Krušpán – pestovanie a starostlivosť o vždyzelený okrasný ker

Krušpán, buxus či buksus je okrasná drevina, ktorá zdobí veľa záhradiek. Veľmi často sa tiež vyskytuje v okrasných kvetináčoch pred vstupom do najrôznejších mestských budov. Kde sa tomuto vždyzelenému kríku darí a ako sa oň starať? 

Krušpán vždyzelený

Krušpán (lat. Buxus sempervirens), nespisovne grušpán, je vždyzelený ker, ktorý sa vyskytuje v Afrike, Amerike, Ázii aj Európe. Je veľmi obľúbeným ozdobným kríkom a dá sa použiť aj pri tvorbe živých plotov. Krušpány majú jednoduché zelené listy. Rastú kompaktne, preto sa hodia na živé ploty a na tvarovanie (napr. obľúbené krušpánové gule). Všetky ich časti sú jedovaté – ako pre ľudí, tak aj pre domáce zvieratá. Môže dorásť až do výšky troch metrov.

Vedeli ste, že predtým sa drevo z krušpánu používalo na výrobu klarinetov? V súčasnej dobe sa využívajú iba ako okrasné kríky na ozdobu záhrad, parkov a miest.

Pestovanie krušpánu

Krušpány sú veľmi nenáročné na pestovanie. Vyhovuje im svetlo aj tieň, ale pozor, na priamom slnku im žltnú listy. Ak by boli celý deň vystavené priamym slnečným lúčom, veľmi rýchlo by zožltol celý ker. Pri ich výsadbe teda dajte pozor na výber správneho miesta. Preferujú dobre priepustnú pôdu, ale opatrne na jej premokrenie. Buksusy pestované v kvetináči treba pravidelne zalievať.

krušpán
Zdroj foto: Antoniya Kadiyska / Shutterstock.com

Prezimovanie

Prezimovanie záleží na tom, kde krušpány rastú. Krušpány vysadené v záhrade zimu prezimovávajú bez problémov. Horšie sú na tom buksusy v kvetináčoch. Tie je vhodné na zimu premiestniť dovnútra, pretože dlhodobo zamrznutá pôda by ich mohla trvalo poškodiť.

Rozmnožovanie krušpánu

Ak chcete krušpán vždyzelený premiestniť či zasadiť, robte tak na jar a dajte pozor, aby ste ho presadili s celým koreňovým balom a zaisťovali mu dostatočnú zálievku. Rozmnožovanie týchto ozdobných kríkov je veľmi jednoduché. Vykonáva sa pomocou rezkovania alebo kríženia. 

Strihanie krušpánu

Pýtate sa, kedy strihať krušpán? Ak už máte vyrastený ker, resp. krušpánový živý plot, ktorý chcete zastrihnúť do dekoratívneho tvaru, robte to vždy v lete. Postačia vám na to klasické záhradnícke nožnice. 

Ľahko formovateľný krušpán môžete použiť aj ako okrasný prírodný prvok v japonských záhradách.

Choroby a škodcovia krušpánu

Pokiaľ už máte svoj buksus v záhrade a kocháte sa jeho vzhľadom, dajte si pozor na časté choroby krušpánu – napadnutie kríka hubami alebo hrdzou.

Huby poznáte podľa hnedých miest na listoch a podľa postupného vypadávania výhonkov. K napadnutiu kríka hubami dochádza pri veľkej vzdušnej vlhkosti. Okamžite je potrebné ker prestrihať, všetky poškodené listy a konáre zlikvidovať. Aby ste tomuto scenáru predišli, pravidelne ker striekajte postrekom na krušpány

Druhým nepriateľom buksusov je hrdza. Tá sa vyznačuje hrdzavými listami a ich postupným opadávaním. Opäť je potrebné všetky napadnuté časti zlikvidovať a obmedziť dusíkaté hnojivá na krušpán

Zo škodcov, ktoré tento okrasný ker napádajú sú najrozšírenejšie vijačky krušpánové – drobné húsenice, ktoré požierajú listy.

Tie v dôsledku poškodenia vysychajú a opadávajú. Nahlodanie je viditeľné aj na mladých konárikoch. Ako sa zbaviť húseníc na krušpáne? Pomôcť môže chemický postrek na vijačku krušpánovú – napr. selektívny postrek Dimilin alebo Karate Zeon.

Krušpány sú krásne ozdobné kríky, ktoré vám pri správnej starostlivosti budú robiť radosť večne. Najdôležitejšie je vybrať im vhodné stanovisko, pravidelne ich hnojiť a používať prípravky proti škodcom.


Ďalšie obľúbené rastliny a kríky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.