Lopatkovec: Pestovanie, rozmnožovanie, starostlivosť

Lopatkovec (Spathiphyllum)  je zaujímavá izbová rastlina, ktorú si obľúbite. Tieto izbovky nie sú náročné na pestovanie a budú vás opakovane tešiť svojimi veľkými, tropicky vyzerajúcimi kvetmi.

Ako vybrať správnu izbovú rastlinu?

V každom byte sú trochu iné podmienky na pestovanie rastlín. Najdôležitejšími aspektmi pri výbere izbových rastlín je množstvo svetla, vlhkosť a teplota v byte alebo dome. Než sa vydáte na nákup, dobre si rozmyslite, kam konkrétne budete chcieť novú rastlinku umiestniť. Pri nákupe izbových rastlín je vždy lepšie navštíviť špecializované záhradníctvo alebo kvetinárstvo. Súkromní záhradníci dávajú svojim rastlinám nadštandardnú starostlivosť, často ich množia sami alebo ich odoberajú od skúsených pestovateľov. Každý nadšený záhradník vám tiež rád poradí s výberom. Rastliny predávané v supermarketoch sú väčšinou pestované v halách pod umelým osvetlením. Naozajstné slnečné svetlo u vás doma je potom pre rastlinku prekvapením a tak trochu šokom. Môže sa preto stať, že vám lopatkovec v spálni či obývačke rýchlo uhynie.

Lopatkovec 

Lopatkovec (lat. Spathiphyllum) nesie aj označenie ľalia mieru. Odkiaľ pochádza? V prírode rastú lopatkovce v tropických a subtropických oblastiach, a to až v 50 rôznych druhoch. Najlepšie sa im darí v dažďových pralesoch, kde sú súčasťou bohatého nízkeho porastu. To nám napovedá, že tieto kvety potrebujú na to, aby dobre prospievali, dostatok vzdušnej vlhkosti a tepla.

lopatkovec
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Výhodou je, že dobre znáša aj tienisté prostredie, môžete ich teda umiestniť aj do tmavých kútov bytu. Rovnako ako mnoho ďalších izbových rastlín, lopatkovec skvele čistí vzduch. Filtruje zo vzduchu vysoko škodlivé chemické látky, a to konkrétne oxid uhoľnatý, benzén a formaldehyd. Medzi ďalšie prírodné čističky vzduchu patria napríklad monstery, zelence, svokrin jazyk, draceny, fikusy a ďalšie.

Druhy lopatkovca

Ako bolo spomenuté existuje niekoľko druhov lopatkovca, najznámejšie však sú: 

  • lopatkovec wallisov ( lat. Spathiphyllum wallisii ) – dorastá do výšky cca 30 cm. 
  • lopatkovec sensation – dokáže dorásť takmer do výšky 2 metrov.
  • lopatkovec petite – dorastá do výšky 60 cm, je vhodný na rozmnožovanie pomocou odrezkou.

Pestovanie lopatkovca

Vlhkomilný lopatkovec potrebuje v prvom rade dostatočnú zálievkuAko polievať lopatkovec? Ak ho umiestnite do veľmi teplej izby, zalievajte ho aj trikrát týždenne. Jednoducho vyskúšajte strčiť do hliny prst, mala by byť stále vlhká. Prebytočnú vodu ale z misky pod kvetináčom vylievajte. Pokiaľ je v miestnosti suchý vzduch, striekajte okolie listov vodou z rozprašovača. Kvety lopatkovca neroste. Rastlina vám dá jasne najavo, či je s vašou starostlivosťou spokojná.

Ak začnú listy uvädať, je nutné zalievať častejšie. Naopak hnednutie kvetov lopatkovca alebo čierne škvrny na listoch vám naznačia, že zalievate príliš.

pestovanie lopatkovca
Zdroj foto: Inna Kot / Shutterstock.com

Hnojenie lopatkovca

Pokiaľ vás trápi, že lopatkovec nekvitne, doprajte mu bežné hnojivo pre izbové rastliny. Siahnuť môžete aj po hnojive v tyčinkách, ktorým hnojte rastlinu v malých dávkach niekoľko týždňov. Zakrátko by ste sa mali dočkať objemných, bielych alebo svetlo zelených kvetov s výraznou tyčinkou vo vnútri.

TIP: Zaujímavou izbovou rastlinou je aj zelenec. Ako ho pestovať?

Kam lopatkovec umiestniť?

Lopatkovec by mal mať dostatok tepla a svetla, priame slnko mu však škodí, takže na okenný parapet ho neumiestňujte, to však neznamená, že v blízkosti okien byť nemôže. Dokonca sa dá pestovať aj na záhrade alebo na balkóne, musí mať ale tieň. Pokiaľ budete rastlinu vystavovať slnku, začnú hnednúť listy, a nakoniec aj úplne zoschnú. Ideálne je preň tak práve rozptýlené svetlo.

Rozmnožovanie lopatkovca

Pokiaľ cítite, že začína byť vášmu lopatkovcovi kvetináč malý, doprajte mu viac priestoru a presaďte ho. Ako presadiť lopatkovec? Najvhodnejším obdobím pre tieto zásahy je vždy jar. Lopatkovce nevyžadujú žiadny špeciálny substrát (na rozdiel od orchideí a iných náročných kvetov). Siahnite teda po bežnom substráte pre izbové rastliny.

presádzanie rastliny lopatkovec
Zdroj foto: Iryna Imago / Shutterstock.com

Rozmnožovanie lopatkovca tiež nie je žiadna veda. Na jar ho vyberte z kvetináča a jemne oddeľte postranné trsy aj s koreňmi. Tie nasádzajte do nových malých kvetináčov. Nezabudnite zalievať!

Presádzanie lopatkovca

S presádzaním si tiež nemusíte vôbec lámať hlavu, rastlina potrebuje presadiť iba v prípade, že už je príliš veľká a jej doterajší kvetináč by mohol začať byť tesný. Že je čas rastlinu presadiť spoznáte podľa toho, že bude potrebovať viac vody alebo sa objavia zažltnuté listy.

Je lopatkovec jedovatý?

Odpoveď je áno. Ak máte doma malé dieťa, mačku, psa alebo iné milé zvieratko, ktoré rado ochutnáva zakázané ovocie, dajte si pozor na túto izbovú rastlinu. 


Tipy na ďalšie rastliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.