Dracena – pestovanie a starostlivosť o obľúbenú izbovú rastlinu

Dracena je obľúbená medzi bytovými dizajnérmi. V článku zistíte ako dracenu pestovať, polievať a hnojiť. Svojich domácich miláčikov však držte ďalej, pretože je pre nich jedovatá.

Záľuba v pestovaní izbových rastlín už dávno nie je len výsadou mamičiek a babičiek. Aj dnešná mladá generácia takzvaných mileniálov, teda mladých ľudí narodených v deväťdesiatych rokoch a na prelome tisícročia, obracia svoju pozornosť k izbovým rastlinám.V nasledujúcom článku sa zameriame na jednu z najobľúbenejších moderných izbových rastlín – dracenu.

Exotická dracena

Dracena, vás na prvý pohľad zaujme svojim exotickým vzhľadom pripomínajúcim palmu. Je obľúbená aj medzi bytovými dizajnérmi vytvárajúcimi moderné interiéry a je vhodná do polotieňa.

Druhy draceny

Rastliny rodu draceny majú mnoho rôznych druhov. Vo voľnej prírode – v tropických a subtropických oblastiach v Afrike, Ázii aj Amerike – sa draceny vyskytujú vo forme stromov alebo kríkov. Ako izbovky sa u nás najčastejšie pestujú:

  • Dracena marginata (dracena lemovaná)
  • Dracena fragrans (dracena voňavá).
Dracena
Zdroj foto: TAYADA / Shutterstock.com

Kvet draceny

Druhy draceny sa líšia svojim vzhľadom už na prvý pohľad. Dracena voňavá má kmeň hrubší a na jej vrchole je koruna lesklých, svetlo zelených listov. Tie tvoria ružice, z ktorých vyrastajú nové lístky. V dospelosti rastlina kvitne výrazne voňajúcimi bielymi kvetmi. Dracena lemovaná, ktorej sa hovorí aj Madagaskarský drak má vrchol tvorený dlhými úzkymi kopijovitými listami, ktoré bývajú svetlo alebo tmavo zelené, purpurové a na ich okrajoch sú lemované bordovou farbou.

Je dracena jedovatá?

Dracena pre človeka nie je nebezpečná. Je však jedovatá pre zvieratá, najmä pre mačky. U vašich domácich miláčikov môžu spôsobiť zvracanie, nechuť do jedla alebo aj zvýšenú produkciu slín.

Pestovanie draceny

Dracena rastie najrýchlejšie do výšky, na vrchole sa vetví. Bohatá koruna je tvorená dlhými, úzkymi listami, sfarbenými do lesklých, tmavo zelených odtieňov.

Vzhľadom k svojej popularite sú draceny dostupné v takmer každom záhradníctve a kvetinárstve. Akonáhle prinesiete novú rastlinu domov, presaďte ju do väčšieho kvetináča do kvalitnej pôdy (substrátu), najlepšie na rašelinovej báze. Najvhodnejším obdobím na presádzanie je jar. Každé dva až tri roky doprajte dracene väčší kvetináč  s čerstvým substrátom.

Dracena
Zdroj foto: Studio Light and Shade / Shutterstock.com

Starostlivosť o dracenu

Dracane sa dobre darí v polotieni, priame slnečné lúče by jej ublížili. Snažte sa ju umiestniť do miesta bez prievanu a so stálou izbovou teplotou. Ak chcete, aby vaša rastlinka mala silnejší kmeň, orežte vetvy na vrchole. Keď ich vložíte do vody, čoskoro pustia nové korienky. Naklíčené odrezky zasaďte do nového kvetináča.

Dracena
Zdroj foto: Andriy Blokhin / Shutterstock.com

Ako zalievať dracenu?

Dbajte na pravidelnú zálievku, pokiaľ sa ale začnú na listoch objavovať tmavé škvrny, zalievate príliš. Používajte odstátu vodu alebo zachytenú dažďovú vodu. Kohútiková voda nerobí dobre žiadnym rastlinám. Zo svojej exotickej domoviny je dracena zvyknutá na vyššiu vlhkosť vzduchu, ocení teda aj rosenie rozprašovačom.

Prebytočnú vodu z misky pod kvetináčom vylievajte. Dracena voňavá je totiž skôr suchomilná rastlina, je teda nutné ju zalievať výrazne menej ako dracenu lemovanú. Pokiaľ ju ale umiestnite na teplé a suché miesto, napríklad blízko kúrenia, doprajte jej aj rosenie listov rozprašovačom

Ako hnojiť dracenu?

Dracenu môžete hnojiť univerzálnym prípravkom na hnojenie izbových rastlín. Ak máte známych medzi farmármi, stavte pokojne na prírodný hnoj od koní či kráv. V období marec až september sa odporúča pravidelné prihnojovanie každé 2 týždne. 

Rozmnožnovanie draceny

Množenie vykonávame pomocou odrezkov. Aspoň 10 cm dlhé odrezky necháme zakoreniť v mierne vlhkom substráte, tvorenom pieskom a rašelinou.

Ak si obľúbite draceny, trh ponúka zaujímavé možnosti. Ďalším zaujímavým druhom je napríklad Dracaena reflexa, prezývaná aj „pieseň Indie“. Vytváranie vašej malej džungle záleží už len na vašej fantázii.

Zdroj: gardeningknowhow.com


Ďalšie obľúbené izbovky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.