Diaľničná známka Rakúska 2024 – Kde kúpiť a ceny

Cestujete cez Rakúsko? V tom prípade si nezabudnite kúpiť diaľničnú známku Rakúska. Poradíme vám, na čo si dávať pozor pri kúpe diaľničnej známky a aké sú aktuálne ceny v tomto roku.

V roku 2024 nedošlo k výrazným zmenám v cene diaľničnej známky. Novinkou je 1-dňová diaľničná známka Rakúska, ktorú si môžete zakúpiť s okamžitou platnosťou, jej cena sa však približuje k cene 10-dňovej známky, čo môže byť pre mnohých neprijateľné, avšak občas sú situácie, kedy to potrebujeme využiť.

Diaľničná známka pre motocykle a vozidlá do 3,5 t

Už niekoľko rokov platí na rakúskych diaľniciach povinnosť diaľničných známok pre všetky motocykle a vozidlá s najvyššou povolenou hmotnosťou do 3,5 tony (vrátane).

Prívesy ťahané za týmito vozidlami sa do celkovej hmotnosti nezapočítavajú, preto nepodliehajú povinnosti diaľničných poplatkov. Na niektorých úsekoch rakúskych diaľnic a rýchlostných komunikácií, aj na vybraných mostoch a tuneloch platí okrem diaľničných známok aj „úsekové mýto“ za prejazd daným miestom a táto čiastka sa hradí na mieste, priamo v mýtnej bráne. Dnes si môžete zaobstarať elektronickú diaľničnú známku Rakúska online z domu (pozri nižšie).

Diaľničné poplatky pre kamióny

Pre vozidlá nad 3,5 tony je pre hradenie diaľničných poplatkov v rámci celého Rakúska pripravený elektronický mýtny systém prostredníctvom palubnej jednotky Go-Box, ktorá zaisťuje plynulú prevádzku bez zastavovania či prechádzania do iných pruhov.

Jazda po rakúskych diaľniciach

Rakúske diaľnice prechádzajú v posledných rokoch rozsiahlymi rekonštrukciami. Ich celkový stav je veľmi dobrý, až na staré úseky, ktoré sú zatiaľ ešte v nie úplne ideálnom stave. Tieto úseky bývajú na dnešné pomery úzke a prejazd nimi býva zložitejší. Diaľničná infraštruktúra je na špičkovej úrovni. Na každej z diaľnic a spoplatnených úsekov je veľký počet čerpacích staníc aj odpočívadiel. Tiež systém značenia umožňuje vodičom skvelú orientáciu.

Intenzita prevádzky sa rôzni podľa lokality. Najfrekventovanejšie sú cesty počas víkendov a prázdnin a to v lete aj v zime. V tento čas je skrátka nutné počítať s kolónami pri Viedni aj na hraničných priechodoch a zápchami značne predlžujúce čas cestovania. Rakúski vodiči jazdia síce svižne, ale ohľaduplne. Odporúčame dodržiavať povolenú rýchlosť. Po celej krajine je mnoho stacionárnych radarov a prísna rakúska polícia veľmi často vykonáva kontroly. Pokuta z automatického radaru za prekročenie rýchlosti o 30 km/h vás môže vyjsť od 150€ i viac. Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je tu 130 km/hod.

Diaľničná známka Rakúska

Od roku 2018 sa tu začali používať elektronické diaľničné známky ako moderná alternatíva ku klasickým papierovým. E-známky (Autobahnvignette), ako Rakúšania elektronické známky nazývajú, je možné zakúpiť ešte pred samotnou cestou. Výhodou je, že odpadá platenie priamo na mieste a nie je potrebné sa zdržiavať zastavovaním na mýtnej stanici. Odporúčame využiť túto možnosť a predísť tak nekonečným radom na mýtnych staniciach. S úsekovou e-známkou prejdete mýtnou stanicou pohodlne a plynule. Vyhradené pruhy sú vybavené kamerami, ktoré prečítajú vašu registračnú značku a automaticky otvoria závoru a umožnia vám prejazd. Úsekové e-známky sú buď pre jednu jazdu (smerom tam), dve jazdy (tam aj späť) alebo celoročné.

Diaľničné e-známky Rakúska sú k dostaniu v troch variantoch:

  • Ročné (T),
  • Dvojmesačné (M),
  • Desaťdňové (J),
  • Jednodňové.

Ročná diaľničná známka v Rakúsku je vždy platná 14 mesiacov – od začiatku decembra do konca januára. Elektronické známky majú rovnakú platnosť aj rovnakú cenu ako známky papierové, určené na nalepenie na čelné sklo.

U 10 denných a dvojmesačných diaľničných známok v Rakúsku je možné ešte pred začatím doby platnosti túto dobu zmeniť, poprípade aj registračnú značku auta.

Prečítajte si aj: Diaľničná známka Slovinska – Kde ju kúpiť a aké sú ceny

Rakúska diaľnica
Zdroj foto: hydebrink / Shutterstock.com

Ceny diaľničných známok Rakúska

Nasledujúca tabuľka vám ukáže ceny rakúskych diaľničných známok pre rok 2024 (Ceny sú aktuálne z webu shop.asfinag.at)

PlatnosťMotorkyAutá do 3,5 tony
Ročná známka – (14 mesiacov)38,50 €96,40 €
2-mesačná známka11,50 €28,90 €
10-dňová známka4,60 €11,50 €
1-dňová známka3,40 €8,60 €

Kde možno rakúske diaľničné známky zakúpiť

Predaj diaľničnej známky Rakúska prebieha priamo v Rakúsku, na Slovensku alebo online – prostredníctvom internetu.

  1. V Rakúsku kúpite diaľničnú známku takmer na každej čerpacej stanici. (Zoznam nájdete na Asfinag.at). Stačí vysloviť prianie: „autobahnvignette“. K dostaniu je aj v trafikách.
  2. U nás na Slovensku ju kúpite na čerpacích staniciach blízko rakúskych hraníc, ale predávajú ju aj niektoré pohraničné zmenárne.
  3. Diaľničná známka Rakúska online – kúpite ju ľahko, rýchlo a jednoducho na eshope shop.asfinag.at.

Kam sa lepí rakúska diaľničná známka?

Pokutujú sa tiež zle nalepené známky. Nesmú byť zakryté spätným zrkadlom alebo tieniacim pásom po okraji skla. Diaľničná známka Rakúska sa nalepuje do stredu pod spätné zrkadlo alebo do ľavého horného rohu čelného skla.

Odporúčame: Pokiaľ cestujete cez Európu, prečítajte si detailný článok o dialničnej známke Maďarska

Pozor na jazdu bez platnej diaľničnej známky

Jazda bez diaľničnej známky je riskantná u nás, aj v Rakúsku. Rakúski policajti sú nekompromisní a ak vás prichytia bez vinety, môže vás to prísť aj na 120-150 €. Neoprávnená manipulácia so známkou sa tiež nevypláca a môže pokuta dokonca navýšiť na dvojnásobok. Nezabudnite ani na povinnú výbavu auta.

Nezabudnite tiež na nutnosť mať pri sebe vždy kontrolný kupón od diaľničnej známky. Dohadovanie s políciou taktiež nikam nevedie. Ak nastanú komplikácie a vy sa dostanete do správneho konania, môžu sa následné pokuty vyšplhať až na 3000 €.

Tak šťastnú cestu po rakúskych diaľniciach s platnou známkou!

Zdroj: asfinag.at, austria.info


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.