Kúpna zmluva na auto – ako by mala správne vyzerať?

Kúpna zmluva na auto je najdôležitejší dokument pri obstaraní nového vozidla. A rovnako ako ostatné zmluvy, je potrebné si ju dostatočne preštudovať. Čo by teda mala všetko obsahovať?

Obsah kúpnej zmluvy

Ako v každom správnom právnom dokumente, musí aj kúpna zmluva auto obsahovať podstatné náležitosti. Medzi ne sa radí:

  • Podrobná identifikácia oboch kúpnych strán – musí byť teda uvedené celé mená účastníkov zmluvy, ich trvalé bydlisko, prípadne čísla preukazov totožnosti pre lepšiu identifikáciu. Obe strany musia mať presne pridelený status v kúpnom procese, takže je doslovne nutné uviesť kto je kupujúcim a kto predávajúcim.
  • Podrobný opis predmetu kúpy, teda automobilu.

Ako vozidlo v zmluve špecifikovať?

Kúpna zmluva na auto musí pochopiteľne čo najpodrobnejšie popisovať predmet zmluvy, teda samotný automobil. Je vhodné ho špecifikovať naozaj konkrétne, čím sa vyhnete neskorším špekuláciám.

Do zmluvy preto uveďte:

  • značku a typ vozidla spoločne s farbou a modelom,
  • rok jeho výroby,
  • číslo veľkého technického preukazu,
  • číslo VIN,
  • počet najazdených kilometrov,
  • odovzdané kľúče od vozidla,
  • počet odovzdaných dokumentov.

Čím podrobnejšie bude automobil popísaný, tým je menej pravdepodobné, že dôjde po uskutočnení predaja k súdnym ťahaniciam.

Náležitosti kúpnej zmluvy

Pokiaľ si nie ste náležitosťami zmluvy istí, potom stačí na internete vyhľadať „kúpna zmluva vzor“, kde ľahko zistíte, čo všetko musí tento dokument obsahovať. 

  • Okrem identifikácie kupujúceho s predávajúcim a predmetu zmluvného vzťahu, nesmiete zabudnúť na vymedzeniach ich práv. 
  • Podstatnou náležitosťou je bezpochyby aj dátum a miesto podpisu, pretože bez toho by zmluva nikdy nenadobudla svoju právnu platnosť. 
  • Samozrejmosťou sú potom podpisy oboch zmluvných strán, ktoré týmto aktom celú náležitosť patrične potvrdia.

Kúpna zmluva na ojazdené vozidlo

Ak sa vydáte kúpiť ojazdený automobil, tak nestačí len kvalitne spísaná kúpna zmluva na auto. Pozornosť by ste mali venovať aj fyzickej prehliadke vozidla, pri ktorej by ste mali prísť na všetky viditeľné vady a problémy. Preto si so sebou vždy berte kvalifikovaného mechanika, ktorý sa v oblasti techniky ojazdených automobilov rozhodne vyzná lepšie ako vy. O niečo väčšiu istotu by ste mohli mať pri návšteve autobazáru, avšak ani tam nepodceňujte starostlivú kontrolu technického stavu vozidla. V tomto prípade by mala kúpna zmluva obsahovať čo najpodrobnejší popis zistených závad a tiež stav, v ktorom sa vozidlo predáva.

Kontrola stavu vozidla

Rovnakú alebo dokonca väčšiu pozornosť, ktorú venujete kúpnej zmluve na auto, by ste mali venovať aj fyzickej prehliadke kupovaného vozidla. Vami prizvaný skúsený mechanik potom okamžite spozná, že s automobilom nie je niečo v poriadku. Či už sa bude jednať o stočené kilometre alebo či čísla na tachometri naozaj zodpovedajú fyzickému stavu vozidla. Pozornosť venujte aj prvému pohľadu, pri ktorom môžete odhaliť napríklad nezrovnalosti v laku. To je jasné znamenie búraného vozidla, pretože je pri oprave veľmi drahé a ťažké trafiť originálny továrenský odtieň.

Kontrola karosérie vozidla

Zmluva o predaji auta musí pri prehliadke automobilu počkať. Zamerajte sa aj na karosériu a najmä prahy. Pokiaľ je možné do medzier strčiť skrutkovač, potom bude predávané vozidlo zrejme o dosť staršie, než vám tvrdí predávajúci. Môžete aj poklepať na plechy a podľa počúvania zistíte, kde sú ešte pôvodné a kde bolo potrebné použiť tmel na ich vyspravenie. Pri staršom ojazdenom automobile si dajte pozor aj na množstvo hrdze, ktoré sa starnúce vozidlo takmer nikdy nevyhne.

