Shiba inu – čo treba vedieť pred jeho obstaraním

Shiba inu (v slovenskom prepise šiba inu) je pomerne malé ale nesmierne hravé plemeno, ktoré bolo pôvodne šľachtené na lovecké účely. Zo všetkých ďalších „inu“ sú práve šiby tými najmenšími, vďaka čomu si ich veľmi ľahko zamilujete a prepadnete ich hravej náture. Náš dnešný článok preto venujeme informáciám o tomto nádhernom psovi. Dozviete sa v ňom, čo obnáša starostlivosť o neho, aké má správanie aj všetko, čo je potrebné na jeho výcvik.

O plemene

Predkovia japonského psa shiba inu boli na japonské ostrovy privezení pravdepodobne už medzi rokmi 7000 až 8000 pred n. l. zo starej Číny. Vznik samotného plemena sa potom datuje niekedy do roku 300 pred našim letopočtom, kedy sa pôvodné psy skrížili so psami prisťahovalcov a vznikli tak prvé psy so špicatými uši.

Shiba inu teda patrí do rádu japonských špicov, ktoré bolo v roku 1934 dokonca vyhlásené za japonský národný poklad. U nás bol jeho výskyt zaznamenaný prvýkrát roku 1989, kedy k nám bola z Holandska privezená prvá sučka shiba inu.

Ak zvažujete zaobstaranie tohto nádherného japonského špica, pripravte sa na to, že nejde o lacnú záležitosť. Cena shiby inu sa totiž pohybuje okolo 1200 euro až 2500 euro v závislosti od toho, akú využijete chovnú stanicu. Ďalších približne 600 eur je potrebné si vyčleniť na všetky potreby psíka počas prvého roku jeho života.

Vzhľad shiba inu

Shiba inu je pomerne malý pes. Veľkosť shiby inu nedosahuje v dospelosti viac ako 40 cm, čo z neho robí naozaj roztomilého spoločníka. Shiby majú hustú a tuhú srsť s podsadou. Zaujímavosťou na nich je pomerne zvláštne tvarovaná lebka, ktorá má veľmi výrazné čelo. Ušká shiby inu sú špicaté a vztýčené, jeho nos je potom prakticky vždy čierny s relatívne veľkými nozdrami.

Shiba inu svojim vzhľadom veľmi pripomínajú líšku. Sú veľmi dobre osvalení, avšak napriek hustej srsti to príliš vidieť nie je. Veľmi ladne a plynulo sa pohybujú a obvykle majú zakrútený chvost, ktorý sa koncom dotýka chrbta.

Akita ínu vs. shiba inu – rozdiel

Mnoho ľudí si medzi sebou tieto dve japonské plemená pletie a vôbec niet divu. Na prvý pohľad sú od seba prakticky nerozoznateľní. Teda až do tej doby, než ich postavíte vedľa seba. Shiba inu je totiž o poznanie menší. Nižšie sme si preto pre vás pripravili krátke porovnanie týchto dvoch plemien.

Shiba inu

  • Priemerná výška: 35-41 cm
  • Váha: 8-10 kg (psi)
  • 8-10 kg (sučky)
  • Vek dožitia: 12 až 15 rokov
  • Srsť: krátka podsada, tuhá a hustá krycia srsť
  • Uši: vztýčené do špičky
  • Oči: tmavo hnedé

Akita inu

  • Priemerná výška: 61-67 cm
  • Váha: 30-50 kg (psi)
  • 28-40 kg (fenky)
  • Vek dožitia: 10-12 rokov
  • Srsť: krátka podsada, tuhá, hrubá a hustá krycia srsť
  • Uši: vztýčené do špičky
  • Oči: tmavo hnedé
shiba inu vs. akita inu
Vľavo Akita inu, vpravo Shiba inu. Zdroj foto: FunFamilyRu / Shutterstock.com

Ako si môžete z nášho porovnania shiby inu a akity inu povšimnúť, akita inu je takmer dvakrát väčšia ako shiba a váži minimálne 3x toľko, čo shiby. Keďže sa ale jedná o veľmi blízkych príbuzných, iný rozdiel vo vzhľade u nich ale prakticky nenájdete.

Farby shiba inu

Pri shiby ine máte pomerne veľké možnosti, čo sa farebných variantov týka, pričom tými najvyhľadávanejšími sú:

  • čierna shiba inu,
  • hnedá shiba inu,
  • červená,
  • biela.

