Čistička vzduchu: Zariadenie vhodné nielen pre alergikov

Čistička vzduchu dokáže zbaviť vašu domácnosť prachu, roztočov, baktérií aj peľu. Poďme si na ňu “posvietiť” a ukázať si základné parametre, ktoré je potrebné pri výbere čističky vzduchu do vášho príbytku vziať do úvahy. 

Historický vývoj 

Vyhľadať prapôvodnú čističku vzduchu by dalo veľkú prácu, pretože jej vývoj ide ruka v ruke s vývojom filtrácie. Za predchodcu by sme mohli považovať respirátor, a to je už naozaj stará záležitosť. Prvé nápady okolo použitia respirátora mali pri kopaní v baniach ešte pred narodením Krista. Vývoj vzduchových filtrov sa podstatne pohol v 19. storočí v snahe uľahčiť prácu hasičom a veľké pokroky sú zaznamenané počas oboch svetových vojen, kedy vznikali prvé čističky na domáce použitie. Až na prelome storočia sa začali predávať v znateľne väčšom množstve. Neminul ich ani náhly technologický vývoj.

Hoci dnes majú niektoré moderné čističky až nadpozemský dizajn, princíp je triviálne jednoduchý. Znečistený vzduch je ventilátorom nasávaný, prejde rôznymi filtrami a do miestnosti sa vracia očistený. Navyše niektoré typy bývajú vylepšené o ionizátor, zvlhčovač vzduchu alebo UV lampu.

Kam čističku vzduchu umiestniť 

Nutné je pamätať na to, že čistička vzduchu sa používa v uzavretých priestoroch. Najviac ju teda využijeme v miestnosti, kde spíme, poprípade v kancelárii a všade tam, kde trávime veľa času. 

V jej okolí by malo byť dostatok voľného priestoru na cirkuláciu vzduchu. Ideálne je, aby bola situovaná v strede miestnosti, vo vyššej polohe. Nemali by ste zbytočne vetrať (stačí “nárazovo” len jedenkrát) a nechávať otvorené dvere alebo okná, pretože čistička tak nebude môcť efektívne prefiltrovať stále nový, prichádzajúci vzduch z vonku. 

Pre koho sú čističky vzduchu vhodné 

Čističky vzduchu budú známe predovšetkým alergikom, ktorým pomáha na nepríjemnú alergiu zabudnúť aspoň doma a pohodlne dýchať. V niektorých prípadoch silnej alergie je čistička vzduchu dokonca nevyhnutná. Ďalej sa odporúča čistiť vzduch malým deťom. Tie sú na rôzne nečistoty v ovzduší omnoho náchylnejšie ako dospelí. Čistička vzduchu s aktívnou likvidáciou pachov je často používaná napríklad aj v kuchyniach. 

Zdroj foto: 1989studio / Shutterstock.com

Filter – srdce čističky vzduchu

Keby neboli filtre, neboli by ani čističky vzduchu. Dobré čističky obsahujú jediný filter – býva kombináciou všetkých nižšie spomínaných technológií. Životnosť filtra sa líši, býva približne 6–12 mesiacov (pri menšom využití môže vydržať aj 3 roky). Cenové rozpätie je tiež široké (cca od 70 do 300 EUR). 

HEPA filter

Toto slovo aspoň podvedome počul už snáď každý z nás. HEPA filter, anglicky „ High Efficiency Particulate Air filter “, čiže „ vysoko efektívny vzduchový filter častíc “, je zložený zo sklenených vlákien zformovaných do plochého listu podobného papieru, naskladaného tak, aby sa zväčšila celková plocha priechodu vzduchu. Jedná sa o veľmi účinný filter, ktorý dokáže zachytiť až 99,9% nečistôt o veľkosti 0,3 μm.

Okrem čističiek vzduchu sa často HEPA filtre predávajú do vysávačov, ale podstatné využitie majú aj v zdravotníctve či dokonca vesmírnom inžinierstve.

Uhlíkový filter

Alebo tiež aktívny karbónový filter, funguje na inom princípe. Uhlík je totiž prírodný pohlcovač, ktorý pri prechode vzduchu zachytáva molekuly plynu. Tento filter zachytí častice „iba“ o veľkosti 0,5 μm – 50 μm, takže v tomto ohľade nie je tak účinný ako HEPA filter. Oproti nemu ale lepšie eliminuje zápach a prchavé organické látky.

Používa sa nielen na filtráciu vzduchu. Pre svoje vlastnosti má široké spektrum použitia, ako je napríklad filtrácia vody a spracovanie priemyselných plynov. Môžeme ho nájsť v aute alebo v cigaretových filtroch.

