Ťažné zariadenie – druhy, inštalácia a zápis do technického preukazu

Potrebujete na svoje auto nainštalovať ťažné zariadenie, ale nie ste si istí, ako na to? Aké druhy ťažných zariadení existujú, kde ich kúpiť a z akých variantov môžete vyberať? Radi vám poradíme.   

Druhy ťažných zariadení

Existujú tri základné druhy ťažných zariadení, a to:

  1. pevné ťažné zariadenie – najlepší pomer ceny a výkonu. Je cenovo najvýhodnejšie a zároveň má najdlhšiu životnosť. K autu je primontované napevno a hodí sa, pokiaľ ho plánujete používať pravidelne. Je tu však jedno pomerne veľké ALE. Automobily s parkovacím asistentom môžu kovovú hlavicu ťažného zariadenia považovať za prekážku.
  2. odnímateľné ťažné zariadenie – ďalej sa delí na ručné, pákové a automatické systémy.
  3. otočné ťažné zariadenie – najluxusnejší variant. Je spoľahlivé a ponúka pohodlie pri používaní.

Podľa čoho sa riadiť pri výbere

Najskôr si budete musieť odpovedať na otázku na aké účely bude ťažné zariadenie slúžiť. Od toho sa totiž bude odvíjať celý rad špecifík pre inštaláciu – cena, zvolená technológia aj to, čo budete môcť prepravovať. Iné ťažné zariadenie budete potrebovať v prípade, že ste sa rozhodli rekreačne prepravovať bicykle alebo elektrobicykle (nosič bicyklov na ťažné zariadenie) a iné na prepravu obytného vozidla alebo prepravného vozíka.

Ťažné zariadenie musí byť homologované

Montáž gule na auto je špecifickým zásahom do vozidla. Navyše sa stáva dôležitým spojivom medzi ďalším prepravovaným nákladom, preto je logicky jeho výber a montáž ošetrená zákonom. Pre vaše vozidlo si teda vyberte iba špeciálne ťažné zariadenie, ktoré je presne odporúčané pre váš typ vozidla a jeho značku. Zariadenie musí byť homologované a spĺňať zákony platné v Slovenskej republike aj v Európskej únii. S výberom vám vždy pomôže špeciálne pracovisko, kde sa inštaláciou týchto zariadení zaoberajú. 

Dodatočná inštalácia ťažného zariadenia

Dodatočná inštalácia ťažného zariadenia je možná vo veľkej väčšine automobilov. Iba niektoré vozidlá, obzvlášť tie, ktoré majú veľmi nízky výkon, nepovoľujú inštaláciu gule. Ďalej je dobré vedieť, že niektoré vozidlá síce neumožňujú inštaláciu ťažného zariadenia na prepravu nákladu alebo obytného vozidla, nosič na bicykle však povolený je. V tomto bode je potrebné zdôrazniť, že drvivá väčšina elektromobilov a hybridných vozidiel nemá možnosť prepravu nákladu. 

inštalácia ťažného zariadenia na auto a zápis do technického preukazu
Zdroj foto: Serov Aleksei / Shutterstock.com

Inštalácia ťažného zariadenia

Ak ste si mysleli, že nákupom ťažného zariadenia to hasne a že vám ju namontuje kde kto, opäť je potrebné uviesť, že sa jedná o veľmi dôležitú súčasť auta, ktorá musí spĺňať aj požiadavky na bezpečnú prevádzku. Montáž ťažného zariadenia preto vykonávajú iba odborné pracoviská. Tie vám samozrejme poradíia od samotného začiatku, kedy ešte neviete, aké zariadenie je pre vaše vozidlo a vaše potreby ideálne. Bez toho, aby ste vykonali montáž u kvalitnej firmy sa nezaobídete pri následnom kroku.

Elektroinštalácia ťažného zariadenia

Potrebujete k vášmu automobilu pripojiť iba malý vozík? Potom vám bude postačovať 7-pinová elektrosúprava. V prípade, že potrebujete pripojiť nosič na bicykle či karavan, voľte radšej modernú 13-pinovú elektrosúpravu. Tá disponuje funkciou spätného svetla, konštantnou dodávkou energie do ťažného zariadenia a navyše je možné dobíjať aj v obytnom prívese.

Mohlo by Vás tiež zaujímať: Ako postupovať pri výmene autobatérie?

Potvrdenie o montáži

K tomu, aby ste si zmenu vykonanú na vašom vozidle mohli nechať zapísať do technického preukazu, budete potrebovať práve ono potvrdenie od špecializovanej firmy, že došlo k profesionálnej montáži ťažného zariadenia. Bez tohto potvrdenia sa bude jednať o nelegálny zásah do vozidla, za ktorý vám hrozia nepríjemné postihy. 

Zápis do technického preukazu

Teraz vás čaká posledný z krokov – tým je platný zápis vykonanej inštalácie do technického preukazu. Na stránkach Ministerstva dopravy je uvedené, čo všetko budete potrebovať. To sme si teraz už vysvetlili aj my. S potvrdením, ktoré ste už dostali od firmy, ktorá na vaše vozidlo ťažné zariadenie inštalovala, si teda zájdete na príslušný odbor dopravy, kde dôjde k oficiálnemu zapísaniu ťažného zariadenia do technického preukazu vozidla. 

Hurá, máte vyhrané. Práve ste absolvovali inštaláciu vášho ťažného zariadenia do vášho vozidla, vrátane všetkých povinných úkonov na jeho zapísanie do technického preukazu. Pre správne fungovanie teraz bude potrebné dodržať, aby ste zaň zapájali len to, čo je povolené. Strážte si nosnosť, tá je uvedená nielen na ťažnom zariadení, ale tiež ju uvádza výrobca vášho vozidla. Každé auto má totiž rozličnú nosnosť nákladu, ktorý môžete prepravovať.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.