Ako vyčistiť koberec? Skúste tieto prírodné metódy

Mať doma koberec má svoje výhody, ale aj nevýhody. Zatiaľ čo podlahu môžeme vytrieť, nech už na ňu vylejeme čokoľvek, škvrny z koberca dostávame o dosť ťažšie a je potrebné ich ručne a starostlivo vyčistiť.

Na koberci sa drží aj prach a špina je na ňom vidieť. Okrem toho, že je nutné koberec udržiavať pravidelne a vysávať ho niekoľkokrát týždenne, občas si musíme poradiť aj s nečakanou nehodou. Ako vyčistiť koberec od rôznych škvŕn a nečistôt? Skúste tieto osvedčené triky!

Chemické vs. prírodné čistiace prostriedky

Samozrejme, že si môžete v drogérii zakúpiť nespočetné množstvo chemických čistiacich prostriedkov určených na čistenie kobercov. Lenže nie každý chce chémiu používať. Navyše sú aj druhy kobercov, ktoré chémiu neznesú. Pozor aj na vodu a vlhkosť! Pokiaľ máte koberec položený na parketách, musíte pristupovať k čisteniu opatrne a vždy sa snažte vlhkosť vysušiť alebo využívajte suché metódy na čistenie.

Prírodných metód na čistenie kobercov existuje celý rad. Veľakrát vám poslúži rovnako alebo aj lepšie ako chemikálie.

Ako vyčistiť koberec so sódou bikarbónou

Asi najznámejšie je prírodné čistenie za pomoci kypriaceho prášku do pečiva alebo jedlej sódy. Zatiaľ čo kypriaci prášok funguje ako univerzálny čistič na všetky nečistoty, jedlá sóda si poradí hlavne s mastnými škvrnami.

Postup: Postačí, keď prášok vysypete na koberec, najlepšie priamo na škvrnu a necháte ho cez noc pôsobiť. Ráno už len stačí miesto poriadne povysávať.

Čistenie koberca kyslou kapustou

Pokiaľ nájdete na koberci fľak, ktorý nejde dole, je čas využiť silu tohto kyslého výrobku. Vodu z kapusty ale musíte riadne zliať, tú totiž využívať nebudete. Na koberec položte len samotnú kapustu, ktorú nechajte nejaký čas len tak ležať. V kyslej kapuste je sila, a to nielen taká, že postaví na nohy nás, keď sme chorí.

Z koberca vytiahne všetku špinu, čo uvidíme hneď ráno, keď sa na koberec pozriete. Kapustu potom zameťte alebo riadne povysávajte – a je hotovo. Len budete musieť vydržať tú typickú a silnú vôňu kyslej kapusty, ktorá len tak nezmizne.

Ako si poradiť so škvrnami od vosku, krvi, kávy a červeného vína

Pokiaľ sa vám na koberec dostane vosk zo sviečky, môžete urobiť jediné. Vezmite utierku a priložte ju na vosk. Utierku prejdite párkrát žehličkou (Článok ako vyčistiť žehličku nájdete tu) a je po probléme.

V prípade kávy pomôže perlivá voda, ktorá by sa mala naliať v malom množstve na škvrnu a nechať pôsobiť, potom už len stačí škvrnu dočistiť liehom.

čistenie koberca sódou bikarbónou
Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Pokiaľ sa vám na koberec dostane krv, je nutné konať čo najrýchlejšie, rovnako tak je to u červeného vína. Na krv použite jedine studenú vodu, nikdy nie teplú. Studená voda v kombinácii s kvapkou čpavku krv okamžite odstráni.

A na červené víno potom platí hneď niekoľko prostriedkov. Červené víno z koberca dostane víno biele, soľ alebo jedlá sóda v kombinácii s citrónom. Vždy nechajte pôsobiť aspoň niekoľko hodín, a potom koberec dočistite v prípade soli alebo jedlej sódy, vysajte.

Škvŕn na koberci sa už báť nemusíte.


Ďalšie užitočné rady do domácnosti

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.