Ako vyčistiť práčku? Overené tipy s domácimi prostriedkami

Všimli ste si niekedy, že hoci je bielizeň vypraná, nevonia? Alebo ste na nej našli divné kúsky „čohosi“? Je viac ako zrejmé, že prichádza na rad čistenie práčky. Ako na to? Poradíme vám, ako sa týchto pachov a nečistôt zbaviť nielen na bielizni, ale hlavne v práčke.

Pravidelné čistenie práčky

Aby ste zabránili nepríjemným zápachom, množiacim sa baktériám a plesniam, ktoré sa nakoniec usadzujú na vašom oblečení, je nutné práčku aspoň raz za mesiac vyčistiť.

Nahromadené nečistoty sa totiž v práčke hromadia a tým pádom dochádza aj k zle vypranej bielizni a usadeninám. Prípadne sa vám môže stať, že do práčky hodíte spolu s oblečením aj iné veci z vreciek, ktoré tam nepatria, ako napríklad papierové vreckovky, cukríky, batérie. Ak zostane špinavý bubon a iné časti práčky je potrebné jej čistenie.

Tipy ako vyčistiť práčku

Aby ste si ušetrili veľa práce pri veľkej údržbe práčky, naučte sa o ňu starať po každom praní. To platí aj pre všetky jej časti – aj tie menej prístupné.

Začnite gumovým tesnením okolo bubna

Jedným takým je gumové tesnenie okolo bubna, kde sa hromadia zvyšky pracieho prášku, aviváže, vlasy, zabudnuté kúsky papierových vreckoviek a iné nečistoty. Preto po každom praní namočte handričku do roztoku vody s octom a tesnenie spoločne s dvierkami a bubnom vytrite.

Akonáhle vykonávate kompletné čistenie práčky, namočte staré textilné utierky alebo menšie uteráky do peroxidu vodíka alebo octu. Potom ich rovnomerne a opatrne rozložte do gumového tesnenia a nechajte hodinu pôsobiť – tým dôjde k rozpusteniu všetkých mastnôt a plesní. Pomocou zubnej kefky tesnenie jemne vyčistite a vytrite do sucha.

Dávkovač prášku

Akonáhle ste s tesnením hotoví, vrhnite sa na dávkovač pracích prostriedkov. Vytiahnite ho a za pomoci zubnej kefky poriadne vyčistite zvyšky prášku a aviváže. Nakoniec dávkovač vytrite handričkou namočenou v roztoku vody a octu.

Ako vyčistiť bubon práčky?

Ďalšími časťami, ktoré nesmieme zabudnúť pri čistení práčky je bubon a odtoková hadica. Vyčistiť ich môžete niekoľkými prípravkami, či už chemicky alebo pomocou domácich kuchynských prostriedkov. Skontrolujte odtokovú hadicu, či je umiestnená v správnej polohe – pokiaľ je zakrútená na niekoľkých miestach, nečistoty sa tam viac usadzujú. Skúste ju zrovnať tak, aby voda mala voľný spád. Potom sa vrhnite na celkové čistenie vnútra práčky.

Savo do práčky

Spozorovali ste pri svojej práčke pleseň? Aby ste sa jej zbavili, raz za čas práčku prelejte Savom. Najideálnejším prípravkom je Savo proti plesniam (v drogérii môžete dostať aj Savo určené priamo do práčky).

Postup: nalejte pol hrnčeka Sava do nádržky na prášok a druhú polovicu hrnčeka do nádržky na aviváž. Celý hrnček Sava nalejte priamo do bubna. Než práčku pustíte, nastavte teplotu na 90 stupňov a ten najdlhší program. Akonáhle je hotovo, môžete ešte na štvrť hodinky zapnúť žmýkanie.

Aby ste predišli nepríjemným plesniam, nechávajte práčku po každom praní úplne vyschnúť.

Tablety do práčky

Na čistenie práčky môžete využiť aj obyčajné tablety do umývačky.

Postup: Vhoďte dve tablety do bubna práčky, zapnite na najdlhší program (môžete aj nemusíte zvoliť vyššiu teplotu). Práčka bude čistá aj krásne voňavá.

Čistenie práčky octom

Ocot je nenahraditeľným pomocníkom v kuchyni aj v celej domácnosti. Je na ňom založený celý rad prípravkov. Naučte sa svoju práčku raz za mesiac prečistiť octom, zbaví vás vodného kameňa, ktorý sa usadzuje na bubne aj na vykurovacom telese, rozpúšťa usadené nečistoty a zbaví zápachu.

čistenie práčky octom
Zdroj foto: photopixel / Shutterstock.com

Postup: Dva až tri litre nalejte priamo do bubna, ak chcete, môžete naliať ocot aj do nádržky na pracie prostriedky. Práčku zapnite na najvyššiu teplotu a najdlhší program. Bude ako nová. Čistenie práčky octom je skutočne efektívne.

Čistenie práčky sódou a octom

Zázračná kombinácia ako je ocot a sóda vás zbaví takmer každej usadeniny a nečistoty v domácnosti.

