Ako odstrániť škvrny na oblečení – lacno a ekologicky

Škvrny na oblečení vás môžu potrápiť. Pokiaľ sa vám podarilo ušpiniť oblečenie, stále nie je nič stratené, vaše oblečenie môžete zachrániť. Ako odstrániť škvrny z oblečenia?

Ak máte doma dieťa, domáceho maznáčika, vášnivého kuchára alebo ste sami magnetom na drobné nehody určite z času na čas bojujete so škvrnami na oblečení, ktoré nie a nie pustiť. A zatiaľ čo oblečenie bledne a rozpadá sa, škvrny veselo zostávajú ďalej. Existuje mnoho tipov a trikov na ich odstránenie a dnes možno objavíte jeden nový.

Škvrny na oblečení

Počas leta ste najskôr nazhromaždili škvrny na oblečení od rôznych druhov ovocia či ovocných štiav, zmrzliny, blata alebo mokrého piesku. Môže ísť aj o mastné škvrny na oblečení, škvrny od potu alebo škvrny od oleja na oblečení.

A presne tieto škvrny najčastejšie urputne držia. Ako teda vyčistiť škvrny na oblečení?

Na ich odstránenie môžete použiť rôzne špeciálne čističe, ktoré zoženiete v každej drogérii. Tieto chemické koktaily však bývajú dosť drahé a často obsahujú látky, ktoré môžu spôsobovať podráždenie, a sú tak pôvodcom rôznych alergií či ekzémov. Alternatívou je používanie prírodných prostriedkov, ktoré však niekedy nedosahujú požadovaný výsledok. Napriek tomu prinášame niekoľko tipov, ako sa škvrnami zatočiť a ušetriť pritom prírodu, svoje zdravie aj peňaženku.

Škvrny z oblečenia odstraňujte rýchlo

Čím skôr, tým lepšie. Hneď keď škvrnu objavíte, zaperte ju ručne so žlčovým mydlom v horúcej vode (neplatí však pre krv – tú vždy predpierať v studenej!) a následne vyperte ako obvykle. Tento postup bude najlepšie fungovať na rôzne mastné škvrny, ktoré potom zmiznú.

Čistenie škvŕn od ovocia

Obľúbené tričko, nové nohavice či dámska mikina môže byť zašpinená od ovocia, vtedy vám pomôže to, keď pokvapkáte škvrnu citrónom alebo zaperiete s kyselinou citrónovou. Nechajte chvíľu pôsobiť a vyperte ako obvykle. Žlčové mydlo aj kyselinu citrónovú zoženiete v každej drogérii a bude vás stáť len pár desiatok korún.

Prírodné čistenie škvŕn na bielom oblečení

Premýšľate ako odstrániť škvrny z bieleho oblečenia? So škvrnami na bielom alebo svetlom prádle vám pomôže ten najlacnejší a najdostupnejší prostriedok – slnko. Najskôr škvrny vyperte jedným z vyššie uvedených spôsobov a potom mokrú bielizeň rozprestrite na priame slnko. Možno budete musieť tento postup niekoľkokrát opakovať, ale mali by ste pozorovať výrazné vyblednutie škvŕn. Táto metóda však bude účinnejšia na horúcom letnom slnku, než v zime, keď slnečné lúče nemajú takú intenzitu.

škvrny na oblečení
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Perkarbonát sodný na škvrny

Aj napriek predpieraniu, namáčaniu a používaniu rôznych domácich prostriedkov sa môže stať, že budete neustále vyťahovať z práčky fľakaté kúsky. V tom prípade je na mieste vytasiť najťažší kaliber – volá sa perkarbonát sodný. Jeho názov je zložitý, ale je dobré si ho zapamätať, pretože vám môže pomôcť tam, kde ostatné prostriedky zlyhávajú. Ide síce o chemickú zlúčeninu, ale pri praní sa rozkladá na sódu a peroxid, takže je ekologický a biologicky odbúrateľný. Perkarbonát je vlastne bielidlo, ktoré sa používa ako súčasť mnohých komerčných čistiacich prostriedkov.

Odporúčame: Puffy vlna – jednoduché pletenie bez ihlíc

Ako na chemické čistenie oblečenia perkarbonátom?

Môžete ho pridať priamo k praciemu prípravku do práčky (asi 3 lyžice), ale pozor – účinkuje až pri vyšších teplotách, od 60 stupňov. Najviac ho využijete pri praní škvŕn od bielej bielizne, plienok či utierok, ale môžete ho pridať aj k bielizni farebnej (stačí 1 lyžica na práčku).

Pokiaľ aj napriek tomu škvrny zostanú, skúste použiť perkarbonát v plnej sile. Predtým, než sa pustíte do tohto procesu, zvážte, či to vami vybrané oblečenie prežije. Pretože sa jedná o veľmi silnú látku, je možné, že niektoré farby či materiály (hlavne tie s umelými vláknami) na tento zásah nebudú vhodné. Ak sa rozhodnete to skúsiť, dajte do vedra fľakaté oblečenie alebo utierky, nasypte perkarbonát a zalejte vriacou vodou. Dávkovanie je asi 2 lyžice perkarbonátu na 2 litre vody. Dolejte toľko horúcej vody, aby bola všetka bielizeň ponorená vo vode a nechajte odstáť. Potom vyperte v práčke ako obvykle. Ak ani po tomto priamom zásahu škvrny nepustia, začnite sa s nimi kamarátiť, pretože ich máte najskôr už navždy.

Zistite tiež, ako jednoducho odstrániť žuvačku z oblečenia.

Kde kúpiť perkarbonát sodný?

Samotný perkarbonát sodný najskôr nekúpite v bežnej drogérii. Pokiaľ budete čítať etikety, nájdete ho určite ako súčasť mnohých bielidiel, ale pomer cena/množstvo bude určite niekoľkonásobne vyšší, než keď zapátrate v špecializovaných e-shopoch, a objednáte si len perkarbonát.

Perkarbonát sodný je vhodný na pranie aj umývanie

Pokiaľ nepotrebujete bieliť kopy svetlej bielizne, aj napriek tomu sa vám perkarbonát bude doma hodiť. Môžete ho využiť ako prostriedok do umývačky riadu! V tom prípade však nezabudnite nastaviť teplotu umývania na 60 a viac stupňov, väčšina automatických programov totiž umýva riad iba na 45 – 50 stupňov. Jedna lyžica perkarbonátu vám tak urobí rovnakú službu ako tableta do umývačky s tým rozdielom, že perkarbonát vás vyjde oveľa lacnejšie a navyše je ekologický!

Zdroj: autorský text / Šárka Kostková


Prečítajte si tiež ďalšie praktické články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.