Diaľničná známka Maďarska 2024 – kde kúpiť a aké sú ceny

Cestujete cez Maďarsko? V tom prípade si nezabudnite kúpiť diaľničnú známku Maďarska. Poradíme vám, na čo si dávať pozor pri kúpe diaľničnej známky a aké sú aktuálne ceny.

Od 1. 1. 2024 zdražili všetky druhy dialničnej známky Maďarska, pripripravte sa teda, že si za ňu mierne priplatíte.

Prečo sa nevydať do krásneho Maďarska, ktoré síce nepatrí k obvyklým dovolenkovým destináciám, ale aj napriek tomu môžete v tejto krajine objaviť mnoho nepoznaných skvostov a pamiatok. Rovnako ako v iných štátoch, je aj diaľničná sieť v Maďarsku spoplatnená. Poďme sa teda spoločne pozrieť na pár užitočných rád a tipov, na ktoré by ste si mali dať pri ceste pozor.

Diaľničná známka Maďarska pre motocykle a vozidlá do 3,5 t

Diaľničnú známku v Maďarsku si budú musieť zaobstarať všetky:

  • motocykle,
  • osobné automobily,
  • nákladné automobily do 3,5 tony,
  • karavany,
  • autobusy.

Na tieto typy dopravných prostriedkov sa vzťahuje spoplatnenie niektorých úsekov maďarských ciest a diaľnic.

Diaľničné poplatky pre kamióny v Maďarsku

Nákladné autá nad 3,5 tony potom platia mýto na základe skutočne najazdených kilometrov pomocou elektronického systému. K dispozícii sú aj regionálne diaľničné známky s platnosťou na jeden rok, ktoré však platia iba vo vybranom regióne.

Diaľničná známka Maďarska

Maďarská diaľničná známka sa na hraničných prechodoch zháňa relatívne ľahko. Môžete si samozrejme zvoliť trasu hneď po niekoľkých diaľničných obchvatoch, vďaka ktorým bude vaša cesta do cieľovej destinácie o dosť pohodlnejšia a rýchlejšia. Samotné diaľničné známky si potom môžete zaobstarať na ktorejkoľvek benzínovej pumpe a v okolí hraničných prechodov.

Diaľničné známky Maďarska sú k dostaniu v troch variantoch:

  • Desaťdňové
  • Mesačné
  • Ročné

Týždenná diaľničná známka Maďarska má platnosť 9 dní a jej platnosť končí o polnoci na konci 10. dňa. Ide o ideálnu voľbu v prípade, že ste do Maďarska vyrazili napríklad na obvyklú týždennú dovolenku.

Ročná diaľničná známka Maďarska má platnosť vždy od 1. januára do 31. januára nasledujúceho roka, a je preto vcelku jedno, či si ju zaobstaráte na začiatku februára alebo na konci augusta. Na dĺžke jej platnosti sa to nijako nepodpíše.

Odporúčame tiež: Diaľničná známka Slovinska – Kde ju môžete kúpiť a aké sú aktuálne ceny?

Ceny diaľničných známok Maďarska

K dispozícii sú teda 3 rôzne dĺžky platnosti, ktoré sa okrem iného líšia cenou. Ako všetko aj ceny diaľničných známok v Maďarsku išli hore.

Nasledujúca tabuľka vám ukáže ceny maďarských diaľničných známok pre rok 2024 (Ceny sú aktuálne z webu autovignet.hu)

Platnosť známkyAuto do 3,5t a 7 miestDo 3,5t a nad 7 miestMotocykelPrívesy pre nákladné vozidlá
10 dní6 400 HUF (22,72€)9 310 HUF (33,06€)3 200 HUF (11,36€)6 400 HUF (22,72€)
1 mesiac10 360 HUF (36,79€)14 670 HUF (52,09€)5 180 HUF (18,39€)10 360 HUF (36,79€)
1 rok57 260 HUF (203,31€)81 280 HUF (288,6€)57 260 HUF (203,31€)57 260 HUF (203,31€)

Kde kúpiť maďarskú diaľničnú známku?

Diaľničná známka Maďarska je samozrejme k dispozícii aj v Slovenskej republike. Každý rozumný motorista by si totiž známku zaobstaral už v tuzemsku, aby sa potom jej nákupom nemusel obťažovať.

  1. Elektronickú diaľničnú známku si môžete zakúpiť na ktorejkoľvek čerpacej stanici, v aplikácii eznamka alebo na webovej stránke eznamka.sk.
  2. Ak ste známku zabudli kúpiť, nič sa nedeje. kúpite ju na hraniciach. Potom postačí iba zastaviť pri príslušnom okienku a zaplatiť. Platiť môžete ako v eurách, tak aj forintoch, ale iba v hotovosti. Pre osvedčenie vozidla si pripravte malý technický preukaz, ktorým sa pri okienku preukážete.

