Ako sa zbaviť tvrdej vody v domácnosti a ochrániť spotrebiče?

Tvrdá voda trápi väčšinu domácností. Možno medzi nich patríte tiež. Táto voda obsahuje veľké množstvo minerálov, predovšetkým s veľmi vysokým obsahom vápnika a horčíka. Tieto minerály sa potom usadzujú v spotrebičoch ako vodný kameň.

Ako poznáte, či máte rovnaký problém? Pozrite sa napríklad na vaše vodné kohútiky alebo napríklad na rýchlovarnú kanvicu. Pokiaľ na nich uvidíte vodný kameň, problém je jasný. Určite vás napadnú veľké škody, ktoré môže vodný kameň na vašich spotrebičoch spôsobiť. Nemusíte ale neustále dookola kupovať nové spotrebiče, poradíme vám, ako ich bezpečne chrániť.

Tvrdá voda a zdravie

Trápia vás rôzne druhy ekzémov alebo máte citlivú pokožku? Dávajte si veľký pozor! Tvrdá voda má veľký vplyv, pretože vás bude vysušovať. Preto sa skúste vyhýbať dlhým kúpeľom v horúcej vode. Tvrdá voda môže mať negatívny vplyv pri kúpaní, oplachovaní alebo aj pri pití. Skúste zvážiť, či toto nemôže byť príčinou vašich problémov.

Ako bojovať s vodným kameňom

Medzi najvhodnejšie varianty patrí napríklad prístroj na zmäkčovanie vody.

Tento prístroj zníži množstvo vápnika a horčíka vo vode, a tým bude viac chrániť vaše spotrebiče. Samozrejme ho nemôže odstrániť všetok, pretože ľudské telo potrebuje obsiahnuté minerály, ale v malom množstve. Pokiaľ vás tento variant zaujal, skúste si nájsť firmu, ktorá sa týmto zaoberá a so všetkým vám poradí.

Vodný kameň na rýchlovarnej kanvici

Trápi vás zničená rýchlovarná kanvica? Máme skvelú vychytávku, ktorá vás vodného kameňa aspoň na chvíľku zbaví. Riešenie je jednoduché – kanvicu naplníte octom, ten môžete pokojne zriediť vodou. Tú necháte prevariť – a vodného kameňa sa hravo zbavíte. Môžete použiť aj ocot so sódou, z čoho si vytvoríte kašu. Tú potom natrite na handričku a spotrebič očistíte.

Ako bojovať s tvrdosťou vody

Ako už bolo spomenuté, vhodným riešením je zmäkčovač vody.

  • Postačiť môže aj výmena filtrov, ktoré zmenia ióny vo vode. Táto možnosť je ale veľmi finančne náročná, pretože musíte filtre pravidelne vymieňať.
  • Ďalšou možnosťou je použiť chemickú látku priamo do vody, napríklad fosforečnan. Tým dosiahnete, že voda bude pôsobiť ako mäkká a pritom bude stále tvrdá.

Toto riešenie môžete použiť pred praním alebo napríklad umývaním riadu v umývačke. Neodporúča sa ale používať trvalo ako pitná voda. Najnovším variantom sú prístroje, ktoré vložíte pod drez. Môžete si pomocou nich nastaviť tvrdosť vody a taktiež vám odstránia chlór.

Ako riešiť problém s tvrdou vodou.
Zdroj foto: Greentellect Studio / Shutterstock.com

Ako vybrať správny zmäkčovač

Pokiaľ sa rozhodnete vodu zmäkčiť, obráťte sa na odborníkov.

  1. Ako prvé si nechajte zaistiť rozbor vašej vody, s ktorým budete naďalej pracovať.
  2. Keď budete mať výsledky, môžete si hľadať odborníkov, ktorí túto situáciu vyriešia.
  3. Keďže existuje veľa zmäkčovačov, je ideálne si nechať poradiť s výberom toho správneho.
  4. Na základe výsledkov vám zvolí vhodný zmäkčovač pre konkrétny problém.

Ako zistiť tvrdosť vašej vody

Zaobstarajte si testovací pásik na tvrdosť vody, ktorý vložíte do téglika s vodou. Potom zistíte podľa výsledku, ako na tom vaša voda je. Tiež si môžete skúsiť namydliť ruky – pokiaľ vám bude mydlo málo peniť je to kvôli tvrdej vode. Toto testovanie nie je však zaručené.

Ako ste na tom s tvrdosťou vody u vás doma?

Zdroj: zoutman.com, aquanord-cz.cz


Ďalšie zaujímavé články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.