Ako vyčistiť rúru jednoducho a efektívne? Návod

Rúra je užitočný kuchynský spotrebič, ktorý v domácnosti používajú všetci. Skvele sa v nej pečie, ale z času na čas ju treba vyčistiť, a to už tak zábavné nie je. Mastnota sa usadzuje nielen na stenách, ale aj dvierkach či roštoch. Čistiace prípravky sú drahé a často ani nefungujú podľa predstáv. Máme pre vás babské rady a tipy na čistenie rúry bez chémie, ktoré skutočne fungujú.

Čistiace prípravky na čistenie rúry

Boj s mastnotou v rúre je nepríjemný a možno sa vám bude zdať, že najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť nečistôt po pečení, je kúpa chemických prípravkov, kde výrobcovia dávajú jasne najavo, že prípravok je určený presne na tieto účely a bez neho sa nezaobídete. Bohužiaľ, realita býva iná a mnohokrát môžete byť sklamaní. Prípravky nedosahujú taký úspech, aký ste očakávali, a ešte k tomu sú drahé.

Ako vyčistiť rúru na pečenie bez chémie, a pritom efektívne, s minimálnymi nákladmi? Skúste využiť suroviny, ktoré máte doma.

Čistenie rúry sódou bikarbónou

Skvelý čistiaci prostriedok, ktorý si dokáže poradiť s nečistotami v rúre je pasta z jedlej sódy. Efektívne odstráni pripáleniny aj mastnotu. Jej príprava nie je ťažká, ale výsledok vás nadmieru prekvapí.

 1. Pripravte si menšiu mištičku a dajte do nej jedlú sódu.
 2. Tú pokvapkajte šťavou s čerstvo vylisovaného citróna. Použite ho presne toľko, aby vám vznikla roztierateľná pasta.
 3. Konzistenciou by sa mala podobať krupicovej kaši.
 4. Pastu naneste na hubku a vyčistite s ňou celú rúru.

Čistenie rúry octom

Pokiaľ práve nemáte po ruke jedlú sódu, nevadí. Skvele vám poslúži aj ocot, ktorý má doma prakticky každý.

 1. Použite liehový ocot, ktorý nalejte do rozprašovača a postriekajte s ním celé vnútro rúry aj dvierka.
 2. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom vezmite hubku a celú rúru vydrhnite.

Pôjde to hladko a vy si ušetríte veľa práce zložitým drhnutím. Len si radšej vezmite rukavice, nech vaše ruky netrpia.

ako vyčistiť elektrickú rúru
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com.

Čistenie rúry pastou zo sódy a octu

Najlepším variantom, ktorý môžete zvoliť, keď je vaša rúra naozaj veľmi zanesená, je použitie oboch pracovných postupov dohromady. Najprv do rúry naneste pastu zo sódy a citrónu, a potom celú rúru vystriekajte octom. Nezľaknite sa toho, že tieto ingrediencie spolu začnú pôsobiť – a to tak, že v miestach, kde ste nastriekali ocot, vznikne pena. Všetko nechajte chvíľu pôsobiť, a potom bude umývanie zaschnutých nečistôt úplná hračka.

Čo použiť na čierne pripáleniny v rúre?

Pokiaľ vaša rúra nie je príliš znečistená, len sa v nej sem tam objaví nejaká tá čierna pripálenina, nemusíte vyrábať pastu, ani siahať po octe. Bohato vám bude stačiť voda s citrónovou šťavou. Do zapekacej misky nalejte trochu horúcej vody s citrónovou šťavou, vložte ju do rúry, a tú následne zapnite na 160 ˚C. Takto to nechajte zhruba 45 minút. Potom už len stačí hubkou utrieť pripálené miesta a máte hotovo.

Prášok do pečiva na čistenie skla

Kypriaci prášok pomôže najviac špinavému a mastnému sklu na vašej rúre.

 1. Jeden sáčok kypriaceho prášku do pečiva nasypte do mištičky a pokvapkajte ho malým množstvom vody. Vznikne vám krémová kaša.
 2. Tú hubkou naneste na znečistený povrch.
 3. Takto to nechajte pôsobiť zhruba hodinu a zotrite.
 4. Potom už stačí jednoducho dočistiť sklo hubkou a vo vode navlhčenou handričkou.
  Čistenie mastného skla bude skoro bez námahy.

Pred tým, než sa rozhodnete investovať peniaze do drahých prípravkov, najskôr vyskúšajte osvedčených domácich pomocníkov.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.