Pri všetkých týchto variantoch je nutné, aby bola ich srsť v konkrétnych miestach na tele (líce, spodok čeľuste, krk, hrudník, brucho, spodná strana chvosta a vnútorná strana nôh) zafarbená do biela. Toto sfarbenie sa japonsky nazýva „urajiro“ (uradžiro – doslova „biely podklad“) a je charakteristickým znakom všetkých týchto psov i feniek.

Povaha shiby inu

Shiby inu sú veľmi sebavedomými psami, čo je v ich povahe naozaj citeľne poznať. Shiba si totiž rada robí, čo sa jej práve zachce a len ťažko to zmeníte. Na druhú stranu je veľmi lojálna a živá a so svojim pánom si dokáže vytvoriť naozaj silné puto, ktoré len tak niečo neroztrhne. Charakter shiby inu zodpovedá tomu, pre čo boli títo psy vyšľachtení, teda na lov drobných vtákov a zvierat v krovinách. Pokiaľ ho teda necháte bez vodítka pobehovať po lúke, môžete si byť istí, že sa rozbehne za prvým králikom, ktorého uvidí.

Vďaka svojej samostatnosti však shiby dokážu čakať na svojho pána v byte aj dlhé hodiny a ak psovi nachystáte dostatok vody a granúl, nebude ani nijako vyvádzať. Aj napriek tomu sú však shiby pomerne vokálnymi psami, ktoré majú vo svojej zásobe širokú zásobu zvukov od štekania, cez vytie, až po rôzne kňučania, ktorým sa na seba snažia upútať pozornosť.

Medzi základné vlastnosti shiby inu tak patria:

  • tvrdohlavosť,
  • lojalita,
  • ostražitosť,
  • hravosť,
  • sklony k lovu,
  • odťažnosť voči cudzím ľuďom aj zvieratám.

Shiba inu vďaka svojej povahe rozhodne nie je vhodnou voľbou pre niekoho, kto od svojho psa očakáva bezhraničnú poslušnosť a úplný obdiv. Ak ale dokážete k jeho charakterovým vlastnostiam pristupovať s pochopením, odmení sa vám absolútnou lojalitou a láskou.

Shiba inu a deti

Skúsenosti so shibou inu napovedajú, že ak je dostatočne socializovaná, nemá s deťmi problémy, ale ak sú ešte príliš malé, shiba sa k nim predsa len príliš nehodí. Shiby majú naozaj rady svoj priestor a na hranie alebo aj len pohladenie musia mať náladu. Ony samy si totiž určujú, kedy je možné a kedy nie ich pohladiť, čo úplne malé deti z jej správania skrátka nie sú schopné rozpoznať.

Šteňa shiby inu

Šteniatka shiby inu sú naozaj veľmi malé a ihneď si vás získajú svojim podmanivým kúzlom a roztomilosťou. Treba si však uvedomiť, že shiby sú od prírody veľmi odťažené, čo sa týka vzťahu k ostatným ľuďom a zvieratám. Preto je potrebné čo najskôr začať so socializáciou a naučiť psíka na rôzne situácie, ktoré sú súčasťou každodenného života.

Ako sme už tiež spomínali, shiby sú veľmi tvrdohlavé, preto je tiež nutné približne od 8. týždňa začať s výcvikom. Pokiaľ ho totiž podceníte, budete mať so svojim shiba inu problémy, ktoré by mohli viesť až k tomu, že ho už ďalej nebudete chcieť. O výcviku shiby inu si viac povieme v nasledujúcej časti článku.

Výcvik shiba inu

Výchova shiby inu vyžaduje pomerne veľa skúseností. Shiby totiž nemajú žiadny záujem na tom potešiť svojho pána a dokážu byť naozaj veľmi tvrdohlavé. Dá sa povedať, že pokiaľ z výcviku pre nich nič nekvapne, skrátka sa do neho nebudú nijako angažovať. Je teda nutné pri výcviku disponovať skutočne veľkou dávkou trpezlivosti a dôslednosti. Ak totiž niektorú z fáz výcviku podceníte, môžete sa s poslušným psom rovno rozlúčiť.

Absolútne vylúčené je potom počas výcviku hrubé správanie či dokonca násilie. Shiby disponujú vynikajúcou pamäťou a každú krivdu si dokážu zapamätať, preto vedzte, že akonáhle sa k shibe budete správať hrubo, postavia si hlavu a už s ňou nič nenarobíte. K tréningu je nutné pristupovať s dávkou empatie.

