Kalísia – pestovanie, liečivé účinky a využitie

Kalísia je pomerne veľmi známym druhom tropickej izbovej rastliny. Má navyše aj celý rad užitočných liečivých účinkov a rozhodne sa preto hodí mať túto rastlinku u vás doma.

Kalísia

Kalísia sa radí medzi vytrvalé rastliny z čeľade křížatkovitých. Celý tento rod zahŕňa dvadsať druhov rastlín. Pestuje sa aj niekoľko okrasných druhov, tieto rastliny však nemajú príliš výrazné kvety. Mávajú svetlé odtiene farieb, často sú ružové či biele. Dospelé rastliny vyháňajú fialkasté výhonky, ktoré sa podobajú lianam. Často sú kalísie sukulentného typu, vzhľadom k tomu by sa teda mohlo zdať, že príliš parády neurobia. Avšak v posledných rokoch sú čoraz častejšie pestované ako izbové rastliny a obľúbené sú hlavne pre svoje liečivé účinky.

Druhy kalísie

Medzi najznámejšie a najčastejšie pestované druhy kalísie patrí spomínaná kalísia voňavá alebo plazivá.

Kalízia voňavá

Inokedy je táto rastlina nazývaná aj kalísia vonná (lat. Callisia fragrans ), ľudovo potom ako zlatý vlas. Ide o druh, u ktorého sú veľmi hojne využívané jeho špecifické účinky. Dokáže totiž pomôcť so stimuláciou imunitného systému a efektne lieči mnoho ochorení. Jej účinky sú skutočne široké, využitie pre ňu doma tak určite nájde každý.

kalísia voňavá
Zdroj foto: Kanda Saelee / Shutterstock.com

Kalísia plazivá

Kalízia plazivá (lat. Callisia repens ) je ďalším z druhov patriacich do tohto rodu. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá je tiež s obľubou pestovaná ako izbová rastlina, nie však pre liečivé účinky. Najväčší úžitok tejto rastliny je využitie ako potrava pre domácich miláčikov, predovšetkým pre korytnačky a agamy, ďalej však aj pre králiky, morčatá, a dokonca aj psy a mačky. Jedná sa o dekoratívnu rastlinu nenáročnú na pestovanie.

Pestovanie kalísie

Pestovanie kalísie vonnej je vzhľadom k jej vlastnostiam vcelku jednoduchá záležitosť. Dokáže sa totiž veľmi ľahko množiť, a navyše bujaro rastie, čo je naozaj užitočné, ak rastlinu hodláte pestovať predovšetkým kvôli zdravotným účinkom. Podzemky ľahko zakorenia vo vode aj v pôde, počas dvoch až troch týždňov môžete tak získať novú rastlinu. Pokiaľ sa rozhodnete kalísiu pestovať doma, mali by ste pre ňu zvoliť ideálne svetlé miesto. Ak jej doprajete slnečné lúče, zaistíte kvalitný rast a dobrú kondíciu rastliny.

Myslite však na to, že ostré slnečné žiarenie by rastline mohlo naopak uškodiť a spálili by ste tak jej listy. Zálievku si žiada pravidelnú a miernu, pri najhoršom však zvládne aj krátkodobé vyschnutie substrátu. Rozhodne to však pre rastlinu nie je ideálne a mali by ste na to dať pozor. Vzhľadom na to, že je pôvodom z trópov a subtrópov, má v obľube vlhkosť a teplo.

Preto pravidelne roste listy kalísie rozprašovačom, aby bola zaistená dostatočná vlhkosť. Teplota sa hodí izbová, v zime potom okolo 12 °C. V období od jari do jesene je vhodné rastlinu prihnojovať aspoň raz za štrnásť dní. Ako zemina sa hodí rašelinový substrát.

kalísia účinky
Zdroj foto: RESTOCK images / Shutterstock.com

Liečebné účinky kalísie voňavej

Kalísia je skvelý antioxidant, ktorý zachytáva voľné radikály a detoxikuje pečeň. Výpočet chorôb , ktoré môžete pomocou kalísie liečiť, je naozaj nesmierny rozsiahly, blahodárne totiž pôsobí na veľmi mnoho orgánov.

Kalísia voňavá má účinky s pozitívnym vplyvom na:

  • prostatu,
  • cysty na vaječníkoch,
  • artrózu,
  • astma,
  • Crohnovu chorobu,
  • Alzheimerovu chorobu,
  • Parkinsonovu chorobu,
  • tlmí bolesti všetkého druhu,
  • pomáha v boji s rakovinou, s obyčajnou chrípkou, kašľom či angínou,
  • znižuje opuchy,
  • liečia orgány tráviacej, pohlavnej či kardiovaskulárnej sústavy,
  • zachováva mladosť buniek,
  • bojuje proti starnutiu,
  • a ešte oveľa viac ďalších závažných ochorení.

Vďaka tomu tak nie je pochýb, že táto rastlina je naozaj zázračná a skrýva neuveriteľnú silu, ktorá pomôže v boji s mnohými neduhmi. Využívané sú predovšetkým horizontálne výhonky rastlín. Pokiaľ na podzemku vyrastie aspoň osem kolienok, ktoré majú hnedofialové sfarbenie, jedná sa o tú najúčinnejšiu časť. Menej účinnými, ale tiež využívanými, sú aj listy.

