účely bol tento strih uznaný už v roku 1965 a zohral zásadnú úlohu vo verejnej popularizácii tohto plemena. Hoci už na výstavách prakticky vidieť nie je, amatéri ho jednoducho milujú. Tento strih ponecháva srsť po celom tele okrem spodnej časti krku a tváre. Srsť je potom dokonale zostrihnutá do roviny. Tento strih je nesmierne náročný na vykonanie aj údržbu.

Športový strih pudla

Ďalším veľmi známym strihom pudla je aj športový strih alebo Sportling-Clip. V rámci tohto strihu je srsť po celom tele výrazne skrátená a na hlave sa psovi necháva malá korunka. Tento strih je ideálny pre všetkých, ktorí chcú starostlivosti o srsť venovať minimum času a využíva sa v prípade, že sa pudel už nevyskytuje na výstavách.

Pudel kráľovský.
Zdroj foto: everydoghasastory / Shutterstock.com

Farby pudla

Pri pudloch nájdeme tiež pomerne široké farebné rozpätie. Pre výstavy je však prípustný iba pudel hnedý, čierny, strieborný, biely a aprikot (oranžovo plavý). Naraziť však môžete aj na ďalšie farby, konkrétne:

  • ružový
  • červenoplavý
  • zlatý

Pre aké sfarbenie svojho maznáčika sa rozhodnete je samozrejme iba na vás. Vo všetkých farbách je totiž pudel naozaj krásny a doslova lahodí očiam.

Typy pudla

U pudla sa môžete stretnúť aj s rozmanitými typmi. Hoci vždy ide o rovnakú rasu, rozdiely sú medzi nimi často pomerne výrazné. S akými pojmami sa teda môžete u pudla bežne stretnúť?

  • Pudel kráľovský
  • Toy pudel
  • Pudel trpasličí
  • Pudel stredný
  • Malý pudel
  • Holandský ovčiarsky pudel

Pudel kráľovský (pudel veľký) je zo všetkých menovaných druhov najväčší a je považovaný za bežný štandard. Stredný pudel je o poznanie menší, ale stále sa jedná o psa dosahujúceho až 45 cm v kohútiku. Malý pudel meria maximálne 35 centimetrov. Najmenšími zástupcami plemena sú toy pudlové, ktorí nedosahujú viac ako 28 cm v kohútiku. Často sa zamieňa aj s pojmami trpasličí či mini pudel. Holandský ovčiarsky pudel je potom úplne samostatným plemenom.

Pudel vs Maltipoo

Ak by ste si mohli pudla s nejakým plemenom pomýliť, jednalo by sa pravdepodobne iba o maltipoo. Toto plemeno totiž vzniklo krížením práve pudla a roztomilého maltézskeho psíka. Poďme si teda ukázať, aké sú medzi nimi rozdiely.

Pudel

  • Priemerná výška: 24-62 cm (podľa typu)
  • Váha: Pudel pes – 4-32 kg (podľa typu)
  • Pudel sučka – 2-30 kg (podľa typu)
  • Vek dožitia: 12-15 rokov
  • Srsť: hustá, jemná, kučeravá
  • Postava: dobre osvalená, elegantná

Maltipoo

  • Priemerná výška: 20-35 cm
  • Váha: Maltipoo pes – 3-10 kg
  • Maltipoo sučka – 2-9 kg
  • Vek dožitia: 12-16 rokov
  • Srsť: zvlnená, krátka, hustá
  • Postava: drobná a veľmi jemná

Maltipoo je naozaj maličký pes. Od bežného pudla ho rozoznáte pomerne ľahko, pretože je o polovicu menší. U toy pudlov už výškový rozdiel mizne a spoznať sa tak dajú napríklad podľa ňufáku, ktorý nemajú taký pretiahnutý. Srsť maltipoo je tiež skôr zvlnená ako priam kučeravá ako u pudla.

Kríženec pudla a kokeršpaniela

V anglicky hovoriacich krajinách sa tomuto hybridnému psovi hovorí cockapoo a bol odchovaný v USA. Ide o nesmierne hravé, oddané a inteligentné plemeno, v ktorom sa miešajú všetky vlastnosti oboch plemien. To však znamená, že okrem tých dobrých môžete naraziť aj na tvrdohlavcov, predovšetkým vďaka vplyvu kokeršpaniela. Cockapoo vyžaduje starostlivú výchovu a nie je tak úplne vhodný pre začiatočníkov.

Povaha pudla

Okrem samotného vzhľadu nás samozrejme u psíka vždy zaujíma aj povaha a to, ako sa chová. Pudel je veľmi citlivý, priateľský a vychádza ako s členmi rodiny, tak aj s ostatnými zvieratami, vďaka čomu je vhodný aj pre úplných začiatočníkov.

Pudel má rád pohyb a je nesmierne učenlivý a inteligentný. Aj napriek tomu nie je dobré jeho výcvik zanedbávať, pretože aj jeho menšie plemená vám dokážu poriadne prerásť cez hlavu. Pokojne s ním môžete skúsiť psie športy, rôzne druhy agility tréningov a podobne. Pokiaľ ho správne vychováte, stane sa neoddeliteľnou súčasťou vašej rodiny.

Prečítajte si tiež: Pes z útulku alebo s rodokmeňom? Aké sú výhody?

Šteňa pudla

Šteniatka pudla bývajú predovšetkým v ranom veku veľmi malé a krehké. Je preto nutné k nim pristupovať s maximálnou opatrnosťou. S výcvikom sa tak neponáhľajte a nezačínajte s ním skôr ako po 4 mesiacoch veku. Vyhnite sa tiež dlhým prechádzkam alebo preskakovaniu prekážok. Zo začiatku je rozhodne dobrá socializácia s ostatnými členmi rodiny a zvieratami.

