Zamiokulkas – pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Nie každý si môže dovoliť starať sa o kvety a venovať im veľa času. Pre takých pestovateľov sa hodí tropický zamiokulkas. Ten je nenáročný na pestovanie a doma sa mu bude dariť, aj keď občas zabudnete na zálievku.

Zamiokulkas

Zamiokulkas (lat. Zamioculcas zamiifolia) je obľúbená izbová rastlina pôvodom z východnej Afriky. Vyznačuje sa svojimi lesklými, tmavozelenými listami, ktoré vyrastajú z hustých, mäsistých stoniek. Zamiokulkas je známy svojou pomalou rastovou rýchlosťou a extrémnou odolnosťou, čo z neho robí ideálnu izbovú rastlinu pre začiatočníkov alebo pre tých, ktorí hľadajú rastliny s nízkymi nárokmi na starostlivosť. Kvety zamiokulkasu sú menej nápadné, objavujú sa ako malé, krémovo-biele klasovité útvary blízko základne rastliny, často sú skryté medzi listami.

Medzi obľúbené druhy patrí zamiokulkas raven (lat. zamioculcas zamiifolia ‘Raven’), ktorý sa vyznačuje sýtymi tmavozelenými, až čiernymi, listami. Obľúbený je aj zamiokulkas zenzi, teda zakrpatená varianta. Má hustejšie usporiadané listy, ktoré sú menšie a má viac vzpriamený rast.

Pestovanie zamiokulkasa

Táto rastlina je cenovaná pre svoju schopnosť prežiť aj v menej ideálnych podmienkach. Je považovaný za takmer bezúdržbovú rastlinu. Nemá vysoké požiadavky na zalievanie ani hnojenie. Pochádza z Madagaskaru, má rád svetlo a teplo, ale neznesie priame slnko.

Obvykle je táto rastlina pestovaná ako izbovka, takže v domácom prostredí jej bude najlepšie. Nie je však vhodné ju umiestňovať na okenný parapet  kde svieti slniečko stále. Prežije aj na polotienistom stanovisku, dokonca aj na balkóne, opäť je ale nutné nedávať ho napospas priamym slnečným lúčom. Počas zimy dávajte pozor na teplotu v miestnosti. Zamiokulkas je teplomilný, a tak je lepšie mu prikúriť, aby nepremrzol.

Zalievanie a hnojenie zamiokulkasa

Zamiokulkas má radšej viac sucha ako prílišnú zálievku. Obvykle je najlepšie počkať, kým zemina vyschne a až potom zalievať. Takže, ak budete zalievať raz týždenne, bohato mu to postačí. Keď zamiokulkas zabudnete zaliať, nič sa nestane. Stále je to lepšie, než keby ste ho prelievali sústavne. Ako znak prílišnej zálievky môžete na zamiokulkase spozorovať žlté listy.

Zamiokulkas sa nemusí ani často prihnojovať. Počas zimy sa nemusí zemina prihnojovať vôbec, v lete je dobré občas prihnojiť, stačí však raz za dva týždne.

Presádzanie zamiokulkasa

Skvelou správou je aj to, že zamiokulkas si príliš nepotrpí na presádzanie. Má rád tesno, takže v rovnakom kvetináči vydrží aj niekoľko rokov. Po nejakej dobe je ale predsa len lepšie ho presadiť, kvetináč ale v tomto prípade vyberajte len o trošku väčší, než je ten pôvodný.

presádzanie zamiokulkasa
Zdroj foto: Try_my_best / Shutterstock.com

Rozmnožovanie zamiokulkasa

Zamiokulkas sa dá rozmnožovať niekoľkými spôsobmi, vrátane delenia hľúz, odrezkov listov a stoniek. Má pomalý rast, takže buďte trpezliví. Môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov, kým uvidíte zjavný nový rast.

Rozmnožovanie delením

Táto metóda je najjednoduchšia počas presádzania rastliny, keď môžete vidieť hľuzy a rozdeliť ich.

