Puffy vlna – jednoduché pletenie bez ihlíc

Puffy vlna na pletenie je trend tejto sezóny. Pokiaľ nemáte na pletenie s ihlicami trpezlivosť, priadza puffy je ideálna. Nepotrebujete ihlice, len ruky. Vyrobte si vlastnú puffy deku alebo iné výrobky z mäkkej puffy vlny.

Čo je Puffy vlna

Puffy vlna je mäkký a na dotyk veľmi príjemný materiál. Zvláštnosťou a veľkou výhodou tohto materiálu je to, že klbká vlny majú už predpripravené veľké očká, a tak je možné pliesť deku či prehoz úplne bez použitia ihlíc. Ide doslova o hit dnešnej doby. Pokiaľ si radi doma vyrobíte niečo svoje, musíte Puffy vlnu stopercentne vyskúšať. Je to v podstate vlna na pletenie rukami, kedy nepotrebujete žiadne ďalšie pomôcky. Môžete vyskúšať jednoduché puffy vzory, napr. základný krížikový či sa odhodlať na zložitejšie, napr. parketový puffy vzor.

Z tejto vlny sa najčastejšie pletú detské deky, pretože ide o veľmi príjemný, hrejivý a chlpatý materiál. Vlna sa vyrába v najrôznejších farebných odtieňoch. Zloženie tejto vlny obsahuje 100% mikropolyester. Najčastejšie sa pletú tieto puffy výrobky:

 • obliečky na vankúše,
 • menšie dečky pre bábätká,
 • pletené hračky (háčikovaný plyšák),
 • puffy deky,
 • prehozy

Vlastnosti puffy vlny

Tento mäkučký a jemný materiál je veľmi obľúbený, pretože v sebe spája nasledujúce vlastnosti:

 • príjemný mäkký materiál,
 • výrobky je možné prať ručne,
 • jednoduché použitie (pletenie zvládnu aj deti),
 • dostupnosť všetkých farieb,
 • obojstranné využitie,
 • vhodné pre deti aj bábätká.
návod na puffy deku a pletenie rukami
Zdroj foto: svetlaya_strana_omsk / Shutterstock.com

Výhody puffy vlny

Táto vlna nie je príliš podobná klasickej vlne, ako ju poznáme. Je oveľa príjemnejšie na dotyk, ide o veľmi moderný a vyhľadávaný materiál. Hodí sa nielen na výrobu diek a prehozov, ale skúsiť môžete upliesť aj obliečku na vankúšik či malé detské papučky, takzvané cápačky. Má teda široké využitie – a hlavnou výhodou je samozrejme to, že sa s ňou skvele a jednoducho pracuje. Puffy výrobky majú aj veľmi moderný dizajn, ak sledujete trendy v bývaní, môžete si oživiť svoj interiér. Skvele sa hodia na gauč, ako opierka na stoličku, prípadne ako vankúš na sedací vak.

Navyše je priadza puffy certifikovaným materiálom, čo znamená, že sa dbá na vysokú kvalitu, a tiež zdravotné hľadisko.

Návod na pletenie z puffy vlny

Keď uvidíte klbko priadze Puffy, už na prvý pohľad uvidíte pripravené očká. Z nich sa utvoria dva rady, vrchné očká sa potom prevliekajú do spodných očiek. Všetky očká musia smerovať nahor. Týmto jednoduchým postupom sa dá upliesť celá puffy deka o veľkosti, aká sa vám bude páčiť. Len je potrebné mať dostatočný počet klbiek. Očká je po celý čas pletenia potrebné riadne uťahovať. Postupne sa prepletiete až k celej deke s požadovanými rozmermi.

Ak si chcete vyrobiť vlastnú deku, na rozmer 150 x 150 cm potrebujete približne 13 klbiek puffy vlny.

Ak ste sa rozhodli začať s pletením, na internete nájdete mnoho videonávodov a fotopostupov, ako pliesť s puffy vlnou krok za krokom. Pri pletení s puffy vlnou nepotrebujete žiadne ihlice ani háčik, takže si ho obľúbia aj úplní začiatočníci alebo tí, ktorí sa považujú za menej zručné osoby.

Vyskúšajte napríklad Alize puffy vlnu, ktorú si ihneď zamilujete pre jej mäkučký materiál a širokú paletu farieb. Už si viac nemusíte lámať hlavu nad zložitými postupmi pri pletení, s puffy vlnou vám to pôjde ľavou zadnou a čoskoro budete mať domácnosť ozdobenú vlastnými home-made výrobkami.

Už žiadne ihlice, pliesť môžete kedykoľvek, kdekoľvek a vôbec nič na to nepotrebujete.

Zdroj: thesprucecrafts.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.