Pudel a jeho výchova

Pudel je vďaka svojej povahe veľmi vhodným plemenom na výcvik. Jeho inteligencia sa navyše prejavuje pri učenlivosti a v psích športoch sa jednoducho nestratí. Práve vďaka tomu sa jedná o plemeno vhodné aj pre začínajúcich chovateľov. Aj tak sa jeho výcvik a výchova nesmú podceňovať, a predovšetkým so socializáciou je nutné začať v šteňacom veku. Pudel vyžaduje dôslednosť, ale rozhodne sa vyhnite zvyšovaniu hlasu alebo násilia.

Starostlivosť o pudla

Ako si asi viete predstaviť, najnáročnejším prvkom starostlivosti o pudla je jeho srsť. Tá síce nepĺzne, ale jednotlivé chlpy sa môžu zapletať do seba, takže je nutné ju naozaj pravidelne česať. Niekoľkokrát za rok tiež vyžaduje strihanie, pretože čím dlhšia srsť je, tým horšie sa s ňou pracuje. Inak žiadnu špeciálnu starostlivosť nevyžaduje. Je teda nutné zaistiť správnu zubnú hygienu a tu a tam skrátiť pazúriky, ak je to potrebné.

Strava

Ako u všetkých plemien je potrebné kŕmenie prispôsobiť veku, aktivite a veľkosti psa. Samozrejme bude inú stravu vyžadovať toy pudel a inú pudel kráľovský. Kŕmnu dávku ideálne rozdeľte do niekoľkých denných jedál a rozhodne psa neprekrmujte. Mohlo by dôjsť k jeho obezite, hoci toto plemeno k nej nemá sklony.

Pri pudloch môžete zvoliť hovädzie, teľacie alebo kuracie mäso či droby. Vhodné sú aj suché granule s vysokým obsahom mäsa bez prímesi obilnín. Na udržanie zdravia pudla môžete zvoliť aj rôzne veterinárne schválené vitamínové prímesi. Vyhnite sa naopak cestovinám, tučným jedlám, strukovinám, mlieku či spracovaným potravinám.

Mohlo by Vás zaujímať: Čo pes nesmie jesť a prečo? Týmto pochúťkam sa radšej vyhnite!

Zdravotné problémy pudla

Pudel sa všeobecne radí medzi tie vôbec najzdravšie plemená a chorobami nijak zásadne netrpia. Rovnako ako u všetkých plemien sa však počas života isté zdravotné problémy vyskytnúť môžu a je preto potrebné stav svojho maznáčika pozorne sledovať.

Medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti by sme mohli zaradiť:

  • Zubný kameň
  • Epilepsiu
  • Dyspláziu bedrového či lakťového kĺbu
  • Zápal mazových žliaz
  • Von Willebrandovu chorobu
  • Cukrovku

Nepodceňujte varovné príznaky a ak máte podozrenie, že s vašim psíkom nie je niečo v poriadku, radšej kontaktujte veterinára. Ten už si určite bude vedieť rady.

Prečo si zaobstarať pudla

  • Je skvelým spoločníkom do domácnosti
  • Možno ho chovať v byte
  • Je vhodný aj pre začiatočníkov
  • Pýši sa vysokou inteligenciou, učenlivosťou a hravosťou
  • Môžete s ním jazdiť na výstavy
  • Nepĺzne

Prečo si pudla nekupovať

  • Starostlivosť o jeho srsť je časovo náročná
  • Nie je vhodný do záhrad či na lúky
  • Je veľmi závislý na svojej rodine

Pudel do vašej rodiny zapadne ľahko a rýchlo. Všetkých jej členov bude nesmierne milovať, či už ide o ľudí alebo zvieratá. Pudlovia tiež nepĺznu, vďaka čomu sú vhodní pre alergikov a upratovanie po nich nie je tak náročné. Jednoduchý je aj ich výcvik, pretože oplývajú vysokou inteligenciou a učenlivosťou. Pozrite sa na rebríček najinteligentnejších plemien psov. Naproti tomu starostlivosť o srsť nie je ľahká a po prechádzkach v lese či na lúke vás čaká naozaj dlhé vyčesávanie. Aj tak je pudel skvelým psom pre začiatočníkov, ktorého si naozaj zamilujete.

Čierne šteňa pudla.
Zdroj foto: Jennifer Stidham / Shutterstock.com

Často kladené otázky

Je pudel vhodný do bytu?

Pudel je do bytu nielen vhodný, ale dokonca ho inde chovať nejde. Na záhrade a v otvorených priestoroch trpí a nemá ich rád. Je však nutné sa pripraviť, že predovšetkým menšie plemená vedia byť poriadne hlasné.

Ako strihať pudla?

Pri pudloch je strihanie srsti niekoľkokrát do roka nevyhnutné. Srsť sa strihá pomocou strojčeka a aký strih zvolíte je len na vás. Minimálne ju treba skracovať a počas strihania neustále vyčesávať.

Ako vycvičiť pudla?

Pudel je šikovný, učenlivý a pohyb miluje. Jeho výcvik vďaka tomu nie je nijako náročný. Stačí byť naozaj dôsledný a psa za jeho úspechy odmeňovať. Rozhodne potom nie je dobré zvyšovať hlas alebo na psa tlačiť. Má citlivú povahu a v takom prípade by už nemusel počúvať.

Zdroj: akc.org, britannica.com, dogtime.com


Ďalšie psie plemená

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.