Svokrin jazyk: pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Svokrin jazyk je nenáročná izbová rastlina, ktorá sa dnes teší veľkej obľube. Ako pestovať svokrin jazyk a či je táto izbovka naozaj jedovatá si vysvetlíme v článku.

Interiér bytu si možno vylepšiť aj obstaraním izbových rastlín. Sú príjemným spestrením obydlia, dodajú mu na nápaditosti a zaujímavosti. Niektoré izbovky sú na pestovanie náročné, potrebujú časté zalievanie a inú starostlivosť, čo môže často zastrašiť tých, ktorí neoplývajú časom nazvyš. Aj pre nich však existujú rastliny, ktoré im urobia radosť. Jednou z nich je kvet svokrov jazyk. Aké pravidlá treba dodržať pri jeho pestovaní?

Sansevieria (svokrin jazyk)

Sansevieria, ľudovo povedané aj svokrin jazyk alebo tenura, pochádza z Afriky, rastie v Keni i Tanzánii. Nájdete ju však aj na Arabskom polostrove, v Indii, Srí Lanke alebo Barme. Miluje subtropické oblasti. Pestuje sa na plantážach kvôli technickému vláknu, ktoré je možné z nej získať. To dobre konkuruje jute i sisalu a vyrábajú sa z neho lodné laná, rybárske siete aj hrubé textílie, ktoré odolávajú vode.

Má pevné, špicaté listy, ktoré vyrastajú priamo zo zeme alebo z krátkeho stonky. Majú zelenú farbu s rôznymi odtieňmi, často sú zdobené priečnymi alebo podĺžnymi pruhmi v svetlejšej alebo tmavšej zelenej, žltej alebo bielo-sivej farbe. Tenury môžu dosiahnuť rôzne výšky, od malých druhov, napr. zakrpatený svokrin jazyk, ktoré sú vysoké len pár centimetrov, až po tie, ktoré vyrastú nad meter.

kvet svokrin jazyk
Zdroj foto: Svetlana Glazkova / Shutterstock.com

Druhy svokrinho jazyka

Sansevieria je rodom vytrvalých rastlín, ktoré sú príbuzné agáve. Z rodu Sansivieria pochádza ďalších približne 70 druhov. Tieto rastliny sú obľúbené pre svoju nenáročnosť, odolnosť voči suchu a schopnosť prežiť v menej osvetlených interiéroch. Do tohto rodu patrí aj obľúbená izbová rastlina Sansevieria trifasciata, pre ktorú sa vžil názov svokrov jazyk. Tu je niekoľko ďalších populárnych druhov a kultivarov:

  • Sansevieria trifasciata ‘Laurentii’ – asi najznámejší kultivar, má zelené listy s jasnými žltými okrajmi.
  • Sansevieria trifasciata ‘Hahnii’ – tento kultivar tvorí nízku, hustú ružicu listov a dorastá do výšky 30 centimetrov.
  • Sansevieria cylindrica – má dlhé, valcovité listy, ktoré môžu vyrastať priamo nahor alebo sa môžu ohýbať v rôznych smeroch.
  • Sansevieria zeylanica – má tmavozelené listy s jemnými bledými pruhmi a je známa svojou odolnosťou.

Je svokrin jazyk jedovatý?

Tenúry obsahujú v slize látky, ktoré pôsobia antisepticky. Niektoré druhy sa preto využívajú pri prvej pomoci. Pozor si treba dávať na to, aby listy nezačali konzumovať vaše deti. Svokrin jazyk je jedovatá rastlina. Požitie listov môže spôsobiť nevoľnosť, problémy s trávením a zvracanie. 

Pestovanie svokrinho jazyka

Pestovanie Sansevierie (často označovanej ako kvet svokrin jazyk) je pomerne jednoduché, vďaka čomu je táto rastlina obľúbená medzi začiatočníkmi aj skúsenými pestovateľmi.

Sansevieria preferuje jasné, nepriame svetlo,nevadí jej však ani polotieň. V zime je ideálnym miestom okenný parapet na východnej alebo západnej strane. Cez leto môže teplota vystúpať až k 25 °C, v zime by sa ale mala pohybovať okolo 14 °C. Tieto rastliny si šikovne poradia aj s ústredným kúrením, preto pokojne môžete pestovať svokrin jazyk aj vo vykúrenej spálni.

Vedeli ste, že z pohľadu starého umenia feng shui svokrin jazyk považujeme za pozitívny prvok v interiéry, ktorý vyvažuje energie a prispieva k pocitu pokoja a stability. Aj keď niektoré prístupy Feng Shui odporúčajú obmedziť prítomnosť rastlín v spálni, svokrin jazyk je výnimkou, a to kvôli svojej schopnosti uvoľňovať kyslík v noci, narozdiel od iných rastlín, a podporovať tak lepší spánok.

Zalievanie a hnojenie

Starostlivosť o svokrin jazyk nie je nejako zvlášť náročná. Čo sa zálievky týka, tak menej je niekedy viac. Je ideálnou izbovou rastlinou pre zábudlivých. Naozaj nemá rada premokrený substrát, mohli by jej uhynúť korene a začala by chradnúť. Medzi jednotlivými zálievkami necháme zeminu preschnúť a až potom jej doprajeme ďalšiu dávku vody. V zime ale zalievanie svokrinského jazyka obmedzíme na raz za dva týždne, keďže rastlina je v období odpočinku.

Listy tejto izbovej rastliny veľmi často priťahujú prach. Preto ich čistíme, ale nerosíme, pretože to nie je nutné.

Hnojíme iba v letnom vegetačnom čase od mája do augusta tekutým hnojivom pre izbové rastliny, ktoré raz za mesiac pridáme do zálievky. Použiť je možné aj hnojivo na sukulenty. Ak by sme svokrin jazyk hnojili častejšie, riskujeme nedostatočné vyfarbenie listov, ale rastlina sa odvďačí bujným rastom.noci, narozdiel od iných rastlín?

Presádzanie svokrinho jazyka

Svokrin jazyk má plytké korene, preto mu viac vyhovuje skôr plytká a širšia nádoba. Mladé rastliny presádzame každým rokom na jar, starším stačí presádzanie raz za tri roky. Nádoba by mala mať na dne drenáž v podobe štrku, keramzitu alebo drobných kamienkov. Ako vhodná zemina sa javí zmes drnovky, listovky, rašeliny, hliny a piesku v pomere 2:2:1:1:1.

Tip: Ak máte radi izbové rastliny vyskúšajte lopatkovec. Nie je náročný na pestovanie.

rozmnožovanie kvetu svokrin jazyk
Zdroj foto: Mike_shots / Shutterstock.com

Rozmnožovanie svokrinho jazyka

Ako rozmnožiť svokrin jazyk? Sansevieria sa ľahko rozmnožuje delením rastliny alebo rezaním listov.

Rozmnožovanie delením – táto izbová rastliny má koreňové podzemky, vďaka čomu je možné svokrin jazyk veľmi dobre množiť. Jednoducho ich pri presádzaní od seba oddelíte a zasadíte každý zvlášť. 

Rozmnožovanie odrezkami – na rozmnoženie svokrinského jazyka je ale možné využiť aj odrezky. Vezmete dlhý list, ktorý ostrým nožom nakrájate na viac častí, z ktorých vypestujete novú rastlinu. Odrezky môžete dať do suchého piesku a priklopiť zaváracím pohárom. Vďaka priaznivej mikroklíme rastliny čoskoro zakoreniu. Alebo ho nasadíte do substrátu pre sukulenty do hĺbky asi 1 centimeter.


Tipy na ďalšie izbové rastliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.