Formaldehydový filter

Alebo tiež TiO2 filter. TiO2 je zlúčenina kyslíka a titánu, konkrétne sa nazýva oxid titaničitý a funguje ako fotokatalyzátor, tzn. že chemicky reaguje pri dopade UV svetla. Zjednodušene povedané ide o to, že pokiaľ naň svieti UV svetlo, čistí, dezinfikuje a ničí nebezpečné plyny (napr. všadeprítomný formaldehyd) v blízkom okolí. To sú prínosné vlastnosti na čistenie vzduchu v miestnosti, preto niektoré čističky vzduchu obsahujú UV lampu.

Okrem filtrácie vzduchu má skutočne veľmi široké využitie. Používa sa pri výrobe farieb, kozmetiky alebo dokonca potravín (E171), v automobilovom priemysle, v lekárstve a tak ďalej.

Antibakteriálny filter

Ďalšou možnosťou čistenia a dezinfikovania je antibakteriálny filter. Využíva pre svoju funkciu nanočastice striebra a účinne tak ničí všetky možné baktérie a vírusy. Nevýhodou tohto filtra môže byť obmedzená životnosť, pri aktívnom využívaní už po 3 mesiacoch stráca na účinnosti.

Predfilter a ďalšie uvádzané filtrácie

Okrem spomínaných sa odporúča použitie hliníkového predfiltra, ktorý si môžete predstaviť ako sito, ktoré predlžuje životnosť filtra. Predajcovia zastávajú pravidlo, že čím viac filtrov čistička má, tým lepšie sa predá a tak medzi filtre niekedy radia aj technológie, o ktorých si ďalej povieme.

Zdroj foto: William Potter / Shutterstock.com

Kombinované čističky vzduchu  

Veľmi často čističky vzduchu využívajú rôzne technológie, ktoré fungujú aj ako samostatné prístroje. Viete, akú máte doma vlhkosť a koľko záporných iónov vám tam lieta?

Čistička vzduchu so zvlhčovačom

Pokiaľ ste bývali v nezateplenom panelákovom byte bez plastových okien, pravdepodobne ste túto problematiku už riešili. Vlhkosť v takom byte klesala až pod 20 a citlivým ľuďom tak spôsobovala rôzne zdravotné komplikácie. Riešilo sa to všelijako – napríklad nádobami s vodou položenými na kúrenie. 

Technológie pokročili, a tak je dnes v predaji zvlhčovač, ktorý sa často stáva súčasťou čističky vzduchu do bytu (zvlhčovač a čistička vzduchu 2 v 1). Optimálna vlhkosť pre človeka je v rozmedzí 40-60%, pri nižšej vlhkosti dochádza k oslabeniu organizmu, suchej pokožke, kašľu či páleniu očí.

Odvlhčovač s čističkou vzduchu 

Na druhej strane, vzduch s dlhodobo vysokou vlhkosťou, tj. nad 60%,  je taktiež pre ľudský organizmus škodlivý. V tomto prostredí sa vytvárajú ideálne podmienky pre množenie roztočov, plesní a iných baktérií, ktoré sú silným alergénom. Ak vám obyčajné vetranie priestoru nepomáha s takto vysokou vlhkosťou, je vhodné siahnuť po odvlhčovači s čističkou vzduchu. Ten vzduch postupne vysúša za pomoci vykurovacieho telesa, avšak čistenie vzduchu je len akousi prídavnou funkciou. V prípade silného znečistenia ovzdušia alebo pri respiračných problémoch typu alergia, je vhodnejšia samostatná čistička vzduchu s ionizátorom (viz. nižšie).  

Čistička vzduchu s ionizátorom

Ióny sú elektricky nabité častice, ktoré môžu byť kladné a záporné. U tých kladných iónov experimenty ukazujú, že môžu mať negatívny vplyv na ľudské zdravie, prejavujúce sa napr. bolesťou hlavy, nadmernou únavou, depresiou. Oproti tomu záporné ióny majú kladný vplyv (irónia, že?) na ľudské zdravie a psychickú pohodu.

 Vybavujete si vôňu čerstvého vzduchu tesne po búrke? V takom prípade počet záporných iónov býva cez 50 000/ cm3 . Smutné je, že v byte a kancelárii hodnota klesá až pod 100 iónov/cm 3 . Okrem toho ionizátor zabudovaný v čističke vzduchu pomáha s elimináciou prachu – jeho zhlukovaním a následne lepšiemu zachyteniu vo filtri. Navyše má potom vzduch akýsi čerstvý nádych.

