Zamiokulkas – pestovanie, starostlivosť a presádzanie

Nie každý si môže dovoliť starať sa o kvety a venovať im veľa času. Pre takých pestovateľov sa hodí tropický zamiokulkas. Ten je nenáročný na pestovanie a doma sa mu bude dariť, aj keď občas zabudnete na zálievku.

Pestovanie zamiokulkasa

Zamiokulkas je zaujímavá izbová rastlina, ktorá perfektne zapadne do každého moderného interiéru. Pritom toho príliš nepotrebuje, treba dodržiavať len niekoľko zásad a bude rásť a prosperovať. Zamiokulkas pochádza z Madagaskaru, má rád svetlo a teplo, ale neznesie priame slniečko.

Medzi obľúbené druhy patrí zamiokulkas raven (ozn. aj zamioculcas zamiifolia), ktorý sa vyznačuje sýtymi tmavozelenými, až čiernymi, listami.

Obvykle je táto rastlina pestovaná ako izbovka, takže v domácom prostredí jej bude najlepšie, nie je však vhodné ju umiestňovať na okenný parapet  kde svieti slniečko stále. Prežije aj na polotienistom stanovisku, dokonca aj na balkóne, opäť je ale nutné nedávať ho napospas priamym slnečným lúčom.

pestovanie rastliny zamiokulkas
Zdroj foto: Elena Shashkina / Shuttterstock.com

Starostlivosť o zamiokulkas

Zamiokulkas je považovaný za takmer bezúdržbovú rastlinu. Nemá vysoké požiadavky na zalievanie ani hnojenie.

Zalievanie

Druhou vecou, ​​ktorú potrebuje, je zálievka. Avšak zamiokulkas má radšej viac sucha ako prílišnú zálievku. Obvykle je najlepšie počkať, kým zemina vyschne, a až potom zalievať. Takže, ak budete zalievať raz týždenne, bohato mu to postačí. Keď zamiokulkas zabudnete zaliať, nič sa nestane. Stále je to lepšie, než keby ste ho prelievali sústavne. Ako znak prílišnej zálievky môžete na zamiokulkase spozorovať žlté listy.

Hnojenie

Rastlina zamiokulkas sa nemusí ani často prihnojovať. Počas zimy sa nemusí zemina prihnojovať vôbec, v lete je dobré občas prihnojiť, stačí však raz za dva týždne.

Presádzanie zamiokulkasa

Skvelou správou je aj to, že zamiokulkas si príliš nepotrpí na presádzanie. Má rád tesno, takže v rovnakom kvetináči vydrží aj niekoľko rokov. Po nejakej dobe je ale predsa len lepšie ho presadiť, kvetináč ale v tomto prípade vyberajte len o trošku väčší, než je ten pôvodný. Počas zimy dávajte tiež pozor na teplotu v miestnosti. Zamiokulkas je teplomilný, a tak je lepšie mu prikúriť, aby nepremrzol.

Ďalšie izbové rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.