Zelenec – druhy, pestovanie a rozmnožovanie nenáročnej izbovky

Zelenec, čiže Chlorophytum, je nenáročná izbová rastlina, ktorú zvládnu pestovať aj začiatočníci. Dokáže sa prispôsobiť mnohým podmienkam. Existuje niekoľko rôznych druhov zelenca a my vám poradíme, ako na ich pestovanie.

Rastlina zelenec

Listy rastúce z centrálnej ružice sú úzke a dlhé. Ich dĺžka býva 20 až 40 cm a šírka 5 až 20 mm. Rastlina zelenec sa najviac vyskytuje vo variante, kde každý list má bielo-žlté pásy pozdĺž svojej dĺžky. Jej listy vytvárajú príjemnú domácu dekoráciu.

Zelenec vyniká tým, že dokáže zo vzduchu odfiltrovať oxid uhoľnatý, benzén, acetón a amoniak. Keďže tieto látky sa vylučujú z predmetov, ktoré máme bežne doma, je táto rastlina skvelou voľbou – ide o prírodnú čističku vzduchu. Zároveň rastlinu odporúčajú aj lekári pre domácnosti, ktoré bojujú s alergiami a rôznymi pľúcnymi ochoreniami.

Kedy kvitne zelenec?

V prírode aj u seba doma nájdeme zelenec kvitnúť začiatkom letných mesiacov. Pokiaľ ho budete pestovať v skleníku, kvetenstvo sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka.

Druhy zelenca

Zelenec sa radí do čeľade špargľovej. Existuje na svete približne 200 druhov a najčastejšie sa vyskytuje v subtrópoch a trópoch regiónov v Európe, Afrike a Ázii. Niektoré druhy zelenca môžeme pestovať aj doma, ako izbovú rastlinu.

Zdroj foto: ellinnur bakarudín / Shutterstock.com
  1. Zelenec chocholatý (lat. Chlorophytum comosum ) je charakteristický previsnutým vzrastom dlhých bielo-zelených prúžkovaných listov.
  2. Zelenec oranžový (lat. Chlorophytum Green Orange ) má oproti chocholatému tmavo zelené listy so sýto oranžovými stopkami. Tieto kontrastné farby sú pre neho nezameniteľné.
  3. Chlorophytum ocean je odroda, ktorá má oveľa výraznejšie listy, čo sa farieb týka. Väčšie rastliny tohto druhu sú tak hustejšie. Kvôli svojej výraznejšej farbe zároveň vyžaduje o niečo viac svetla.

Ďalšími odrodami zelenca je napr. Chlorophytum laxum, Chlorophytum lemon či Chlorophytum bichetii.

Pestovanie zelenca

Pestovanie zelenca nie je náročné. Toto sú jej základné nároky:

  • rastline sa darí na svetlých miestach, kde môže byť aj polotieň, priame slnečné svetlo jej však nesvedčí,
  • štandardná izbová teplota je pre ňu vyhovujúca, neznesie však teploty nižšie ako 7 stupňov,
  • v lete je pre ňu ideálnych 20 až 25 stupňov, v zime postačí 10 až 15 stupňov,
  • v letných mesiacoch zelenec polievame častejšie, v zimných polievanie obmedzíme, pokiaľ rastlinu zabudneme zaliať, rastlinka to zvládne. Vo svojich koreňoch a hrubých listoch zhromažďuje vodu,
  • pri období jej vegetácie by sa mala hnojiť tekutým hnojivom dvakrát do mesiaca,
  • pokiaľ máme mladú rastlinu, presadíme ju po roku, ak staršiu, postačí presadiť raz za dva roky.
Zdroj foto: tativophotos / Shutterstock.com

Starostlivosť o zelenec

Zelenci prospieva zvýšená vlhkosť, preto je dobré rastlinu častejšie rosiť. Pokiaľ uvidíte na zelenci hnednutie listov, je to jasným znakom toho, že v miestnosti je potrebné zvýšiť vlhkosť a pravidelne rastliny rosiť, aby sa novo vzchopila. 

Často môžeme doma pozorovať na rastline zelenec suché konce listov, ktoré sú tiež znakom, že treba dbať viac na zálievku a rosenie. Pokiaľ vám listy opadajú a spozorujete žltnutie listov, pravdepodobne má okolo seba málo svetla alebo príliš teplý vzduch.

Rozmnožovanie zelenca 

Zelenec odnože vytvára neustále, preto je možné rozmnožovanie tejto rastliny prakticky kedykoľvek. Odnože sa oddelia a ponoria do vlhkého substrátu. Semená sa vysievajú pri teplotách 18 až 20 stupňov v jarných mesiacoch. Keďže sa jedná o nenáročnú izbovú rastlinu, rozmnožovanie zelenca tiež nie je náročné a šanca na ujmu novej rastliny je vysoká.

Z jednej odnože dokáže počas jedného roka vyrásť rastlina až 12 cm široká. V prípade, že korene začnú vyliezať za okraj kvetináča, je nutné zelenec presadiť do väčšieho kvetináča alebo nádoby.

zelenec
Zdroj foto: OLESYA BOLTENKOVA / Shutterstock.com

Je zelenec jedovatý?

Zelenec jedovatý nie je, preto ak sa stane, že domácim miláčikom chutí, nie je potrebné sa desiť. Považujeme ho za bezpečnú rastlinu.

Čo robiť, ked zelenec chradne? 

Staršie rastliny strácajú svoj obvyklý tvar a prestávajú byť tak dekoratívne ako predtým. V tejto fáze už rastlinu nijako zachrániť nemožno, počiatočnú atraktivitu už nenadobudnú. Takýto zelenec môžeme buď nahradiť iným kvetom alebo ho obohatiť o dcérske rastliny.

Odnože zelenca do veľkej miery pripomínajú pavúky, preto sa mu taktiež hovorí pavúčia rastlina. Keď majú zhruba 4 až 5 centimetrov, môžeme ich oddeliť a nechať ďalej zakoreniť.

Zdroj: britannica.com


Ďalšie izbové rastliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.