Smútivky – ako sa zbaviť malých čiernych mušiek v kvetináčoch?

Smútivky, označované aj smutnice, sú miniatúrne dotieravé mušky, ktoré ničia izbové rastliny. Ako na smútivky a čo proti nim zaberá?

Čo sú smutnice?

Tieto malé potvorky smútivky (Bradysia paupera), patria medzi bežných škodcov izbových rastlín, zvlášť tam, kde je vlhko. K vám domov sa dostanú v zakúpenej zemine, najčastejšie vo výsevnej alebo si ich prinesiete s novou izbovou kvetinou. Občas sa vyskytujú aj na paradajkách. Malé čierne mušky s priehľadnými krídlami si mnohí ľudia pletú s octomilkami, teda vínnymi muškami, ktoré sa vyskytujú na ovocí či v blízkosti sladkých štiav. Smutnice sa zaujímajú len o vaše kvety

Neškodní dospelí jedinci kladú do zeminy vajíčka, z nich sa vyvinú larvy smutivky a tie, ukryté v bezpečí pôdy, intenzívne ožierajú koreňový systém rastlín. Najviac sa ich vyčíňanie prejavuje na vlasových korienkoch mladých sadeničiek, ale nevynechajú ani staršie korienky či stvoly. Výsledkom je neprospievanie či dokonca uhynutie rastlín.

Zničené korienky spôsobia chradnutie a žltnutie kvetov, čo sa na prvý pohľad javí, ako nedostatok vody. Ak ich zalejete, urobíte presne to, na čo žravé larvy čakajú. Vo vlhku sa ich vývoj urýchli a netrvá dlho a z hliny sa do vášho príbytku vznesie nová várka mušiek. 

Životný cyklus smutnice

Zdalo by sa, že desaťdňový životný cyklus dospelých nie je dlhý, lenže každá samička za tú dobu stihne vyprodukovať až 300 vajíčok a trvá zhruba týždeň, kým sa z nich stanú ďalšie larvy, ktoré sa okamžite pustia do vašich korienkov. V pokoji si ich požierajú týždeň až dva a potom sa zakuklia. Celé vývojové štádium hmyzu smutnice (vajíčko, larva, muška) trvá 4 týždne.

Ako sa zbaviť mušiek?

Boj s týmito ničiteľmi býva neľahký, ale čím skôr sa začne, tým úspešnejší bude. Aké zbrane použiť?

  • Neprelievať a vetrať – V prvom rade je dôležité predchádzať usadzovaniu smutníc na izbových rastlinách tým, že ich nebudeme prelievať, budeme pravidelne vetrať a vzduch v miestnosti udržiavať len primerane vlhký. Všetkým štádiám smútnic robí dobre veľké teplo a vlhko.
  • Dajte rastlinu do karantény – Ak si prinesiete domov novú rastlinu, urobte test na prítomnosť týchto čiernych pasažierov. Ukrojte kúsok surového zemiaku a zapichnite ho do kvetináča. Ten umiestnite do karantény mimo ostatných kvetov. Za 2 dni zemiak vyberte a skontrolujte, či sú na ňom larvy. Škrob zo zemiakov by si totiž určite nenechali ujsť.
  • Pripravte pascu na smutnice – Dospelé smutnice likvidujeme žltými polepovými doštičkami. Mušky láka žiarivá farba a na dosku sa prilepia. Konečne prestanú obťažovať vás aj vaše kvety a nekontrolovane sa množiť.
  • Zamedzte muškám prístup – Vhodné je tiež zamedziť muškám mechanicky, aby sa dostali do zeminy vašich kvetináčov za účelom plodiť ďalších potomkov. Ak máte smutnice v hline, je vhodné na vaše kvety navrstviť nejakú pevnú prekážku, napr. kamienky alebo keramzit. Ako prekážka je ideálny kremičitý piesok na smutnice. Podstatné je, aby vrstva bola vysoká aspoň 3 cm.
  • Postrek na smútnice – Ak sa vám, napriek všetkým opatreniam, boj so smútnicami nedarí, zvoľte zbraň silnejšieho kalibru. Tou je chemický postrek alebo roztok. Viac o tom sa dočítate nižšie, v odseku, ako dezinfikovať nový substrát.
  • Hlística na smutnice – Najúspešnejším bojovníkom býva samotná príroda. V tomto prípade sú prirodzeným parazitom smutníc hlísty, latinsky Steinernema feltiae. Stačí zakúpiť sušený preparát obsahujúci tieto parazity, rozpustiť ho vo vode a získaným roztokom kvetinu zaliať. Hlísty budú parazitovať na larvách tak dlho, až ich úplne vyhubia. Jedno balenie stačí na 10 m², stojí okolo 200 Sk a obsahuje 5 miliónov hlístic.
  • Presaďte rastlinu do nového substrátu – Účinnou redukciou smutníc je tiež presadenie rastlín do nového substrátu. Dajte si však pozor na výber kvalitného substrátu, zvlášť tie lacnejšie môžu vajíčka týchto škodcov taktiež obsahovať. Presadením by ste si veľmi nepomohli. Aby ste tomu predišli, je dobré zakúpenú zeminu dezinfikovať. Ako na to, si povieme nižšie.
mušky smutnice
Zdroj foto: Henri Koskinen / Shutterstock.com

Spôsoby dezinfekcie nového substrátu

Sú v podstate dve cesty, ako účinne zbaviť zeminu škodcov, pôdnych húb, baktérií i klíčivosti nechceného buriny, a to je:

  • chemický spôsob,
  • mechanický spôsob.

