Poradíme vám, ako ušetriť stovky eur ročne na prevádzke auta

Náklady na prevádzku auta často predstavujú jedny z najbežnejších a zároveň najväčších výdavkov. Vedeli ste však, že vďaka niekoľkým jednoduchým veciam sa dajú znížiť aj o viac ako 100 € ročne? Prinášame vám pár tipov, ktorým sa oplatí venovať pozornosť. Teda, pokiaľ skutočne chcete, aby vás vlastníctvo vozidla a samotné jazdenie stálo čo najmenej peňazí.

Výber vhodných pneumatík

Bývate v oblasti, kde sa počas zimy nevyskytuje práve najväčšia snehová nádielka? Pouvažujte nad kúpou celoročných pneumatík. Vďaka tomu, že nebudete musieť vždy na jar a na jeseň riešiť prezúvanie, ušetríte aj 100 € ročne.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že lacnejšie pneumatiky sú z hľadiska šetrenia nákladov najlepšou voľbou. Opak je však často pravdou. Napríklad, kým lacné gumy vydržia 4 roky a následne ich musíte vymeniť za nové, o niečo drahšie a kvalitnejšie vám môžu pri rovnakom zaobchádzaní bez problémov vydržať aj 7 rokov. V konečnom dôsledku sú tak výhodnejším riešením.

AdobeStock 304374664
Zdroj foto: MoiraM / stock.adobe.com

Nepodceňujte tlak

Ak je v pneumatikách príliš nízky tlak, spotreba paliva môže narásť aj o 0,1 l/100 km. Z dlhodobého hľadiska tak vyhodíte desiatky eur takpovediac „von komínom“. Myslite na to, že vzduch z gúm postupne prirodzene uniká. Preto aspoň raz za 2 mesiace skontrolujte, či sú nahustené na tlak, ktorý odporúča výrobca.

Nastavenie geometrie

Zdá sa vám, že pri vyšších rýchlostiach vaše auto ťahá do jednej strany? Keď idete rovno, máte trochu pootočený volant? Všimli ste si, že dezén na vnútornej strane pneumatík je opotrebovaný viditeľne viac ako na vonkajšej? Mali by ste si nechať nastaviť geometriu kolies.

Rozladená geometria spôsobuje zvýšenie spotreby paliva, v horších prípadoch až o 0,1 l/100 km. No čo je horšie, zapríčiňuje aj oveľa rýchlejšie opotrebúvanie pneumatík. Keď si ju necháte profesionálne nastaviť, môžete ušetriť v priemere aj niekoľko desiatok eur ročne na prevádzkových nákladoch.

Zníženie odporu vzduchu a zbytočnej záťaže

Strešné nosiče alebo boxy zvyšujú spotrebu paliva pokojne aj o viac než 0,5 l/100 km. Ak ich nevyužívate, odmontujte ich. To isté platí o rôznych zbytočnostiach, ktoré nosíte v kufri alebo odkladacích priestoroch. Keď vyhodíte všetky nepotrebné veci, môžete znížiť hmotnosť auta aj o niekoľko kilogramov. Na spotrebe sa to prejaví len zanedbateľne, no z dlhodobého hľadiska vám aj takéto drobnosti ušetria pár eur. Nehovoriac o tom, že vo vašom aute sa budete cítiť oveľa príjemnejšie.

Správne používanie klimatizácie

Nie je žiadnym tajomstvom, že keď zapnete klimatizáciu, spotreba paliva môže v niektorých prípadoch narásť aj o 1,5 l/100 km. Jazda autom sa vám kvôli tomu dokáže citeľne predražiť. Klímu preto používajte rozumne. Pri jazdení v meste, kedy zvyšuje spotrebu najviac, si radšej otvorte okná. Zapínajte ju až pri rýchlostiach nad 60 km/h. Pri vyššej ustálenej rýchlosti totiž nemá až tak významný vplyv na spotrebu.

Pravidelné servisné prehliadky

Mnohí vodiči v snahe o šetrenie nákladov neabsolvujú so svojím autom pravidelné servisné prehliadky. To je však veľká chyba. Pri prehliadke totiž technik môže odhaliť chyby, ktoré rovno opraví – napríklad vymení starú autobatériu. Neriskujete tak, že niečo prestane fungovať počas cesty alebo keď budete stovky kilometrov od domova.

Naopak, keď na servisné prehliadky nechodíte, šanca, že sa vám jedného dňa niečo pokazí uprostred cesty, je vyššia. Následne budete musieť riešiť odtiahnutie a potenciálne drahšiu opravu. V konečnom dôsledku tak nič neušetríte a budú vás čakať vyššie výdavky. Svoje auto preto brávajte na pravidelné servisné prehliadky a dbajte na dodržiavanie odporúčaných intervalov výmeny prevádzkových kvapalín či dôležitých dielov.

Je vaše poistenie naozaj výhodné?

Neplatíte za vaše PZP náhodou zbytočne veľa? Aby ste mali istotu, že získavate naozaj dobrý pomer ceny a hodnoty, otvorte si online PZP kalkulačku a porovnajte si, koľko by vás aktuálne stála poistka v jednotlivých poisťovniach. Možno zistíte, že ročne dokážete ušetriť aj viac ako 20 €. To isté platí v prípade havarijného poistenia.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.