Medzi účinné látky kalísie patria hlavne:

  • flavonoidy (kvercetín a kempferol),
  • fytosteroly,
  • kyselina gamalinolénová,
  • vitamíny skupiny B, C.

Rastlina je bohatá aj na minerálne látky, predovšetkým vápnik, železo, chróm, bór, meď a selén. Dôležitý je aj obsah alkaloidov, glykozidov a polysacharidov.

Kalísia ako pomoc so závislosťou

Táto kúzelná rastlina dokáže okrem chorôb uľaviť aj od závislosti na nikotíne či alkohole. Ak sa tak nemôžete zbaviť napríklad nepríjemného zlozvyku fajčenia, potom môže byť kalísia riešením pre vás. Vyskúšajte miesto zapálenia cigarety žuť kúsok kalísie. Navyše telu uľaví, pretože zbavuje organizmus škodlivých toxických látok a odľahčuje tak vnútorným orgánom.

Použitie kalísie a recepty

Ponúka sa mnoho spôsobov, ako kalísiu spracovať na následné využitie, predovšetkým podľa toho, na aký problém ju budete chcieť využiť. Poďme sa preto pozrieť na pár tipov na spracovanie kalísie. 

Pre väčšiu účinnosť je vhodné využiť takzvanú Filatovu metódu – časti rastliny pripravené na liečenie vložiť vo vrecúšku do chladu (2-4 °C) a až po troch dňoch ďalej spracovávať. Ide o metódu ruského vedca, ktorý opísal biogénne stimulátory, ktoré rastlina produkuje z posledných rezerv. 

Poďme sa pozrieť na niektoré recepty z kalísie.

Tinktúra z kalísie

Na výrobu tinktúry z kalísie alebo liehového výluhu budete potrebovať bočné podzemky.

  1. Najlepšie odtrhnite tie, ktoré majú aspoň 9 kolienok. Na výrobu si pripravte 40 kolienok aj s koncovými ružicami.
  2. Nakrájajte ich, najlepšie keramickým nožom a následne rozdrvte v mažiari, aby sa účinné látky dobre uvoľňovali.
  3. Potom vložte do perfektne čistého pohára a zalejte 600 ml vodky, prípadne iného silného alkoholu.
  4. Nechajte macerovať v tme aspoň dva týždne, denne pretrepávajte.
  5. Podľa potreby môžete po uplynutí 14 dní scediť potrebné množstvo do malej fľaštičky, zvyšok môžete pokojne nechať lúhovať naďalej.
recepty z kalísie voňavej
Zdroj foto: VIRTEXUE / Shutterstock.com

Podávať môžete trikrát denne nalačno priamo do úst, preventívne je možné užívať raz denne. Maximálnu dávku vypočítate tým, že vydelíte svoju hmotnosť 3x a výsledkom je množstvo kvapiek. Po mesiaci užívania by ste mali mať aspoň týždeň pauzu, aby si telo na liečivku nezvyklo a tá tak nestratila účinok.

Odvar z kalísie

Odvar je jednoduchým spôsobom spracovania rastliny.

  1. Povarte jeden veľký list v litri vody aspoň 15 minút.
  2. Potom ho vyberte, odvar nechajte vychladnúť a potom uložte v pohári do chladu.

Možno ho využívať ako na vnútorné, tak aj vonkajšie použitie. Niekomu tento typ vyhovuje viac ako tinktúra.

Čerstvá šťava z kalísie

Na získanie čerstvej šťavy rozmixujte listy a podzemky pomocou odšťavovača. Prípadne je možné šťavu vytlačiť aj pomocou lisu na cesnak. Na konzumáciu môžete precediť, šťavu však možno využiť aj na obklady veľkých rán, ktoré sa zle hoja. Uchovávať by ste tento produkt nemali dlhšie ako dva dni. 

Masť z kalísie

Ako základ masti si môžete vybrať buď vazelínu alebo nesolenú čistú bravčovú masť.

  1. Rozmixujte kalísiu a miešajte v pomere zhruba 2 diely kalísie a 3 diely vazelíny.
  2. Túto zmes vložte do hrnca spoločne s trochou vody a na miernom plameni nechajte variť hodinu, potom dajte vychladnúť.
  3. Nechajte zmes aspoň 12 hodín odležať, najlepšie však do druhého dňa.
  4. Následne nechajte len ľahko prejsť varom a preceďte.
  5. Po vychladnutí sa oddelí nadbytočná voda, tú zlejte a výsledkom je požadovaná masť.

Skladujte v suchu a tme, na vazelínovom základe vydrží masť až dva roky, v prípade masti zhruba jeden rok.

Ako dobrá prevencia môže poslúžiť aj žuvanie samotnej rastliny bez nutnosti príprav čohokoľvek zložitejšieho. Konzumácia sa hodí napríklad v čase jesene či zvýšeného výskytu prechladnutia a ďalších ochorení ako posilnenie vašej imunity. Žuvať možno podzemok alebo list, zhruba dvojcentimetrový kúsok listu či jedno kolienko po dobu zhruba 30 minút. Rastlinu potom môžete vypľuť, alebo tiež prehltnúť. Ideálne žujte kalísiu raz denne, maximálne trikrát.

Zdroj: groww.fr

Zistite tiež, ako pestovať


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.