Prečítajte si: Obľúbené malé plemeno psa čivava

Starostlivosť o shiba inu

Pri shiby ine je nevyhnutné aspoň raz týždenne pristúpiť k vyčesávaniu ich srsti, inak sa môžete v dome či byte tešiť na skutočnú záplavu chlpov. To platí najmä na jeseň a na jar, kedy shiba inu pĺznu a je nutné po kefe siahnuť pokojne aj 2x týždenne.

Chov shiba inu inak nie je nijako náročný. Rovnako ako každý pes potrebuje aj shiba pravidelný pohyb, pričom veľmi ocenia predovšetkým dlhé prechádzky, ale aj vytrvalostný beh vedľa svojho pána. Miluje pobyt na čerstvom vzduchu a mali by ste mu ho byť schopní dopriať každý deň.

Pokiaľ žijete v meste a riešite, či môžete mať svojho shiba inu v byte, máme pre vás dobré správy. Ak si na byt bude od šteňaťa zvykať a pripravíte ho na všetky situácie aj členov bytu, nebude s tým mať problém. Vďaka svojej samostatnosti dokáže v byte bez ťažkostí prečkať aj dlhé hodiny, kým sa vrátite z práce. Pri správnej výchove je tiež relatívne tichý a nebude tak rušiť susedov.

Kŕmenie shiba inu

Hlavnou súčasťou stravy shiba inu by malo byť mäso. V krmive by sa tak mal vyskytovať čo najmenší obsah bielkovín. Na stravu ale inak shiba nie je vôbec náročná, takže jej môžete granule tu a tam prehodiť za kapsičky či konzervy. Dbajte tiež na patričný pitný režim a nikdy nedovoľte, aby miska s vodou vášho psa zostala dlho prázdna.

Odporúčame prečítať: Čo pes nesmie jesť a prečo?

Kŕmnu dávku pre shiba inu môžete rozdeliť na 1 až 2 časti počas dňa. Shiby vo všeobecnosti vďaka svojej malej veľkosti príliš jedla nepotrebujú. Záleží však samozrejme na ich veku aj intenzite fyzickej aktivity. Šteniatkam dávajte radšej menšie porcie viackrát za deň. Ich tráviaci trakt je totiž veľmi citlivý a príliš jedla by mohlo spôsobiť jeho podráždenie.

Zdravie a choroby shiby inu – na čo si dať pozor?

Shiba inu sú všeobecne veľmi zdravé psy a ak sú naozaj čistokrvné, majú len malú náchylnosť na ochorenie dedičnými chorobami. Aj napriek tomu sa však u shiby môže objaviť napríklad dysplázia bedrového kĺbu vinou nadváhy či nesprávne volenej stravy alebo šedý a zelený zákal. Týmto problémom predídete voľbou vhodnej stravy a pravidelnými návštevami veterinára.

U tohto plemena sa však často môžete stretnúť s rôznymi alergiami, ktoré sú obvykle spôsobené predovšetkým plesňami. Alergie sa najčastejšie prejavujú vyrážkou, hnisavými výtokmi z očí či uší a podobne. Ak takýto problém spozorujete, okamžite sa obráťte na svojho veterinára a preberte s ním ďalší postup.

Prečo si zaobstarať shiba inu

  • Je skvelým a milujúcim spoločníkom
  • Nemá problém s žitím v byte
  • Nadovšetko miluje svoju rodinu
  • Je ostražitým strážcom
  • Je veľmi čistotná

Prečo si shiba inu nezaobstarávať

  • Pri tréningu vyžaduje skutočnú dôslednosť a skúsenosti
  • Má teritoriálne sklony a je veľmi tvrdohlavá
  • Je odťažitá k cudzím ľuďom a zvieratám

Ak uvažujete o tom, že si shibu zaobstaráte ako svojho prvého psa, radšej si to ešte poriadne rozmyslite. Shiby potrebujú naozaj dôsledné vedenie v tréningu a dostatočnú socializáciu, čo si zase vyžaduje skúsenosti a trpezlivosť, ktorými bohužiaľ každý nedisponuje. Ak ju ale dokážete zvládnuť a pochopiť jej miestami až vypočítavé správanie, získate krásneho a milujúceho psa, ktorý bez problémov zapadne do vašej rodiny.

Zdroj: dogtime.com, petplan.co.uk, akc.org, dailypaws.comak


Ďalšie plemená psov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.