  • Vyberte zdravú rastlinu a jemne ju vyberte z kvetináča. Odstráňte prebytočnú pôdu (ideálne je rastlinu pred delením nepolievať min. dva týždne), aby ste mohli jasne vidieť hľuzy a korene.
  • Rozdeľte hľuzy na menšie časti, pričom každá časť by mala mať aspoň jeden výhonok alebo púčik pre nový rast.
  • Zasaďte každú oddelenú časť do vlastného kvetináča s vhodným substrátom pre sukulentné rastliny a mierne zavlažujte.

Rozmnožovanie odrezkami listov

Rozmnožovanie pomocou odrezkov listov je pomalší proces, ale tiež efektívny:

  • Odrežte zdravý list čo najbližšie k stonke.
  • List môžete nechať niekoľko dní zaschnúť, aby sa vytvorila kallusová vrstva na reze, čo znižuje riziko hniloby.
  • Odrezok zamiokulkasu zasaďte do vlhkej zeminy pre sukulentné rastliny alebo do vermikulitu.
  • Udržujte substrát vlhký, ale nie premočený, a na mieste s nepriamym svetlom.
  • Po niekoľkých týždňoch by sa mali objaviť korene, a neskôr aj nové výhonky.

Rozmnožovanie odrezkami stoniek

Rozmnožovanie pomocou stonkových odrezkov je podobné ako pri listoch, ale používate časť stonky:

  • Odrežte časť stonky s niekoľkými listami.
  • Nechajte odrezok niekoľko dní zaschnúť.
  • Zasaďte do vhodného substrátu a postupujte rovnako ako pri odrezkoch listov.

Pozn.: Po zasadení odrezkov alebo delených častí je dôležité udržiavať substrát vlhký, ale nie premočený, a umiestniť rastlinu na miesto s jasným, ale nepriamym svetlom.

Choroby zamiokulkasa

Zamiokulkas je považovaný za pomerne odolnú izbovú rastlinu voči škodcom a chorobám, avšak nie je úplne imúnny. Tu sú niektoré problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť a spôsoby, ako ich riešiť:

  • Koreňová hniloba – je najčastejším problémom, ktorý postihuje zamiokulkas. Je spôsobená nadmerným zavlažovaním alebo zlým odvodnením pôdy. Tieto podmienky umožňujú hubám napadnúť koreňový systém. Najlepšou prevenciou je zabezpečiť, aby pôda medzi zavlažovaniami mohla dôkladne preschnúť, a zvoliť kvetináč s dobrým odvodnením. Ak je rastlina už postihnutá, môže byť potrebné ju presadiť do čerstvého substrátu a odstrániť všetky hnilé korene.
  • Plesne alebo hubové infekcie na listoch – môžu byť spôsobené vysokou vlhkosťou alebo nedostatočnou cirkuláciou vzduchu. Zabezpečte preto dobrú cirkuláciu vzduchu okolo rastliny a udržujte listy suché. Infikované listy odstráňte, aby sa zabránilo šíreniu.
  • Žltnutie listov – má váš zamiokulkas žlté listy? Môže to byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane nadmerného zavlažovania, nedostatku živín, nízkej vlhkosti alebo škodcami. Ako tento problém riešiť? Uistite sa, že rastlina nie je preliata a že má dostatočný prísun živín. Ak je problém spôsobený škodcami, postupujte podľa odporúčaní pre ich odstránenie.
  • Mäknutie a hnednutie stoniek – tento problém môže byť opäť spôsobený nadmerným zavlažovaním alebo problémami s odvodnením, vedúc k hnilobe. Znížte preto frekvenciu zavlažovania a zabezpečte, aby pôda medzi zavlažovaniami preschla. Ak je rastlina vážne postihnutá, môže byť potrebné ju ošetriť podobne ako v prípade koreňovej hniloby.

Je zamiokulkas jedovatý?

Áno, zamiokulkas obsahuje oxalát vápenatý, ktorý je toxický pre ľudí a zvieratá pri požití. Môže spôsobiť podráždenie úst, jazyka, hrdla a tráviaceho traktu. Pri kontakte so sliznicami môže dôjsť k opuchu, páleniu a iným problémom. Je preto dôležité umiestniť túto izbovú rastlinu mimo dosahu malých detí a domácich miláčikov.

Ďalšie izbové rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.