Diaľničná známka Slovinska 2023 – kde ju kúpiť a aké sú ceny

Cestujete cez Slovinsko? V tom prípade si nezabudnite kúpiť diaľničnú známku Slovinska. Poradíme vám, na čo si dávať pozor pri kúpe diaľničnej známky a aké sú aktuálne ceny.

V roku 2023 sa cena diaľničnej známky v Slovinsku zvýšila len mierne.

Slovinsko

Slovinsko, oficiálnym názvom Slovinská republika, je malou krajinou v južnej časti Európy. Jej rozloha je niečo málo cez 20 000 km². Nebyť vyhľadávaných a naozaj prekrásnych prírodných scenérií, skoro by ste túto nenápadnú krajinu prehliadli. Každoročne ju navštívi okolo 2,5 miliónov ľudí, ale niekoľkonásobne viac ich tadiaľto iba prejde do Chorvátska, susednej krajiny ktorá je rajom pre našich turistov.

Ak patríte medzi tých, ktorých cesty vedú cez Slovinsko, potom je tento článok určený práve vám. Primárne v ňom nájdete informácie o dopravnej situácii v tejto krajine, o diaľničných poplatkoch, ale aj o tom, akou krajinou Slovinsko vlastne je, a ktoré miesta v ňom stoja za návštevu.

Diaľničná známka Slovinsko

Slovinskom vedie asi 590 km diaľníc a 155 km rýchlostných ciest, z ktorých veľká časť je spoplatnená. Od polovice roku 2008 musia byť autá do 3,5 tony a motocykle, idúce po nich, vybavené diaľničnou známkou. Zároveň tu, pre výšku diaľničných poplatkov, platí rozdelenie osobných vozidiel do ďalších dvoch kategórií podľa výšky prednej nápravy (pozri tabuľku).

Skutočnosť, že je Slovinsko prevažne krajinou tranzitnou, teda krajinou s najväčším počtom iba prechádzajúcich vozidiel, si tento štát plne uvedomuje. Preto tomu prispôsobil aj svoje diaľničné poplatky. Sú pomerne drahé a platia len krátku dobu.

Na mieste je zváženie, či je vôbec nutné voliť jazdu po platených úsekoch alebo bude pre vás výhodnejšie obísť tieto miesta.

Diaľničné známky Slovinska môžete dostať na auto v troch variantoch:

 • 7-dňová alebo týždenná diaľničná známka Slovinska,
 • mesačná diaľničná známka Slovinska,
 • 365-dňová alebo ročná diaľničná známka Slovinska.

Kam sa lepí slovinská diaľničná známka?

Diaľničná známka Slovinska sa s platnosťou od 1. 2. 2022 nelepí na sklo auta. Keď si teda známku zakúpite, nemusíte nič lepiť.

Cena diaľničných známok Slovinska

Vybrať si vhodnú známku pri jazde na dovolenku, je niekedy ťažké. Týždeň je málo a mesiac je veľa. Štrnásťdňová známka jednoducho chýba.

Nasledujúca tabuľka vám ukáže ceny slovinských diaľničných známok pre rok 2023 (Ceny sú aktuálne z webu evinjeta.dars.si)

PlatnosťAuto do 3,5 t a do 1,3 metra
výšky nad prvou nápravou
(vrátane)
Auto do 3,5 t a od 1,3 metra
výšky nad prvou nápravou
Motocykel
7 dní16 €32 €8 €
1 mesiac32 €64,10 €
6 mesiacov
1 rok117,50 €235 €58,70 €

Mýtny poplatok v Slovinsku za vozidlo nad 3,5 t

Pokiaľ cestujete na Slovinsko s vozidlom nad 3,5 tony, budete za prejazd diaľničnými úsekmi platiť mýtny poplatok. Ten sa stanovuje od najazdených kilometrov a podľa Euro emisnej triedy auta.

Diaľnica pri západe slnka.
Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Kde kúpiť diaľničnú známku Slovinska

Slovinská diaľničná známka je žltozelenej farby a v Slovinsku ju zakúpite predovšetkým na čerpacích staniciach a samozrejme aj na hraničných prechodoch. K dispozícii je tiež v Českej republike, kde je k dostaniu na všetkých pobočkách:

 • Na webovej stránke evinjeta.dars.si (ktorá je k dispozícii aj v slovenskom jazyku)
 • Ústredného automotoklubu, ako je Žltý anjel, ABA či Autoturist
 • v zmenárňach Tourist centrum a CashPoint.
 • Objednať si ich možno aj online v predajnej sieti MXT.

Pokiaľ si chcete kupovať slovinskú diaľničnú známku online, odporúčame využiť oficiálny web evinjeta.dars.si

Mohlo by Vás tiež zaujímať: Diaľničná známka Maďarska 2023 – kde kúpiť a aké sú ceny

Pokuty za jazdu bez slovinskej diaľničnej známky

Jazdiť po spoplatnených úsekoch bez platnej diaľničnej známky sa vám nemusí vyplatiť. Pokuta v Slovinsku, ak máte vozidlo do 3,5 tony môže dosiahnuť až 800 €. Slovinská polícia uplatňuje zákonný postih pre zníženie počtu následne vymáhaných pokút v zahraničí tým, že okamžite (cash) hradená bloková pokuta sa znižuje na polovicu, ale aj tak je jazda bez známky „drahým špásom“.

Vozidlá majúce prednú nápravu vyššiu ako 1,3 metra majú svoj samostatný cenník diaľničných známok a pokiaľ ako vodič takého auta zakúpite bežnú diaľničnú známku, je to brané ako podvod.

Karavanke tunnel – spoplatnený úsek

Tento tunel sa nachádza na hraničnom priechode medzi Rakúskom (A11) a Slovinskom (A2). Jeho prejazd je obojsmerne spoplatnený čiastkou 7,80 €.

Dopravné informácie v Slovinsku

Ak teda idete, ešte vám dáme zopár dôležitých informácií o cestovaní po Slovinsku, ktoré využijete. Na jeho území platí povinnosť používať celodenne tlmené svetlá. Hmlovky sa používajú kedykoľvek, pokiaľ viditeľnosť klesne pod 50%.

Platidlom je tu euro a medzinárodná telefónna predvoľba je +386. Posun času tu nie je, Slovinsko používa stredoeurópsky čas rovnako ako Slovensko.

Ako jazdiť po diaľnici v Slovinsku? Prehľad povolených maximálnych rýchlostí:

 • v obci 50 km/h,
 • mimo obce 90 km/h,
 • rýchlostná cesta 100 km/h,
 • diaľnice 130 km/h.

Tak šťastnú cestu!

Zdroj: evinjeta.dars.si, slovenia.info

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.