Maďarská diaľničná známka je k dispozícii aj v Maďarsku na obvyklých predajných miestach. Našli by ste ju prakticky na všetkých benzínových pumpách a hraničných priechodoch, a preto nie je potrebné panikáriť. Miesto, kde diaľničnú známku zaobstaráte, je viditeľne označené nápisom e-VIGNETTE alebo MATRICA. Známku však zaobstaráte aj u Žltých anjelov ÚAMK, v niektorých prevádzkach ABA, a pretože žijeme v dobe moderných technológií, môžete si zaobstarať maďarskú diaľničnú známku online.

Online diaľničná známka Maďarska

Ak sa chcete vyhnúť osobnému kontaktu s povereným pracovníkom na hraniciach alebo na inom predajnom mieste, môžete si samozrejme maďarskú diaľničnú známku kúpiť online. Pri samotnej ceste tak nebudete musieť premýšľať nad tým, kde ju budete kupovať. Cez online oficiálne stránky si zaobstaráte diaľničnú známku ľahko a rýchlo. Webová stránka autovignet.hu je dostupná aj v slovenskom jazyku.

Portál hungary-vignette.eu je plne preložený do slovenčiny, rumunčiny, angličtiny alebo nemčiny.

Prázdna diaľnica pri západe slnka.
Zdroj foto: dharmaraj ranabhat / Shutterstock.com

Kam sa lepí maďarská diaľničná známka?

Možno vás prekvapí fakt, že maďarské diaľničné známky sa nikam nelepia. Stačí mať zaplatený elektronický poplatok, ktorý je považovaný za virtuálnu diaľničnú známku. Vaše čelné sklo tak zostane bez poškodenia lepidlom. Všetko, čo vám stačí, je zvoliť požadovanú dĺžku a zadať evidenčné číslo vášho vozidla. Takže budete jazdiť prakticky stále rovnako, bez nevzhľadného štvorčeka na vašom prednom skle.

Ako je kontrolovaná platnosť diaľničných známok?

Rovnako ako vo všetkých vyspelých európskych krajinách, prebieha aj tu kontrola platnosti diaľničnej známky Maďarsko pomocou kamerového systému. Špeciálne kamery snímajú ŠPZ všetkých vozidiel, ktoré prejdú v jej zornom poli a výkonný softvér okamžite overí zhodu poznávacej značky a zakúpenej elektronickej diaľničnej známky. Občas narazíte aj na klasickú fyzickú kontrolu príslušníkov maďarskej polície, avšak to sa nestáva príliš často.

Odporúčame: Ak cestujete aj cez susednú krajinu Rakúsko, nezabudnite si zaobstarať dialničnú známku Rakúska.

Pokuty za jazdu bez platnej maďarskej diaľničnej známky

Pokiaľ nebudete mať uhradený maďarský diaľničný poplatok, nemali by ste spoplatnené cesty vôbec využívať. Hrozí vám totiž dosť veľký postih, ktorý za zlepšené pohodlie a ušetrený čas rozhodne nestojí. Vodičom osobných automobilov hrozí v prípade neplatnej elektronickej e-Vinety pokuta vo výške 14 875 HUF (39,64€) a pre profesionálnych vodičov autobusov je táto sadzba dokonca vo výške 66 925 HUF (178,36€). Ako môžete sami vidieť, nejde práve o nízke sumy v porovnaní s cenou obstarania diaľničnej známky Maďarsko.

Čo robiť pri nákupe zlej diaľničnej známky?

Všetci sme iba ľudia, a tak sa vám v nervozite môže stať, že si napríklad kúpite diaľničnú známku pre autobus. V takom prípade môžete samozrejme požiadať o výmenu alebo náhradu už zaplateného poplatku. Výmena by v Maďarsku mala prebiehať zadarmo, ale buďte eventuálne pripravení na úhradu malého penále, ktoré nebude presahovať 1 500 HUF (4€). Jeho skutočná výška bude závisieť od počtu vykonaných úprav, a preto si pred samotným začatím rokovaní dobre premyslite, či sa vám ešte oplatí maďarskú diaľničnú známku meniť.

Nákup maďarskej diaľničnej známky nie je nič ťažké, avšak ešte pred cestou by ste si mali zistiť potrebné informácie. Rozhodne odporúčame jej zakúpenie cez internet z pohodlia domova, čím si ušetríte obrovské nervy na hraničnom prechode. Zostáva iba dodať, že v Maďarsku platia rovnaké rýchlostné limity ako u nás a rovnako tak sa ich neoplatí prekračovať. Tamojší policajti sú totiž na cudzincov veľmi prísni.

Tak šťastnú cestu do Maďarska!

Zdroj: autovignet.hu, hungary-vignette.eu


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.