Aloe vera – pestovanie a liečivé účinky rastliny

Medzi obľúbené izbové rastliny patrí aj aloe vera. Je to najmä preto, že sa jedná o sukulent, ktorý nie je príliš náročný na starostlivosť. Takže sa hodí aj do bytu, ktorého majitelia často cestujú a na kvety nemajú toľko času.

Okrem toho je aloe tiež významnou liečivkou, takže nie je vôbec na škodu ju mať doma trvalo k dispozícii. Aké sú jej nároky na pestovanie?

Pôvod aloe vera a použitie

Liečivé účinky rastliny aloe vera sú známe už šesť tisíc rokov, kedy s jej pomocou liečili starí Egypťania. Aloe vera však bola využívaná aj v tradičnej arabskej, čínskej a indickej medicíne a dostala sa na výslní aj v medicíne západnej. V Európe sa v stredoveku používala v Španielsku, Taliansku a Portugalsku a postupne sa dostala do ostatných štátov. 

V súčasnej dobe sa aloe vera pestuje najmä v subtropických a tropických oblastiach na plantážach a využíva sa komerčným spôsobom na výrobu potravinových (napr. aloe vera nápoj na pitie), lekárskych doplnkov (napr. aloe vera gél alebo sprej prvej pomoci) a kozmetických produktov (napr. aloe vera šampónov na vlasy, sprchových gélov, pleťových krémov a aloe masiek na tvár).

Účinky aloe vera

Na liečenie sa využíva jednak chladivý aloe vera gél alebo sprej z čerstvých listov a potom aj latex, ktorý sa získava z vodivých pletív v liste. Bezfarebný gél je vynikajúcim prostriedkom na popáleniny a drobnejšie poranenia alebo odreniny. Priemyselne sa tiež konzervuje. Naproti tomu latex alebo šťava z aloe vera sa používa vnútorne ako veľmi účinné preháňadlo. Latex sa väčšinou suší a predáva v podobe tmavej živicovej látky.

rastlina aloe vera
Zdroj foto: noomsitiracht / Shutterstock.com

Aloe vera alebo pravá obsahuje:

  • aminokyseliny,
  • polysacharidy,
  • steroly,
  • enzýmy,
  • minerálne látky – sodík, draslík, chlór, mangán, horčík, vápnik, meď, chróm, železo, selén, fosfor
  • vitamíny – B 1 , B 2 , B 6 , C, cholín, kyselina listová, betakarotén,
  • antioxidanty.

Popri tom, že napomáha tráveniu, vie zlepšiť imunitný systém a hojiť zápaly. Zároveň funguje aj ako prevencia pred niektorými nádorovými chorobami. Rozhodne sa oplatí pestovať ju doma ako užitočnú izbovú rastlinu. Nielenže vytvorí v byte príjemnú atmosféru svojou prítomnosťou, ale zároveň je kedykoľvek k dispozícii ako liečivo.

Pestovanie aloe vera

Je síce nenáročnou izbovou rastlinou, ale na kvalitný priepustný substrát si potrpí. Ideálna je zmes piesku a rašeliny alebo ľahká hlinitá pôda zmiešaná s hrubozrnným pieskom. Nemal by chýbať ani dobrý odležaný záhradný kompost. Súčasne s ním treba do nádoby, v ktorej aloe vera budete pestovať, dať drenáž v podobe niekoľkých kameňov. Môžete si ju vypestovať zo semien, ale asi jednoduchšou voľbou bude kúpa sadeničky v kvetinárstve.

Aké vybrať stanovište

Rasltina má rada teplo, slnko a svetlo. Aloe vera sa bude dariť na parapete okna na južnej strane bytu, kde na nej bude svietiť aspoň osem až desať hodín slnečného svitu denne. Ak začnete pozorovať, že rastline aloe vera sa farbia listy do hneda, doprajte jej zmenu stanovišťa a dajte ju radšej na menej preslnené miesto.

Sukulentná aloe vera je teplomilná, ale celkom dobre znáša aj teploty, ktoré klesajú pod bod mrazu. Nevadí jej, keď je mínus štyri stupne Celzia, takže aloe vera môžete pestovať aj vonku, napríklad na terase v črepníku, a to až do jesene. 

Ako často zalievať a hnojiť aloe vera

AKo sa správne starať o aloe vera? Zálievanie tejto izbovky je potrebné prispôsobiť ročnému obdobiu. Zatiaľ čo v lete vyžaduje výdatnú zálievku s tým, že vždy treba počkať, až substrát vyschne, v zime bude vďačná za zálievku raz za štrnásť dní. To, že rastlina potrebuje vodu, spoznáte ľahko. Listy sa krútia a sú stenčené. Pozor by sme si rozhodne mali dať na preliatie, mohlo by dôjsť k uhnívaniu koreňov.

V letnom čase je vhodné raz za dva až tri týždne pridať do zálievky minerálne hnojivo, ktoré by malo mať vyšší obsah draslíka. V zime aloe vera nehnojíme. Na jar sa potom vymieňa vrchná časť zeminy. Presadzovať rastlinu nie je potrebné.

starostlivosť o aloe vera
Zdroj foto: hipjang / Shutterstock.com

Rozmožovanie aloe vera

Keď je leto, môžeme si pripraviť odrezky z minimálne dva roky starej aloe vera a z nich si vypestovať nové rastliny. Odrezky nasadíme do dobre priepustného piesčitého substrátu. Pokiaľ chcete skúsiť vypestovať rastlinu zo semien, nasaďte ich na jar, keď teplota vonku dosahuje už 21 stupňov Celzia.

Na starostlivosť nenáročná aloe vera je zásobárňou vitamínov, minerálov a ostatných zdraviu prospešných látok. Nie je na škodu ju mať doma ako peknú izbovú rastlinu, ktorá lieči.

Ďalšie obľúbené izbové rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.