Zdroj foto: NUTZUKO49 / Shutterstock.com

Ako vybrať čističku vzduchu

Výkon

Pokiaľ vás niektoré argumenty presvedčili o nákupe, tak si v prvom rade urobte jednoduchý výpočet veľkosti priestoru, kam chcete čističku vzduchu umiestniť. Výkon sa udáva v m3/hod, teda za ako dlho dokáže čistička daný priestor vyčistiť.

Pokiaľ je výkonnejšia, dokáže priestor vyčistiť rýchlejšie. Márne tak budete hľadať čističku vzduchu na klasické batérie typu AA či AAA. Čistička vzduchu pre alergikov a astmatikov by mala prefiltrovať vzduch viackrát (odporúča sa aspoň 3 – 4x). U ľudí bez respiračných problémov stačí vzduch v uzavretom priestore prečistiť len 2x. 

Hlučnosť

To sa hodí, ak sa zameriate na ďalší potrebný parameter – hlučnosť. Tá sa udáva v decibeloch (dB). Pokiaľ chceme v prítomnosti čističky spať, je dobré sa na to zamerať. Pri umiestnení v spálni či detskej izbe sa poobzerajte po tzv. nočnom režime, kedy čistička okrem vypnutia displeja ponúka aj tichý chod (hluk npresiahne 30 dB). 

Ovládanie

Často bývajú čističky navrhnuté pre nepretržitú prevádzku, kedy snímajú znečistenie vzduchu a podľa potreby zapínajú ventiláciu. Nie je to ale jediný spôsob. K dispozícii môžete mať diaľkový ovládač pre pohodlné zapínanie podľa ľubovôle.

Drahšie modely dokonca ponúka možnosť Wi-Fi či napojenie na múdru domácnosť. Dajte čističku vzduchu do zásuvku, chodte do práce a pred príchodom ju jednoducho na diaľku zapnite a vyčistite v byte vzduch. 

Typ filtrácie 

Spomenuli sme si rôzne druhy filtrov. Keď to zhrnieme, pre maximálny efekt by mala najlepšia čistička vzduchu obsahovať HEPA filter, uhlíkový filter a formaldehydový, popr. antibakteriálny filter. Ďalšie filtre svedomito preverujte, môže ísť o zbytočný reklamný blud. Pri výbere sa tiež zaujímajte o cenu náhradného filtra. Výmena by sa vám mohla dosť predražiť. Ďalej potom zvážte potrebu zvlhčovača vzduchu a ionizátora.

Doplnkové funkcie

Po primárnych kategóriách (výkon, hlučnosť, filtrácia, …) je dobré sa zamerať aj na doplnkové funkcie, ktoré vám v konečnom dôsledku uľahčia alebo iným spôsobom spríjemnia používanie. Samozrejme, záleží len na vašich nárokoch a  preferenciách. Čistička vzduchu môže disponovať napríklad užitočným senzorom znečistenia ovzdušia a škodlivín, automatickou úpravou výkonu (auto režim), časovačom vypnutia a zapnutia a podobne. 

Zdroj foto: Yuttana Jaowattana / Shutterstock.com

Najlepšie čističky vzduchu podľa recenzií

Pred kúpou je dobré zamerať sa aj na recenzie čističiek vzduchu a názory vašich známych, ktorý s týmto zariadením majú skúsenosti. Vo všeobecnosti patrí medzi najznámejších výrobcov v tejto oblasti Xiaomi, Winix, Ionic-Care, Sencor, Eta alebo Philips. V skratke vám povieme, ktoré čističky vzduchu obstáli najlepšie a sú považované za aktuálne TOP produkty.

Pozn. cena sa odvíja prevažne od výkonu čističky vzduchu, spôsobu filtrácie a extra funkcií. 

Cenová kategória nad 200 EUR

  1. Winix ZERO PRO – čistička vzduchu s ionizátorom, malá hlučnosť a možnosť automatického režimu. Vhodná do veľkých priestorov. 
  2. Rohnson R 9600 – porovnateľné funkcie ako pri Winix Zero Pro za nižšiu cenu.
  3. Xiaomi Air Purifier – čistička vzduchu s automatickým režimom a jednoduchým ovládaním pomocou mobilnej aplikácie, vysoký vzduchový výkon, chýba však ionizátor. 

Cenová kategória do 200 EUR

  1. ETA Ventum 1569 90000 – čistička s ionizátorom a UV lampou, chýba však dialkové ovládanie a je o niečo hlučnejšia. 
  2. Concept CA 10000 Perfect Air – UV lampa a ionizátor sú súčasťou, neobsahuje však automatický režim a má vlabší výkon
  3. Domo DO264AP – ionizátor, funkcia signalizácie výmeny znečisteného filtra, lacná, chýba automatika a časovač.  

Zdroj: healthline.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.