Ako jednoducho odstrániť žuvačku z oblečenia?

Prilepená žuvačka vo vláknach vášho obľúbeného oblečenia, to je skutočne nepríjemný moment, pri ktorom nadobúdate pocit, že ste oblečenie nenávratne zničili. Pritom si stačí osvojiť jednoduché tipy, s ktorými žuvačku ľahko odstránite. Naučte sa odstraňovať žuvačku nielen z oblečenia, ale napríklad aj z vlasov, pohovky alebo koberca.

Zabudnite na drhnutie či zložité odlupovanie žuvačky po malých kúskoch, ktoré by mohlo zničiť štruktúry materiálu a viesť k vyhodeniu obľúbeného kusu oblečenia do koša. Tento stav sa dá totiž veľmi jednoducho napraviť, stačí poznať jednoduché rady, ako odstrániť žuvačku z oblečenia.

Počas odstraňovania žuvačky z oblečenia je vhodné nasadiť jednorázové rukavice, najmä v prípade, keď žuvačka nie je vaša.

Vyskúšajte ľad alebo mrazničku

Máte v mrazničke kocky ľadu alebo chladiaci vankúšik pre prípad opuchov? Tieto dva zamrznuté predmety vám pomôžu odstrániť žuvačku z textilu.

  1. Chlaďte dané miesto, prudké ochladenie totiž pomôže žuvačke stvrdnúť a pôjde ľahko odstrániť.
  2. Pokiaľ po odlúpnutí zostane na oblečení biely fľak alebo stopa po žuvačke, nezúfajte.
  3. Stačí opäť použiť ľad a šetrne odstrániť aj fľak. Po opätovnom vypraní bude aj táto stopa preč.

V prípade, že nejde práve o bundu, pohovku alebo iný veľký textil, môžete celý kus oblečenia vložiť do mrazničky a počkať, kým žuvačka zmrzne. Potom opäť pomerne ľahko žuvačku zlúpnete.

Odstráňte žuvačku teplom

Rovnako ako vám pomôže na odstránenie žuvačky mráz, môže byť prospešné aj teplo. Skúste žuvačku odstrániť napríklad fénom alebo veľmi teplou vodou. Žuvačka sa začne rozpúšťať a viac lepiť, v takej chvíli ju ľahko odstránite zoškrabnutím tupou stranou noža.

Lak na vlasy pre zmenu štruktúry

Na odstránenie žuvačky môžete vyskúšať aj lak na vlasy. Ten totiž zmení jej štruktúru a pôjde oveľa ľahšie odstrániť. Na povrchu textilu však v okolí zostane povlak laku na vlasy, ktorý musíte odstrániť buď praním v práčke alebo použiť jemný čistiaci prípravok spolu s vodou.

Podobne zmení štruktúru žuvačky aj margarín, arašidové maslo, olivový olej alebo aj majonéza. Pokiaľ na žuvačku nanesiete dostatočné množstvo týchto ingrediencií, zmäkne a bude oveľa poddajnejšia pri odstraňovaní. Zároveň pritom nezničíte samotnú štruktúru vlákien.

Lieh v prípade odolného textilu

Pozor, tento tip neskúšajte na ľan alebo iné jemné materiály. Môžete totiž textil ľahko zničiť. Ďalším tipom, ako sa zbaviť žuvačky z oblečenia, je totiž lieh.

  1. Na hubku, ktorú používate pri umývaní riadu, naneste trochu liehu a naneste na miesto so žuvačkou.
  2. Nechajte pár minút pôsobiť a potom jednoducho žuvačku zoškrabnite tupým predmetom.

Použite kobercovú pásku

Ak vám všetky predošlé rady prídu veľmi drastické a bojíte sa, aby sa nezničil materiál textilu, máme pre vás šetrnejšiu variantu. Vyskúšajte odstránenie pomocou kobercovej pásky. Prilepte tento druh pásky na miesto so žuvačkou a poriadne pritlačte, aby sa páska dobre prilepila. Potom ju spolu so žuvačkou rýchlo strhnite. Je možné, že kus žuvačky na textile zostane, v tom prípade kobercovú pásku použite opakovane.

Zdroj: ariel.in, parenting.firstcry.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.