Orchidea – pestovanie, druhy, hnojenie a presádenie

Orchidey patria medzi najčastejšie pestované kvitnúce rastliny v našich domácnostiach. Starostlivosť o orchideu nie je zložitá a za správne pestovanie sa kvety odmeňujú bohatými kvetmi s nádhernou vôňou.

Druhy orchidey

Existujú rôzne farebné druhy tejto rastliny, najpopulárnejšie sú však tieto:

  • biela orchidea
  • modrá orchidea
  • fialová orchidea
  • žltá orchidea
  • netradičná čierna orchidea.

Máte v pláne dať si kvitnúcu krásu na parapet? Zmyselná orchidea v kvetináči určená na umiestnenie na okno, ktoré je po celý rok v teple, je napríklad druh lišajovec – prekrásne kvitne a pestovanie je vhodné aj pre začiatočníkov. Lišajovec (lat. Orchidaceae Phalaenopsis ), hovorovo označovaná aj ako motýlia orchidea, zvládne aj nejaký ten začiatočnícky nezdar v pestovaní.

Ďalšia odroda vhodná na okno je orchidea Vanda. Síce sa jedná o tropické rastliny, ktoré uvítajú, keď bude v miestnosti po celý rok okolo 20 stupňov, nesmiete ich však dávať na južné okno. Na priame a spaľujúce slnko skrátka nie sú zvyknuté, v tropickom pralese ich chráni príkrov zelene.

Medzi menej náročné orchidey na pestovanie patrí aj orchidea Cattleya alebo Paphiopedilum (tzv. črievičkovec).

Pestovanie orchidey

Zalievanie orchidey

Kvetináč na orchideu môžete mať pokojne priesvitný, pretože väčšina týchto kvetov rastie na stromoch a ich korene tak bývajú svetlu vystavené. Musíte si však postrážiť správnu zálievku. Keď kvetinu prelejete, postaráte sa o pomalé uhnívanie jej koreňov a o nemožnosť kvetu prijímať kyslík. Skrátka orchideu zahubíte. Zalievanie orchidey vyžaduje mäkkú vodu, ideálne dažďovú. Stačí, keď rastlinu v kvetináči raz týždenne ponoríte na niekoľko minút do dažďovej vody, potom ju vytiahnete a necháte dôkladne odkvapkať. Voda sa nesmie dostať do stredovej ružice.

starostlivosť o orchideu
Zdroj foto: Magdalena Skrzypczak / Shutterstock.com

Zazimovanie orchidey

Už sme si uviedli druhy, ktoré vyžadujú konštantné podmienky po celý rok. Existujú ale aj druhy pochádzajúce z vyššej nadmorskej výšky alebo subtropických oblastí, ktoré sú zvyknuté na väčšie striedanie teplôt. Ako pestovať orchideu Oncidium, Cambria alebo Orchidea Dendrobium?

V zime ich umiestnite do chladnej izby (napríklad do spálne) a dbajte na to, aby ste ich pri každom vetraní v miestnosti od okna s mrazivým vzduchom preniesli kúsok ďalej. Na jar ich opäť vráťte na teplé stanovište.

Hnojenie orchidey

Keď si domov prinesiete orchideu, pestovanie sa stane vašim koníčkom. Nenáročná rastlina nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť a bohato jej stačí, keď ju raz za dva týždne jemne pohnojíte. Ani pralesná pôda alebo vzduch nie sú rozhodne presýtené obohacujúcimi látkami, preto to s hnojením určite nepreháňajte. Hnojivo na orchidey by malo obsahovať draslík a fosfor, naopak vápnik rastline dokáže uškodiť.

Presádzanie orchidey

Premýšľate, ako presadiť orchideu? Všeobecne sa táto aktivita príliš často neodporúča, pretože pri nej existuje vysoké riziko zlomenia citlivých koreňov. Keď už však kvetina svojim koreňovým balom z kvetináča odrastá, je čas ju presadiť. Uschnuté hnedé korene môžete kedykoľvek zastrihovať, dajte si ale pozor, aby ste nepoškodili silné hrubšie zdravé korene.

Ideálne obdobie na presadenie orchidey je jar alebo jeseň. Pokiaľ je to možné, rastlinu presádzajte, keď jej odkvitnú kvety a nie ešte pred kvitnutím.

Starostlivosť o orchideu

Keďže táto rastlina pochádza z tropických oblastí, nemá rada suchý vzduch. Ak je u vás doma práve príliš suchý vzduch, doprajte orchidei denne rosenie, zaberie to pár sekúnd. Nikdy však neroste jej kvety, mohli by ste ich poškodiť. Rosíme preto len listy a korene.

Pravidelne kontrolujte, či sa na orchidei neobjavujú škodcovia a prípadne rastlinu proti nim ošetrite. Orchidea sa vám za vašu starostlivosť odmení bohatými kvetmi.

Tipy, ako pestovať ďalšie rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.