Mohlo by Vás zaujímať: Ako ušetriť stovky eur ročne na prevádzke auta?

Interiér vozidla

Kúpna zmluva na auto by mala obsahovať aj informácie o výbave predávaného vozidla. Preto neváhajte nahliadnuť do interiéru, v ktorom skontrolujte, či je všetko podľa vyhlásenia predávajúceho.

  • Zamerajte sa na sedačky a čistotu, čo vám veľa vypovie o povahe a miere starostlivosti o daný automobil.
  • Nezabudnite skontrolovať bezpečnostné pásy, funkčnosť všetkých svetiel aj kontroliek na palubnej doske vozidla.
  • Srdcom každého auta je ale jeho motor, a preto by ste naň rozhodne nemali zabudnúť. Dajte si pozor na škvrny od oleja alebo od vody. Motor by mal byť čistý bez akýchkoľvek škvŕn, odkvapkávania či zanesenia.

Odstúpenie od kúpnej zmluvy na auto

Nie vždy zmluva na predaj auta vyhovuje obom zúčastneným stranám, a preto by ste mali tiež vedieť, ako od takého dokumentu odstúpiť. Od zmluvy budete pravdepodobne odstupovať, pokiaľ sa pár dní po zakúpení vozidla začnú objavovať závady, ktoré vám evidentne predajca zatajil. Tým, že vezmete auto do profesionálneho servisu, si ľahko overíte, či ste pri nákupe vozidla naleteli, alebo ste urobili dobre. Samotné odstúpenie od zmluvy nie je nič ťažké a máte naň nárok ako v prípade kúpy nového, tak aj ojazdeného automobilu.

kúpna zmluva na auto
Zdroj foto: Štúdio Romantic / Shutterstock.com

Odstúpenie od kúpnej zmluvy na auto by sa vás týkalo v prípade, ak by obstarané vozidlo vykazovalo vady, na ktoré ste pri jeho nákupe neboli upozornení, a nie sú teda zanesené v právnom dokumente. 

Prvým prípadom odstúpenia je zistenie závažných právnych vád, ktoré znemožňujú bezpečné používanie vami zakúpeného vozidla. Tým pádom je predmet kúpy úplne nespôsobilý na vopred daný účel. Ak predávajúci neopraví avizovaný problém do 30 dní od nahlásenia, je klasifikovaný ako neopraviteľný.

Chyby pri ojazdenom vozidle

Za skryté vady u ojazdeného vozidla samozrejme ručí predávajúci, a vy sa, ako kupujúci, nemusíte ničoho báť. Tieto chyby však nesmú byť viditeľné, pretože potom by predajca mohol argumentovať tým, že boli zjavné a vy ako kupujúci ste si ich iba nevšimli. Napriek tomu by však mali byť uvedené v kúpnej zmluve v časti popisujúcej predmet kúpy. U ojazdeného automobilu ale nemôžete počítať s dvojročnou zárukou, aj napriek tomu si ju u niektorých autobazárov môžete zakúpiť. Pokiaľ však objavíte akékoľvek vady, ihneď automobil reklamujte. Predajca ich potom musí na vlastné náklady nechať opraviť. Ak sú opraviteľné, potom nemožno od kúpnej zmluvy odstúpiť.

Čo robiť v prípade zistenia chyby pri vozidle?

Ak na vadu u zakúpeného vozidla prídete do 6 mesiacov od obstarania, zájdite do kvalitného servisu a nechajte si spracovať odborný posudok. Následne kontaktujte predávajúceho a povedzte mu všetky svoje námietky ohľadom konkrétnej závady. Zašlite mu aj doporučený list, aby sa nemohol vyhovárať, že ste mu o zistených vadách nedali vedieť. List musí obsahovať:

  • dátum kúpy,
  • popis vozidla,
  • popis skrytej závady,
  • priložený odborný posudok a návrh riešenia situácie.

Týmto je odstúpenie od zmluvy vyriešené.

Pri obstaraní automobilu si dajte záležať na kvalitne spísanej kúpnej zmluve, ktorú pokojne preberte aj s právnym zástupcom. Rozhodne sa oplatí do nej investovať nejaké prostriedky navyše, pretože ich neskôr ušetríte za súdne ťahanice. Pri prehliadke vozidla potom premýšľajte, používajte sedliacky rozum a nepodliehajte emóciám, vďaka ktorým by ste sa mohli dostať do úzkych.

Zdroj: caranddriver.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.