Praskliny na stenách – Prečo vznikajú a ako ich opraviť?

Trhliny a praskliny na stenách nás dokážu poriadne vydesiť, ide však o bežný jav a nie je potrebné sa hneď stresovať. Drobné a nepostupujúce praskliny je možné navyše ľahko a rýchlo doma opraviť. Ako na to a keď už je lepšie spozornieť?

Prečo praskliny v stene vznikajú?

Praskliny v omietke nie sú ničím ojedinelým, najčastejšie sa objavujú v starších domoch alebo bytoch, ale tento problém sa môže objaviť pri novostavbe, a to aj za predpokladu, že všetky práce prebehli správne a dom staval odborník. Niekedy vznikajú praskliny preto, že si omietka zle sadne, príčinou ale môžu byť aj rôzne otrasy, prípadne to, že sa dva materiály stretnú. Problém môže byť aj v samotnom materiáli, môže sa nadmerne zmršťovať alebo začať vysychať.

Ako opraviť praskliny na stene?

Platí, že pokiaľ sú praskliny hlbšie alebo širšie ako pol centimetra, je vhodné poradiť sa o ich vzniku so statikom. V prípade, že sa jedná o drobnejšie praskliny, nejedná sa o nič vážne a opraviť si ich potom môžete v pokoji aj sami doma. Využiť potom môžete niekoľko spôsobov, ako ich opraviť, ide to rýchlo a ľahko.

Príprava je dôležitá

Pokiaľ sa rozhodnete opraviť praskliny v stene doma, je nutné sa na to pripraviť.

  1. Priestor pod sebou, teda podlahu, prikryte, aby sa neušpinila, hlavne sa ale musia praskliny vyčistiť.
  2. Praskliny nesmú byť od prachu, nesmú v nich byť nečistoty, inak sa nemusia podariť ich zacelenie.
  3. Na pomoc si vezmite špachtľu, metličku a štetec.
  4. Škáru potom poriadne očistite nielen od prachu, ale aj od zvyškov muriva.
  5. Na konci opravy určite budete múr brúsiť, po ruke tak majte aj vysávač.

V prípade väčších prasklín potom bude potrebné murivo namočiť, hodiť sa tak môže aj rozprašovač na kvety.

Praskliny v stene
Zdroj foto: ridersuperone / Shutterstock.com

Čím praskliny opraviť?

Na samotnú opravu môžete použiť buď klasickú sadru, alebo akrylový tmel na praskliny v stene. Aplikácia sadry si žiada zdatnejšie ruky, s tým počítajte. Dá sa aplikovať ručne, teda iba prstom, na väčšie praskliny na stenách už ale bude potrebná aplikačná pištoľ. Prstami sa ľahko nanáša akrylový tmel na menšie vlasové praskliny, väčšie praskliny ale vyžadujú oveľa viac materiálu, a tak sa už oplatí mať pištoľ pre ľahšiu aplikáciu.

Pri väčších prasklinách v stene potom počítajte ešte s ich spevnením, čo je tiež dôležité. Ľahko ich spevníte škárovacou páskou, ktorá by mala byť vyrobená na báze sklených vlákien alebo netkaných textílií.

  1. Najprv nanesiete tmel,
  2. potom prasklinu prekryte páskou,
  3. a tmel aplikujte znova.

Nakoniec už len stačí tmel ľahko zbrúsiť, pokiaľ je to potrebné, prasklina sa ešte pretrie farbou. Pozor na silikónové tmely – tie pretrieť nejdú. Akrylový tmel sa dá využiť na opravu prasklín v interiéroch aj exteriéroch, a to na všetky povrchy – až na jednu výnimku, a tou je mramor.

Praskliny na stenách už vás nemusia desiť.


Tipy na ďalšie obľúbené články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.