Celosia (plamenník): Ako pestovať túto vďačnú letničku?

Celosia, ozn. aj ako plamenník, sa pýši nielen zaujímavým menom, ale aj veľmi netradičným vzhľadom, ktorý zaujme už na prvý pohľad. Jej výhodou je kombinácia okúzľujúceho vzhľadu a nenáročných podmienok na pestovanie. Preto si ju môžete bez problémov zaobstarať aj vy.

Celosia (plamenník) 

Plamenník, latinsky Celosia, patrí medzi rastliny z čeľade láskavcovitých. Pôvod má indický, vyskytuje sa aj v tropických oblastiach Ameriky a Afriky. Kvety celosie sa podobajú kohútiemu chvostu, žiaria však oveľa viac odtieňmi farieb. 

Najčastejšie tieto rastliny rastú na okrajoch polí a na úhoroch. Vidieť ich môžete tiež pozdĺž ciest, na piesočnatých či kamenistých pôdach. Jedná sa o jednoročnú bylinu. Výška celosie môže dosahovať od 40 cm až do 2 metrov.

Druhy celosie

Medzi najznámejšie druhy tejto rastliny patria: 

  • plamenník striebristý (lat. Celosia argentea),
  • plamenník hrebenistý (lat. Celosia cristata)
  • plamenník žltý (lat. Celosia plumosa),
  • plamenník Celosia Caracas, môžete ho nájsť aj pod ozn. celosia deep purple,
  • plamenník klasnatý (lat. Celosia spicata).

Kultivary skupiny Plumosa majú perité pyramídové kvetenstvo. Ak by ste chceli niečo ešte zaujímavejšie, môžete siahnuť po celosii zo skupiny Cristata alebo Cockscomb – ich kvetenstvo nápadne pripomína kohúti hrebeň.

Zaujímavosťou je, že rastliny s tzv. fasciáciou, teda hrebeňovito deformovaným kvetenstvom, sa pestujú už od stredoveku. Už v tej dobe dostali svoje meno – Celosia cristata. U nás sa rozšírili ako obľúbené ozdobné letničky.

Zdroj foto: FajarPangestu / Shutterstock.com

Plamenník hrebenistý

Najznámejší je plamenník hrebenitý, ktorý sa často vyskytuje v parkoch. Na takto veľkých plochách totiž nádherne vynikne a prežiari nielen záhony, ale aj okolie. Stretnúť sa môžete s oranžovými, červenými a žltými farbami celosie. Vyšľachtené sú dokonca aj farby bielej, fialovej a ružovej. Nielenže kvetenstvo ponúka takéto krásne farby, môže sa líšiť aj svojim tvarom.

Pestovanie celosie 

Pestovanie celosie nie je nič náročné, jedná sa totiž o pomerne skromnú rastlinu, čo sa životných podmienok týka. Je však dôležité s pestovaním správne začať.

Predpestovanie a rozmnožovanie

Plamenník je nutné predpestovať. Semená by ste mali vysievať v období okolo polovice marca, a to do pareniska alebo výsevnej misky. Ideálna teplota pre rozmnožovanie a rast celosie je 20 – 24 ° C, jedná sa o teplomilnú letničku. 

Akonáhle vložíte semienka do nádoby, nezasypávajte ich. Výsev na niekoľko prvých dní iba prikryte priehľadnou fóliou. Vďaka tomu zaistíte dostatočnú vlhkosť vzduchu, ktorá je pre klíčenie nevyhnutná. Akonáhle začnú semená plamenníka klíčiť, môžete ich ľahko poprášiť substrátom a zvlhčiť. Do siedmich dní by mali vzísť malé rastliny. Semenáčiky potom treba včas presadiť do kvetináča.

Zdroj foto: Yui Yuize / Shutterstock.com

Ak sa vám nechce pestovať plamenník úplne od semienka, môžete si zaobstarať aj rozkvitnuté sadenice. S výsadbou tak môžete začať na poslednú chvíľu, a napriek tomu sa radovať z krásnych kvetov.

Presadenie

Akonáhle úspešne vypestujete semená celosie, pestovanie už máte napoly úspešne za sebou. Presádzania sa nemusíte báť, kvety plamenníka sú odolné. Von by ste sadenice mali vysadiť až v druhej polovici mája, kedy ich neohrozia ranné mrazy. 

Vzhľadom na to, že sa jedná o exotickú rastlinu, neznáša teploty už pod 16 °C. To je pre nich už zima a hrozí chloróza. Tá sa prejavuje škvrnami na listoch. Rastlinky by mali medzi sebou mať vzdialenosť zhruba 20 až 30 cm, pokiaľ ich vysádzate do jedného záhonu. 

Stanovište

Plamenník je citlivý na nízke teploty. Najlepšie sa im teda darí na slnečnom stanovisku, zvládnu však aj polotieň, pravdepodobne však neporastú tak dobre. Pre kvalitný rast potrebujú výživnú a dobre priepustnú pôdu. Nevyhnutná je aj pravidelná zálievka. Celosia nemá rada vietor a chlad, nesvedčí jej ani daždivé počasie.

Lepšie je rastliny pestovať vonku, v domácnostiach je totiž často príliš suchý vzduch. Pomôcť im môžete prostredníctvom zvlhčovača vedľa kvetiny či položením kvetináča na plytkú misku s kameňmi, do ktorej dáte trochu vody.

