Ako odstrániť vodný kameň z vodovodnej batérie – rýchlo a jednoducho

Odstránenie vodného kameňa môže byť pre mnoho ľudí nočnou morou. Ako si s ním poradiť a ako sa zbaviť vodného kameňa sa dozviete v článku.

Vodný kameň

Keď sa často mení teplota, ióny kyseliny uhličitej a hydroxidu vápenatého zmenia rovnováhu. Tým vznikne vodný kameň, ktorého hlavnou zložkou je uhličitan vápenatý.

Prejavuje sa typickou bielou farbou, avšak môže byť aj žltkastý, až hnedastý. Pripomína rozdrobenú nalepenú kriedu a niekedy je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Najčastejšie sa vodný kameň tvorí v rýchlovarnej kanvici, umývačke, práčke a samozrejme na vodovodných batériách. Čím viac máte tvrdú vodu, tým viac sa bude vodný kameň tvoriť.

Hoci vyzerá vodný kameň nevzhľadne, nie je nijako nebezpečný a nepôsobí na ľudské zdravie. Vápnik a horčík vo vodnom kameni obsahujú minerály, ktoré telo prirodzene ukladá a využíva na najrôznejšie procesy. Čo však nesvedčí ľudskému organizmu je tvrdá voda – vysušuje vlasy a pokožku, čo môže viesť k problémom.

Ako odstrániť vodný kameň

Čo na vodný kameň? Vodný kameň sa môžete pokúsiť zoškrabávať, ale oveľa jednoduchšie je, ho rozpustiť v jemnej kyseline. Na trhu existuje veľké množstvo účinných prípravkov na vodný kameň, ktoré sú však plné zbytočných chemikálií. Dve základné jemné kyseliny s rovnako účinným efektom určite máte doma a môžete ich bez obáv použiť. Citrónová šťava a úplne obyčajný ocot rozpustí vodný kmeň ľahko a rýchlo.

Odstránenie vodného kameňa kyselinovou citrónovou

Pre jemnejšie usadeniny použite citrónovú šťavu. Drezová batéria sa bude blýskať a navyše prevonia kúpeľňu či kuchyňu.

Odstránenie vodného kameňa octom alebo limetkovou štávou

Na väčšie nánosy vodného kameňa použite ocot alebo limetkovú šťavu, je kyslejšia ako citrón.

odstránenie vodného kameňa z vodovodnej batérie
Zdroj foto: Realia / Shutterstock.com

Či zvolíte citrón, limetku alebo ocot, problém nastáva vo chvíli, keď má kyselina pôsobiť dostatočne dlho, aby rozpustila aj tie najmenšie čiastočky vodného kameňa. Na rozpustenie a odstránenie vápenatých usadenín nestačí len zotrieť vlhkou špongiou, je potrebné nechať ju pôsobiť minimálne hodinu (najlepšie cez noc), aby sa všetko rozpustilo.

Ako aplikovať kyseliny na vodný kameň

U kanvice alebo práčky je ľahšie nechať kyseliny pôsobiť, avšak u batérií je to trochu zložitejšie. Existujú jednoduché triky, ako využiť tieto domáce prostriedky na vodný kameň, čo najviac efektívne.

Použite kelímok

Nalejte do téglika ocot a ponorte doň kohútik. Téglik obaľte pevne utierkami. Na zvyšné časti umývadlovej batérie použite vatu. Namočte ju v octe alebo v citrónovej šťave a rozmiestnite po voľných miestach batérie. Po hodine vatu znovu stlačte, aby ste sa uistili, že sa rozpustia aj najusadenejšie kúsky. Potom umyte, ako ste zvyknutí.

Použite vrecúško

Do igelitového vrecka nalejte ocot, ponorte kohútik a obyčajnými gumičkami omotajte k batérii. Rovnaký postup použite na sprchu. Nechajte pôsobiť cez noc. Ráno batérie aj sprchu umyte bežným spôsobom.


Mohlo by vás zaujímať

Ako vyčistiť rúru jednoducho a efektívne

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.