 Ak si prinesieme domov nový substrát, preventívna dezinfekcia na škodu nebude.

Postrek na smutnice

Samotné slovo „chémia“ budí v mnohých pestovateľoch averziu a jej použitie je teda na rozhodnutie každého záhradkára. Chemická cesta je však veľmi účinná, rýchla a jednoduchá. Nejde ani tak o postrek ako o hnojivo. Ak sa pre ňu rozhodnete, vhodným prípravkom bude napríklad špeciálne plnohodnotné „hnojivo proti smutniciam v izbových kvetoch“. Obsahuje aromatické látky, ktoré tohto škodcu spoľahlivo zničia. V akútnej fáze výskytu stačí 1x týždenne naliať prípravok priamo na substrát. Tento krok opakujeme celkom 4 týždne po sebe a potom ako prevencia postačí 1x za 14 dní.

Účinný na smútivky je aj peroxid. Vyskúšajte na  smutnice mospilan – prípravok proti škodcom.

Ak ste ale zástancami bio prípravkov alebo ak pestujete bylink , potom radšej voľte možnosť hubenia lariev smútiviek parazitickými hlístami rodu Steinernema feltiae, ako bolo uvedené vyššie.

Mechanická dezinfekcia

Pýtate sa, ako na smutnice bez chémie? Mechanická dezinfekcia zeminy je metódou našich babičiek. Je veľmi efektívna, len viac pracná a nedokáže ošetriť veľké množstvo zeminy (napr. do skleníka). Princípom je preparenie zeminy, teda jej zvýšenie teploty, čo vedie k  likvidácii smutníc a ich lariev.

Poznáme 3 možnosti, ako sa zbaviť smútnic babskými radami. Výber záleží na vás:

  • Použitie klasickej rúry

Takto preparovali zeminu naše babičky a dodnes táto metóda spoľahlivo funguje. Substrát navrstvite na starý plech na pečenie, rúru nastavte na 100 stupňov Celzia a pečte minimálne 45 minút. Nevýhodou je, že po tomto úkone budete musieť trošku dlhšie vetrať.

  • Mikrovlnná rúra

V mikrovlnke je síce dezinfekcia rýchlejšia, ale za to sa do nej zmestí podstatne menej zeminy. Dôležité je substrát poriadne prezrieť, či tam náhodou nie je kúsok nejakého kovu. Odstráňte radšej aj všetky kamienky a ďalšie nežiaduce prímesi, ktoré by v mikrovlnke mohli byť nebezpečné. Vodou navlhčenú zeminu nasypte do plastovej nádoby určenej do mikrovlnnej rúry alebo do mikroténového vrecka. Ten čiastočne zabráni zápachu, ktorému sa ale stopercentne predísť nedá. Vrecko by malo byť dostatočne veľké, naplnené zeminou maximálne do 1/3, aby sa mala kde hromadiť para. POZOR! Vrecko iba jemne uzavrite gumičkou, nikdy nie úplne nepriedušne. Mikrovlnku zapnite na maximálny výkon na 15 minút. Po celú dobu buďte pri tom a strážte to. Po ukončení preparovania, nechajte hlinu, aspoň čiastočne, vychladnúť v sáčku priamo v mikrovlnke. Myslite na to, že je príliš horúca, nech nedôjde k úrazu! 

  • Tlakový alebo parný hrniec

Jednoduchý postup dezinfekcie hliny v starom tlakovom hrnci uznávajú aj odborníci.

  • Na dno hrnca napustíme asi 10 cm vody. Vložíme naparovacie sito vystlané netkanou textíliou, na ktorý nasypeme substrát. Dôležité je, aby medzi hlinou a pokrievkou hrnca bolo aspoň 5 cm aj viac miesta pre paru.
  • Po dosiahnutí bodu varu, varíme ešte hodinu. Pokiaľ zeminu necháme v hrnci do druhého dňa a celý proces zopakujeme, budete mať 100% istotu, že ste sa zbavili všetkých nežiaducich škodcov.

Či už si vyberiete akýkoľvek spôsob dezinfekcie, bude substrát značne vysušený. Skôr ako ho budete používať, dôkladne ho prevlhčite.

Nechajte substrát premrznúť

A nakoniec pridávam radu svojej babičky, ktorá vždy hovorievala, že „dobrá hlina musí premrznúť“. Nie je teda na škodu, skúsiť zakúpiť substrát už na jeseň, cez zimu naň nechať pôsobiť mráz a na jar sa potom veselo pustiť do sadenia alebo presádzania kvetín.

Zdroj: Almanac.com, epicgardening.com, getbusygardening.com


Ďalšie tipy do domácnosti

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.