Filodendron – druhy, pestovanie a presádzanie

Stálicou medzi izbovými rastlinami je bezpochyby filodendron. Je to dané najmä tvarom jeho listov a taktiež krásne sýtou zelenou farbou, ktorá do interiéru vnáša kus prírody. Ako filodendron pestovať, aby sa mu u vás darilo?

Pôvod filodendronu

Domovinou filodendronov sú tropické dažďové lesy. Až odtiaľ putovali do Európy, kde si ihneď získali srdcia tunajších záhradkárov a milovníkov rastlín, ktorí si rozšírili svoju zbierku exotických rastlín. Nám to teraz už tak nepríde, pretože filodendrony v európskych obydliach zdomácneli a stali sa bežnou izbovou rastlinou. Filodendron vynikne ako solitér v obývacej izbe, hodí sa aj do kancelárií, kde vytvára príjemnú atmosféru na výkon práce. Popínavé druhy filodendronu môžete mať prakticky v každom interiéri.

Druhy filodendronu

Najbežnejším druhom preferovaným v domácnostiach je Philodendron scandens, resp. Philodendron scandens Brasil, teda filodendron previsnutý.

Medzi ďalšie druhy tejto izbovej rastliny patrí napr:

  • Philodendron melanochrysum – filodendron veľký,
  • Philodendron Birkin,
  • Philodendron Brandtianum,
  • Philodendron Verrucosum.

Je filodendron jedovatý?

Áno, filodendron je jedovatou rastlinou – požitie listov môže spôsobiť podráždenie ústnej dutiny a tráviaceho traktu. Otrava sa potom prejaví ako zvracanie, hnačka a nevoľnosť. Pokiaľ by sa šťava z tejto rastliny dostala do očí, môže spôsobiť aj závažný zápal spojiviek.

shutterstock 1946003566
Zdroj foto: Shadow Inspiration / Shutterstock.com

Pestovanie filodendronu

Výhodou filodendronov je ich malá náročnosť na pestovanie. Uspokojí sa aj s tienistým stanovišťom, pretože väčšina druhov nemá rada priame slnečné lúče. Ani v pralese na ne slnko priam nepraží, pretože tam rastú v tieni veľkých stromov. Náročné sú však na vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto by ste im mali pravidelne rosiť listy.

Pôda by mala byť vlhká a teplota by nemala klesať pod 13 °C. Na chlad sú náchylné najmä korene, takže na zimu je vhodné kvetináč obaliť izolačným materiálom – napríklad postaviť na korok alebo polystyrén. Podstatné je vyhnúť sa pri pestovaní filodendronov výkyvom teploty. Tá by mala byť, pokiaľ možno, stála.

Odporúčame: Mucholapka podivná

Problémy pri pestovaní

Môže sa stať, že listy filodendronu na okrajoch slzia. Znamená to väčšinou prevlhčený substrát. Potom je nutné obmedziť zálievku. Príliš vody spôsobuje aj to, že listy zmenia farbu do žltého odtieňa. Pri zalievaní vápenitou vodou alebo keď substrát vyschne, špičky listov hnednú. Podľa tohto ľahko spoznáte, čo rastline chýba a ako napraviť svoje chyby v jej pestovaní.

Starostlivosť o filodendron

Pri výbere vhodného miesta pre filodendrony rešpektujte ich potrebu nepriameho svetla bez slnečných lúčov. Tam, kde by na nich stále slnko upieralo svoje lúče, sa im veľmi páčiť nebude. Koreňový systém tejto rastliny vyžaduje substrát, ktorý bude stále trochu vlhký. Takže od marca do augusta filodendron pravidelne zalievame a raz týždenne rosíme listy.

V zime nie je nutné dbať na pravidelnú zálievku, to môžete trochu obmedziť. Na druhú stranu však nie je vhodné, aby substrát v zime úplne vyschol. Pozor by ste si ale mali dať na premáčanie substrátu, ktorý rastline tiež nesvedčí. V čase výdatnej zálievky tiež rastline doprajte klasické tekuté hnojivo pre izbové rastliny, a to raz za dva týždne.

Filodendrony majú vzdušné korene. Keď konce koreňov popínavých druhov zapichnete do zeminy, zlepší sa tým prívod životodarnej vody k listom. Popínavé druhy filodendronov potrebujú mať oporu v podobe prútika. Ak pestujete previsnutý druh, zaštipujeme výhony, čím podporíte bohaté vetvenie.

Presádzanie a rozmnožovanie filodendronu

Mladé rastliny každým rokom presádzame do väčšieho kvetináča, čím sa podporí ich rast. Vhodné je použiť rašelinový substrát alebo stredne ťažkú ​​humóznu zeminu. Staršie filodendrony potom už nepresadzujeme každoročne, len im vymeníme hornú vrstvu substrátu.

filodendron v črepníku
Zdroj foto: Amverlly / Shutterstock.com

Filodendron patrí k vďačným izbovým rastlinám, do ktorých pestovania sa môže pustiť s kľudom aj začiatočník.

Ďalšie izbové rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.