Postup: Do priehradky na prací prostriedok nasypte pol hrnčeka sódy a do bubna nalejte liter octu. Zapnite na najdlhšie pranie a vysokú teplotu. Po dokončení programu zapnite práčku znova s jedným litrom octu, aby ste sa zbavili uvoľnených zvyškov po prvom praní.

Druhou možnosťou, ako práčku vyčistiť pomocou sódy a octu je, že pred prvým plákaním práčku stopnete a necháte ju aspoň 4 hodinky stáť (najlepšie cez noc). Po uplynutí danej doby práčku opäť spustite. Nakoniec nechajte práčku úplne vyschnúť.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Veľa ľudí sa pomocou kyseliny citrónovej zbavuje vodného kameňa vo varnej kanvici. Jej účinky sú podobné ako účinky octu, preto je vhodná aj na čistenie práčok.

Postup: Do bubna nasypte jednu celú šálku kyseliny citrónovej. Teplotu nastavte na najvyššiu, aby kyselina rozpustila všetky nečistoty. Potom zvoľte najdlhší program a spustite pranie. Akonáhle je to hotové, celý program opakujte len s tým rozdielom, že do práčky už nepridávate žiadny čistiaci prostriedok a necháte ju prepláchnuť iba vodou – aby došlo k odstráneniu zvyškov kyseliny citrónovej. Čistenie práčky kyselinou citrónovou je skvelou voľbou.

Ocot a kyselina citrónová

Podobne ako kombinácia sódy a octu skvele poslúži aj kombinácia kyseliny citrónovej spoločne s octom.

Postup: Do bubna nasypte dve vrecúška kyseliny citrónovej a k nej prilejte štyri až päť litrov octu. Opäť pred prvým plákaním práčku zastavte a ponechajte ju v pohotovostnom režime – ideálne cez noc. Ráno práčku znovu zapnite a nechajte ju dokončiť pranie. Práčka doprala? Výborne, už ste takmer na konci. Aby ste sa zbavili zvyškov po kyseline citrónovej, zapnite práčku na ten istý cyklus a nechajte ju prejsť iba vodou. Dvierka po praní otvorte a nechajte práčku vyschnúť.

Čistenie práčky peroxidom vodíka

Ďalším úžasným prostriedkom na dokonalé vyčistenie vašej práčky je peroxid vodíka. Nielen, že má silné dezinfekčné účinky, ktoré ničia plesne, vírusy, huby a baktérie, ale aj vás zbavia vodného kameňa.

Postup: Do nádržky nalejte liter 3% peroxidu (môžete aj priamo do bubna), prací cyklus nastavte na ten najdlhší a teplotu na najvyššiu.

Prací cyklus môžete opakovať aj dvakrát po sebe, pretože čistenie peroxidom trvá o niečo dlhšie. Nakoniec nechajte práčku vyschnúť.

Čistenie filtra práčky

Než začnete s čistením filtra, vložte pod práčku uterák, aj dva. Pri vyskrutkovaní filtra sa totiž von dostane zadržaná voda. Nezľaknite sa, filter slúži na to, aby zachytil nežiaduce nečistoty, takže môžete očakávať, že na ňom budú zachytené vlasy, chlpy, nitky, kamienky, gombíky a mnoho ďalších zabudnutých drobností vo vašich vreckách.

Filter týchto nečistôt zbavte a môžete ho na pol hodinky ponoriť do roztoku vody a octu. Potom ho zase vráťte na svoje miesto a poriadne zaskrutkujte.

Odporúčame tiež: Ako odstrániť zápach z chladničky?

Ako zabrániť zle vypranej bielizni a pokazeniu práčky?

  • Vytrite gumové tesnenie handričkou namočenou v octovom roztoku s vodou po každom praní.
  • Používajte iba odporúčané dávkovanie, ak dáte viac pracieho prípravku, nemusí sa úplne rozpustiť a začne sa v práčke usadzovať.
  • Nechajte dvierka od práčky otvorené, akonáhle doperiete – pokiaľ ich ihneď zatvoríte, začnú sa v práčke tvoriť plesne. Práčka potrebuje celá preschnúť.
  • Pranie pri nízkych teplotách podporuje usadenie pracích prostriedkov.
  • Aviváže a tekuté prostriedky sa usadzujú na vnútornej strane bubna v podobe slizu, preto bubon pravidelne vytierajte.
  • Začnite používať rôzne zmäkčovače vody ak je v mieste vášho bydliska tvrdá voda. Tie zakúpite v drogérii.
  • Nevkladajte do práčky väčšiu hmotnosť bielizne, než je doporučené, zaťažíte tým motor práčky a prací prostriedok sa nerozpustí a usadí sa na vašom oblečení.
  • Venujte svojej práčke pravidelnú starostlivosť, raz za mesiac jej urobte celkovú údržbu.

Veríme, že sme vám článkom poradili niekoľko zaujímavých tipov, ako a čím práčku vyčistiť. Pokiaľ však problémy s práčkou nezmiznú, nezostáva nič iné ako sa obrátiť pre pomoc k opravárovi práčok.

Zdroj: realhomes.com


Podobné články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.