Zdroj foto: MarudTravelPhoto / Shutterstock.com

Mulčovanie

Ešte, než celosiu vysadíte von, je vhodné použiť hrubú vrstvu organického mulču. Ten rastlinu udrží v teple a navyše pomáha udržiavať vlhkosť. Zabraňuje tiež rozšíreniu buriny. Pokiaľ máte vysokú odrodu Celosie, potom môže mulč slúžiť aj ako podpora pri silnom vetre.

Starostlivosť o celosiu 

Tejto rastline sa najlepšie darí v kvetináčoch a keramických misách. Je však dôležité kontrolovať odkvitnuté mŕtve kvety. Tie by ste mali vždy odstrániť, pretože tak povzbudíte rastlinu na ďalšiu produkciu kvetov a navyše ušetríte energiu. Pred rezaním by ste sa mali uistiť, že máte sterilný nôž (môžete ho čistiť aj alkoholom). To totiž zabráni vzniku plesňových chorôb, na ktoré sú tieto rastliny náchylné.

Hnojenie celosie 

Počas leta takmer nepotrebuje prihnojovanie. To však neznamená, že by ste nemali celosii dopriať výživu. Pokiaľ totiž nebudete ideálne raz týždenne rastlinu hnojiť, pravdepodobne nedosiahne tak krásne a sýte farby kvetov a navyše listy môžu byť zažltnuté. Preto radšej myslite na tekuté hnojivá, ktorými rastlinám raz za týždeň prilepšíte.

Škodcovia celosie

Ako už bolo spomenuté, plamenník je citlivý na hubové ochorenia. Dôležitá je prevencia. To znamená, že by ste sa rozhodne mali vyhnúť prelievaniu rastliny. Medzi najčastejších škodcov patria roztoče a vošky. Najjednoduchším spôsobom, ako sa ich zbaviť, je spláchnuť ich prúdom vody. Vďaka tomu navyše súčasne odstránite prach z listov rastlín, ktorý je útočiskom roztočov.

Zdroj foto: chopjai photo / Shutterstock.com

Sušenie celosie

Letnička plamenník sa vďaka svojim vlastnostiam skvele hodí aj na sušenie. Dokáže si veľmi dlho zachovať farbu aj tvar kvetov. Nielen že vás teda celosia bude tešiť svojou krásou na záhone či v kvetináči, ale môžete ho bez problémov odstrihnúť a nechať uschnúť. Vďaka tomu vás budú kvety svojou krásou tešiť ešte veľmi dlho. 

Pre dobré vysušenie je dôležité zavesiť plamenník kvetom dole v dobre vetranej miestnosti.  Rozhodne sa nehodí sušenie na priamom slnečnom žiarení.

Usušené celosie potom môžete využiť do akéhokoľvek aranžmánu s ďalšími sušenými rastlinami, medzi ktorými skvele vyniknú. Vynímať sa však budú aj samostatne.

Využitie celosie

Táto rastlina má dokonca aj liečebné účinky, pre ktoré je pestovaná hlavne v Číne a Indii. Využívajú sa primárne semená celosie. Tie sú totiž bohaté na celosian, kyselinu nikotínovú, flavonoidy, saponíny, glykozidy a triesloviny. Okrem semien sa dajú využívať aj listy.

Ľudové využitie celosie

Celosia je hojne využívaná v tradičnej medicíne. Ponúka totiž mnoho účinkov, ktoré môžu pomôcť v boji s chorobami, napríklad:

  • antibakteriálne,
  • antioxidačné,
  • protizápalové,
  • imunostimulačné,
  • hepatoprotektívne.

Vďaka týmto schopnostiam je veľmi užitočná, dokáže totiž zmierniť zápal, podporuje oslabenú imunitu a tiež slúži ako ochrana pečene.

Zdroj foto: Tanyata / Shutterstock.com

Tu sú najčastejšie choroby, ktorých priebeh môže nevadlec zmierniť:

  • zápal,
  • diabetes,
  • vysoký krvný tlak,
  • očné problémy.

Najčastejšie sa celosia využíva v boji so zápalmi močových ciest. Vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým účinkom totiž výrazne uľavuje od bolesti a urýchľuje liečenie.

Ďalej je tiež cenené prírodné antidiabetikum a dokáže si poradiť aj s vysokým krvným tlakom. Ďalšou jej dôležitou vlastnosťou je schopnosť zastavovať krvácanie , jedná sa tak o významné hemostatikum.

Najviac úspešná je celosia v riešení očných problémov. Dokáže totiž uľaviť od pálenia, štiepania a bolestí očí. Mierni začervenanie, napravuje zhoršenie zraku, poruchu videnia a precitlivenosť na svetlo. Okrem toho však dokáže pomôcť aj s poruchami zraku v starobe, zápalom rohovky, dúhovky či šedým zákalom.

Listy sú využívané na vonkajšie použitie, najmä na zle sa hojace rany, kožné vredy, ekzémy a tiež abscesy.

Plamenník môžete použiť ako dominantu vášho záhonu, prípadne ho môžete kombinovať s ďalšími letničkami. Možnosťou je tiež každoročne ich dosadzovať do trvalkových záhonov.

Zdroj: gardengatemagazine.com, gardenersworld.com, growveg.com.au

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.