Ako odstrániť zápach z chladničky? Vyskúšajte tieto triky

Trápi vás zápach v chladničke? Je ťažké udržať v nej sviežosť a čistotu, pomáha aj prevencia. Prečo zápach vzniká a ako ho odstrániť? Vyskúšajte tieto tipy.

Pre krásnu a čistú chladničku bez zápachu je dôležité dôkladné a pravidelné upratovanie, kedy umyjete a utrite dosucha všetky police aj zásuvky. Niekedy ale ani veľké upratovanie chladničky nepomôže, v takom prípade je nutné vložiť všetky nádeje do starých receptov, s ktorými zápach odstránite. Neveríte? Vyskúšajte tieto skvelé tipy.

Prečo zápach v chladničke vzniká?

Najskôr sa ale pozrite na najčastejšie príčiny zápachu v chladničke. Ako prvé sa určite stretnete so zápachom nového spotrebiča. Keď si chladničku priveziete domov a zapojíte ju, ešte niekoľko dní alebo týždňov ucítite zápach typický pre novú chladničku. Tento druh zápachu buď sám vymizne, alebo môžete použiť ľudové odpudzovače pachu.

Druhou najčastejšou príčinou zápachu v chladničke sú pokazené potraviny. Môže sa stať, že v chladničke, niekde úplne vzadu na polici, zabudnete na otvorený jogurt, údeninu alebo akúkoľvek inú potravinu. Jedlo sa začne kaziť, hniť a vypúšťať nepríjemný puch. Ten sa ľahko vsiakne do stien chladničky aj celého prostredia – a len ťažko sa ho zbavíte.

Vedeli ste, že v chladničke nájdete aj odpad, ktorý je nutné čistiť? Nachádza sa väčšinou v zadnej časti chladničky a usadzuje sa v ňom nielen prebytočná voda, ale aj všetok zápach z potravín. Ak ste o odpade chladničky nevedeli, určite sa naň zamerajte a vyčistite ho.

Ako predísť zápachu z chladničky?

  1. V prvom rade nikdy nevkladajte teplé alebo horúce pokrmy do chladničky. Nielen že tak ničíte výkon chladničky, ale pomáhate tak baktériám v ich množení.
  2. Snažte sa tiež chladničku otvárať čo najmenej, jedine tak v nej udržíte stálu teplotu aj prostredie.
  3. Všetky potraviny, ktoré môžu vytvárať zvláštnu arómu alebo zápach, zatvárajte do tesných vrecúšok či krabičiek.
  4. Dôležitá je aj teplota v chladničke, to predovšetkým kvôli nevhodným podmienkam pre baktérie. Optimálna teplota sa pohybuje medzi 0 a 5 °C.
zápach v chladničke
Zdroj foto: goffkein.pro / Shutterstock.com

Ako odstrániť zápach v chladničke?

Vyskúšajte zaručené tipy našich mamičiek a babičiek. Tie si totiž dokážu poradiť so zápachom v chladničke ľahko a rýchlo. Vyskúšajte napríklad silu citróna. Vytlačte citrónovú šťavu, stačí len pár kvapiek. Naneste šťavu na hubku a umyte s ňou chladničku. Zničíte tým všetky baktérie a zápach zmizne.

Podobne funguje aj ocot. Klasický a lacný ocot je totiž skvelý čistiaci prípravok, ktorý je navyše úplne ekologický. Môžete ho použiť pri upratovaní celej domácnosti, skvele pomôže vyčistiť napríklad toaletu a kúpeľňu, kuchynskú linku aj napríklad odkvapkávač kávovaru. Pokiaľ neznášate jeho typickú vôňu, pridajte do octu s vodou aj pár kvapiek obľúbenej esenciálnej vône.

Medzi funkčné pohlcovače pachu patrí aj jedlá sóda. Tá je ďalším ekologickým variantom na čistenie, stačí len trochu jedlej sódy na miske, po pár hodinách sa so zápachom v chladničke pobije. Skvele funguje aj rozpolené jablko alebo mletá káva. Všetky tieto varianty dokážu nasať všetok zápach.

Funkčné pohlcovače pachu

Naše babičky používali na odstránenie pachu pohárik s octom, sáčok s ryžou alebo tiež pomarančovú kôru. Všetky tieto ingrediencie môžete vložiť na malý dezertný tanierik a počkať pár hodín. Potom chladničku otvoríte, vyberiete pohlcovač pachu a zostane vám len čistá a voňavá chladnička.

Zdroj: aftermath.com, recipes.timesofindia.com


Podobné články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.